Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dans Etmek Hayatınızı Değiştirecek!

Dans Etmenin Faydaları Nelerdir?

Dans etmek oldukça eğlenceli bir aktivite, peki yalnızca eğlenmekle kalmayacağınızı ve dans etmekten birçok fayda sağlayacağınızı biliyor musunuz? Hayat koşturmacasına biraz mola vererek kendinizi dans pistine atmak isteyeceğiniz eğlenceli müziklerde kendinizi bırakmak ve uzun süredir çalışmayan kaslarınızı çalıştırmak sizlere çok iyi gelecek!

Dans etmenin yararları arasında aklınıza gelmeyecek faydalar bulunuyor! Dans etmek isteyen ve dans etmenin vücuda faydaları nelerdir merak eden herkes için dans etmenin yararları nedir konu başlığından yola çıkarak bir yazı hazırladık…

Dans Etmek Yararlı Mı? – Dans Etmenin Faydaları Neler?

Dans özellikle gençler arasında oldukça popüler bir aktivite olsa da her yaş grubundan insan tarafından oldukça ilgi ile karşılanıyor. En eğlenceli aktivitelerin başında gelen dans aynı zamanda bedene birçok fayda sağlıyor! Hem ruhsal hem de fiziksel olarak sizleri tazeleyecek dans ile tanışmanın tam sırası çünkü dans etmek faydaları bulunmasının yanında aynı zamanda sizlerin hayata bakışını değiştirecek bir aktivite!

Aslında dansın faydaları nelerdir bilmek sizlere dansa daha bilinçli yaklaşmanız konusunda yardımcı olur. Dolayısıyla dansın faydalarından kısaca bahsetmek gerekir;

Dansın faydaları arasında en önemlileri nelerdir biraz daha yakından bakalım;

 • Yeteneklerinizi fark ederek kendinizi tanırsınız. Dansın faydaları arasında ilk sırada gelen ölçüt sizlerin kendinize dair algısını değiştirmesidir.
 • Dans etmenin yararları arasında en önemlilerin başında vücudunuzu keşfetmeniz ve kendinize dair bedeninizin sınırlarını bilmeniz geliyor.
 • Dans ederek yaratıcılığınızı geliştireceksiniz.
 • Dans etmek bedeninize oldukça fazla fayda sağlar. Esneyebilir ve gelişirsiniz.
 • Dans etmenin faydaları sayesinde daha mutlu ve enerjik olursunuz.
 • Dans ederken kendinize olan güveninizin arttığını hissedeceksiniz. Dans etmenin yararları arasında sizleri sosyal ve içsel açıdan geliştirmesi de bulunuyor.
 • Dansın yararları arasında koordinasyonunuzu geliştirmek de vardır.
 • Dans sayesinde çok daha güçlü bir kalbiniz olacak.
 • Daha iyi çalışan bir sinir sistemine sahip olacaksınız.
 • Dans etmenin yararları sayesinde sosyalleşir ve yeni arkadaşlıklar edinirsiniz.
 • Dans etmek uyku düzeniniz üzerinde de etkili olacaktır. Dans etmenini yararları yalnızca bedeninize ve sosyalliğinize etki etmeyecek, her yönden yaşam kalitenizi arttıracak.
 • Bedeninizi çok daha iyi kontrol edebildiğinizi göreceksiniz.
 • Kilo verdirir ve forma sokar. Zayıflamak isteyenler için dansın yararları kendini fit bir vücutta da göstermektedir.

Dans sizler için yalnızca keyifli vakit geçirmenize yarayan bir aktivite olabilir ancak dans hiçbir zaman sadece keyifli bir aktivite değildir. Bedeninize birçok fayda sağlarken aynı zamanda zihninizi de tazeler ve kendinizi daha iyi tanımanızda etkilidir.

