Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Piyano Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkıları

Çocuklarınızın Kişisel Gelişimine Destek Olun!

 Çocuklarının nitelikli bireyler olarak yetişmesini isteyen ve onları hayatlarının her alanında desteklemek isteyen aileler çocuklar için piyano eğitimleri le onlara destek olabilirler. Özellikle küçük yaşlarda alınan piyano eğitimi ile çocuklar kendilerini ve yeteneklerini keşfederler. Piyano eğitiminin çocuk gelişimine katkıları düşünüldüğünde aslında küçük yaşlarda piyano eğitimi almak onları hayata daha iyi hazırlar ve fiziksel ile zihinsel gelişimleri başta olmak üzere her bir gelişim alanı olumlu yönde etkilenir.

Piyano eğitiminin çocuk gelişime katkısı hakkında hazırladığımız bu yazıda, çocukların niçin piyano eğitimi almaları gerektiğini ve piyano eğitiminin çocuğa faydaları nelerdir, hangi gelişim alanları etkilenmektedir konularını sizlere aktaracağız.

Piyano Eğitiminin Faydası ve Gelişim Alanları

Müzik eğitimlerinin ve enstrüman çalmanın, çocuk gelişimine etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Ancak çocuklarını neden bir piyano kursuna göndermesi gerektiğini bilemeyen aileler için biz bu konuları daha detaylı işleyeceğiz.

Öncelikle piyano eğitiminin çocuk gelişimine katkıları nelerdir kısaca göz atalım;

  • Fiziksel gelişim: küçük kas gelişimini ve omurgayı destekler
  • Zihinsel gelişim: çoklu düşünme becerileri kuvvetlenir
  • Sosyal – duygusal gelişim: özgüveni ve sorumluluk duygusu gelişir, iletişim becerisi kuvvetlenir

Piyano eğitiminin çocuğa yararları listesi daha da uzasa da çocuklar için piyano çalmak ilk olarak bu gelişim alanlarında etkili olur. Çocuklarının bilişsel gelişimini desteklemek ve sanat sevgisiyle büyütmek istediği çocuklar için ise en uygun piyano eğitimi yaşı 4 olarak belirlenmiştir. Öğrenme hızları ve becerileri dikkate alındığında çocuklar piyano eğitiminin faydaları açısından özellikle bu yaşlarda oldukça verimlidir. Okul öncesi dönemde piyano eğitiminin çocuğa faydaları iyi bir piyano kursu ve pedagojik bilgisi yerinde olan bir eğitmen ile desteklenebilir.

Piyano Eğitimi Fiziksel Gelişime Katkı Sağlıyor!

Piyano eğitiminn çocuğa faydası düşünüldüğünde akla ilk gelen unsurlardan bir tanesi çocuklarınızın fiziksel gelişiminin piyano ile desteklenebiliyor olması. Özellikle okul öncesi dönemde ve ilkokul çağında kas gelişimi, esneklik, el – göz koordinasyonu ve omurga gelişiminin desteklenmesi ilerideki hayatları için büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla, piyano eğitiminin çocuğa katkııları arasında küçük kaşarı desteklemek, dik bir duruş olması gerektiği için omurga sağlığını korumak, el – göz koordinasyonu ve ayak kullanımını geliştirmek de bulunuyor.

Piyano Eğitiminin Çocuğa Faydaları Arasında Zihinsel Gelişim de Bulunuyor

Piyano eğitiminin çocuk gelişimine katkısı yalnızca fiziksel gelişim ile bitmiyor! Çocuklarınızın zihinsel gelişimlerini desteklemek amacıyla onlara piyano eğitimi aldırabilirsiniz. Piyano eğitiminin çocuk gelişimine faydaları arasında zihinsel açıdan ilk söylenebilecek kriter ise çocuklarınızın çoklu düşünme yetisinin gelişmesi. Çocuklarınız aynı anda hem piyano tuşlarına basmayı, hem ayağını etkin kullanmayı hem de doğru ritimlerle parçalar çalmayı öğreniyor ve bunlar dolayısıyla birden çok işi aynı anda yapabilme ve düşünebilme yeteneği gelişmiş oluyor.

Çocuklarınızın Sosyal – Duygusal Gelişimlerini Destekleniyor!

Çocuklarınızın sosyal duygusal gelişimi piyano ile desteklenebilir! Piyano eğitiminin çocuk gelişimine faydaları arasında onlara özgüven kazandırmak ve kendilerini çok daha iyi ifade edebilmelerini sağlamak da bulunuyor. İlkokul çağında okul ve sınav kaygısı yaşayan çocuklarınız için piyano eğitimi ise onları rahatlatacak aktivitelerin başında geliyor! Piyano eğitiminin çocuğa faydaları yalnızca zihinsel ve fiziksel süreçlerle sınırlı kalmıyor, onların duygularına ve düşüncelerine de hitap ediyor!

Çocuklarınız İçin En Kapsamlı Piyano Eğitimleri Sanat Akademi’de!

 Çocuklarınızın gelişiminde sizlere en çok destek olacak aktivitelerden bir tanesi de piyano kursudur. Piyano eğitiminin çocuk gelişimine katkıları düşünüldüğünde, çocuklarınızı piyano eğitimine göndermemeniz için hiçbir sebep yok aslında! Eğer siz de çocuklarınızın sanatsever ve yetenekli çocuklar olmasını istiyor ve onların gelişimlerini desteklemeyi arzuluyorsanız piyano eğitimleri oldukça uygun olacaktır.

Sanat Akademi olarak 15 yıllık deneyimimizle geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında uygulamalı piyano eğitimleri ile çocuklarımızın yeteneklerini geliştiriyor ve geleceğe sanatsever bireyler yetiştiriyoruz!

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44