Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gitar Her Yaşta Öğrenilir Mi? – Gitar Çalmanın Yaşı Var Mı?

Müziğin Yaşı Olmaz! - Gitar Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Müzik ve enstrümanlarla ilgilenen her insanın dikkatini ilk çeken enstrümanların başında gelen gitar ile kimi zaman çocuklar ailelerin teşviki ve arkadaş etkisi ile erken yaşta tanışıyor, kimi zaman da bir yetişkin olarak gitar çalmak isteyen ve bunu hobi olarak benimseyenler de çok daha geç yaşlarda gitar kaç yaşında öğrenilir merak ediyor.

Gitar her yaşta öğrenilir mi sorusu özellikle küçük yaşlarda gitar çalmaya başlayamamış ya da küçük çocuklarını gitar kursu ile erkenden tanıştırmayı amaçlayan aileler tarafından soruluyor. Gitar çalmanın yaşı olur mu, gitar eğitimi kaç yaşında başlar merak edenler için yaş gruplarına göre gitar eğitimini anlattık!

Gitar Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Gitar eğitimi kaç yaşında başlar merak edenler için söylemeliyiz ki gitar eğitimi için aslında sınırları keskince çizilmiş bir yaş sınırı bulunmuyor. Ancak yaş gruplarına göre öğrenme hızı, zorluğu ve seviyesi değişiyor. Yani aslında cevabı erkenden verelim. Gitar her yaşta öğrenilir mi sorusunun cevabı tabii ki evet!

Ancak burada önemli olan nokta yaş gruplarına göre özel hazırlanmış programlar ile gitar eğitimi almak. Bunun sebebi ise çocuklar için gitar kursu programları ile gençler ve yetişkinler için gitar kursu programlarının aynı şekilde işlenemeyeceği. Gelişim düzeyi ve seviyesi bakımından düşünüldüğünde gitar eğitimi her yaştan insana verilebilir ancak eğitimin şekli ve süresi değişkenlik gösterir.

Gitara başlamak için en uygun yaş sorusunun yanıtı ise aslında en erken 4 yaştır. Çocukları için 4 yaşın çok küçük olduğunu düşünebilecek aileler için açıklayalım; gitar çalmak için çocuklarınıza çocuklar için uygun ölçülerde bir gitar aldığınızda gitarı kolayca kavrayabileceğinden rahatlıkla gitar öğrenebilecektir.

Gitar kursları yaş gruplarına göre ayrıldığında,

  • Çocuk gitar kursları
  • Genç gitar kursları
  • Yetişkin gitar kursları

Olmak üzere 3 farklı öğrenme süreci ortaya çıkar. Yani kısaca, gitar çalmanın yaşı yok, dönemsel farklılıkları vardır!

Yaşım Gitar Çalmaya Engel Mi?

Gitar öğrenmenin yaşı olduğunu düşünenler ve bunun çoğunlukla çocukluk ve gençlik döneminden ibaret olduğunu farz edenler yanlış düşünüyor! Eğer siz de yaşım çok geç, bu yaştan sonra gitar çalınır mı diyorsanız aslında tutkularınızı erteliyorsunuz demektir! Çünkü gitar öğrenmenin yaşı yoktur ve hiçbir zaman gitar çalmaya başlamak için geç değildir!

Gitar her yaşta öğrenilir sorusuna cevap verdikten sonra biraz da yetişkinler için gitar eğitimi sürecinden bahsedelim. Yetişkinler için gitar öğrenmenin yaşı yoktur, isteği olan her insan en uygun eğitimler ile gitar çalmaya başlayabilir! Parmaklarınızı esnettiğini, ve düzenli bir eğitim planı uyguladığınız taktirde gitar çalmak yaşınız kaç olursa olsun çok keyifli olacak!

Gitar Çalmak İçin En İdeal Yaş Nedir?

Gitar çalmaya kaç yaşında başlanır sorusunun alternatifi ise gitar çalmak için en uygun yaş nedir sorusudur. Özellikle ebeveynler ve gençler tarafından cevabı merak edilen bu sorunun cevabını da hemen verelim; gitar çalmak için en uygun yaş okul öncesi dönemde başlamaktadır ve ömür boyu devam etmektedir. Parmaklarınızla gerekli egzersizleri yaparak gitar çalabilirsiniz.

Ancak belirtmekte fayda var, gitar çalmak istiyor ve profesyonel olmayı amaçlıyorsanız ilkokul döneminden itibaren iyi bir eğitim planı sizleri çok iyi bir gitar virtüözü yapacaktır. Gençlik döneminde gitarist olmaya karar verenler içinse en verimli zamanlarını bu dönemde geçireceklerini söyleyebiliriz. Gençlik döneminde repertuar oluşturabilir, gamları ezberleyerek yaratıcı sololar atabilir, gitar ile yeni teknikler deneyerek tarz ve isteğinize uygun şekilde kendinizi ilerideki yaşlarınıza hazırlayabilirsiniz!

Yaşınızı Dert Etmeyin, Tutkularınızın Peşinden Gidin!

Gitar eğitim kaç yaşında başlar merak edenler için söylemeliyiz ki istediğiniz her yaşta gitar çalmaya başlayabilirsiniz. Uygun eğitimlerle yaş grubunuza uygun gitar eğitimleri alarak tutkularınızın peşinden gidebilirsiniz. Çocuklarınız için gitar eğitimleri düşünüyorsanız en erken yaş 4 iken her yaştan çocuk gitar eğitimleri alabilir.

Sanat Akademi ailesi olarak her yaştan çocuğa gitar eğitimleri veriyor ve her geçen gün aliteli eğitimlerimizle genç yetenekleri kazandırıyoruz. Yeteneklerini geliştirmek isteyen genç ve yetişkinlere uygun gitar eğitimi programlarımızla Avrupa standartlarında uygulamalı gitar eğitim veriyor, uzman eğitmenlerimizin deneyimlerini aktarıyoruz!

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44