Dans Türlerine Göre Dansın Faydaları 

Dansın faydaları nelerdir merak edenler için kısaca bahsettikten sonra dansın faydaları dans türlerine göre nasıl çeşitleniyor bunlara bir göz gezdirelim. Dansın faydaları düşünüldüğünde genel tanımlamalar yapılsa da her dans türünün kendine özgü avantajları da bulunmuyor değil. Dans etmenin vücuda faydaları dans türlerine göre nasıl şekilleniyor biraz daha yakından bakalım…

 • Latin Danslar: Kıvrak figürleri ile belinizi inceltecek ve eğlenmenizi sağlayacak dansların başında geliyor.
 • Flamenko: Sırt, kol ve bacak kaslarının daha esnek ve güçlü olmasını sağlar.
 • Samba: Ayak ve bacak kaslarınızı geliştirir.
 • Bale: Duruşunuzu düzeltir, kaslarınızı güçlendirir, bedeninizi tanımanızı sağlar. Küçük yaşlardan itibaren yapılan bale ile bedeninizi kolaylıkla sağlıklı bir şekilde inşa edebilirsiniz.
 • Oryantal: Bel ve karın kaslarınızı çalıştırır, kollarınızı kuvvetlendirir. Zayıflama ve formda kalmada yardımcıdır.

Yani aslında hangi dans türünü benimserseniz benimseyin, sizler için en uygun dansı bulduğunuz zaman dansın faydalarından kesinlikle yararlanacaksınız!

Dans Etmek Hayatınızı Düzene Koyacak!

Dans etmenin vücuda faydalarından bahsettik peki ya hayata karşı sizlere ne gibi faydalar sağlayabilir hiç düşündünüz mü? Dans etmek bedeninizi çok daha iyi tanımanızı ve kendinizi geliştirmenizi sağlarken aynı zamanda sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlayarak ömrünüzü uzatacak!

Dansın faydaları bunlarla da bitmiyor! Kimi danslar Alzheimer gibi hastalıklara karşı tam bir savaşçı! Koreografileri bedeninizin tüm noktaları ile uygulamaya çalışmak ve beyninizin aynı anda birçok ilevi düşünerek çalışması sizlerin de Alzheimer riskini azaltıyor!

Dans Ederek Zayıflayın!

Dans etmek en hareketli aktivitelerin başında geliyor, bu nedenle özellikle eğlenceli bir yolla formda kalmak isteyenler dans ederek zayıflamayı düşünüyorlar. Dansın vücuda yararları arasında dans ederek fit kalmak ve düzenli yapıldığı taktirde kalori yakmak bulunuyor. Dans etmek zayıflatır mı diye merak edenler için bu sorunun cevabı dolayısıyla “evet” oluyor. Oldukça eğlenceli ve zahmetsiz olan dans ayrıca sizlerin daha pozitif düşünceler içerisine girmenizi sağlıyor.

Zayıflatan dansların başında gelen dans türleri ise şu şekilde;

Dans etmenin yararları zayıflama sürecinde de karşınıza çıkacak elbette. Dans etmek zayıflatır mı sorusunu düşünenlere cevabımız evet! Özellikle kadınlar dansa zayıflamak için başlıyorlar.

 • Zumba
 • Oryantal
 • Samba
 • Swing
 • Rock’n Roll
 • Hip Hop
 • Break Dance
 • Horon

Dansın yararları ile bedeninizi yeniden inşa edecek ve harika günlere merhaba diyeceksiniz!

Dansın Yararları Yalnızca Vücudunuzu Etkilemiyor!

Dansın yararları arasında yalnızca formda kalmanızı sağlamak bulunmuyor! Dans ederken mutluluk hormonu salgılıyor ve kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz… Dans etmenin faydaları arasında bu nedenle sizleri psikolojik yönden rahatlatması da bulunuyor! Özellikle ayaklarınızın daha aktif olduğu ve sinirlerin uyarıldığı dans sırasında bedeniniz masaj etkisi ile karşılaşmaktadır.

Dansın faydaları gerçekten de saymakla bitmiyor… Bambaşka biri olmak, bedeninizi forma sokmak ve kendinizi iyi hissetmek için dans edebilir ve dansın vücudunuza etkisini siz de gözlerinizle görebilirsiniz! Dans etmek istiyor ve hayatınıza dans ile en eğlenceli dokunuşlardan birini yapmayı arzuluyorsanız Sanat Aakdemi’ye gelin ve birlikte en eğlenceli dans saatlerini geçirelim!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44