Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İş Yerinde Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

Toplum İçinde Uyulması Gereken Nezaket Kuralları 

İş yerinde uyulması gereken kurallar, ofis içerisindeki birlikteliği, hoşgörüyü ve nezaketi güçlü tutmaktadır. Neticesinde ortak bir kullanım alanında, kalabalık bir grubun parçasısınız. İş ortamınızın sorunsuz olması için mesai arkadaşlarınızın kişisel alanlarına saygı duymalı ve sınırlar belirlemelisiniz. İş yerinde uyulması gereken görgü kuralları elbette davranışlarla sınırlı değil, giyiminiz, konuşmanız, oturuşunuz hatta kalkışınız bile toplum içinde uyulması gereken nezaket kurallarını kapsıyor.

Dolayısıyla çalışma ortamınızın verimliliğini sağlamak için kişiler arası ilişkilerden mahremiyete, temizlikten ortak kullanım alanlarındaki tavır ve davranışlara kadar her konuda iş hayatında görgü kuralları olarak nitelendirilen ilkelere uyum sağlamak gerekiyor. 

İş Yerinde Görgü Kuralları – Örnek Bir Çalışan Olmaya Hazır Olun…

İş hayatında istenilen huzurun ve başarının sağlanması, yalnızca işinizi ne kadar iyi yaptığınızla ilgili değildir. Aynı zamanda iş arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişim, ofis içerisinde sergilemiş olduğunuz davranışlar, giyim tarzınız, yemek yeme şekliniz ve genel tavırlarınız da iş yerinde uyulması gereken kurallardandır. İş yerinde uyulması gereken kurallara uymamanız nasıl huzursuz, gergin ve rahatsız edici bir ortam yaratıyorsa iş görgü kurallarına uymanız da aynı şekilde huzurlu, mutlu ve pozitif bir çalışma ortamı oluşturacaktır. İşte, her çalışanın uygulaması gereken ofis nezaket kuralları:

 • İş hayatı ile özel hayatı birbirine karıştırmayın. İş arkadaşlarınız dışarıda ne kadar yakın arkadaşınız olursa olsun, çalışma ortamındayken saygı ve mesafeyi koruyun.

 • İş yerinde yemek yerken ağzınızı şapırdatmayın ve konuşmayın.

 • Ofis içerisindeyken nedeni ne olursa olsun hiçbir zaman yüksek sesle konuşmayın.

 • Kademesi fark etmeksizin şirket bünyesindeki tüm mesai arkadaşlarınıza karşı kibar olun.

 • Mesai saatleri içerisinde iken çalışanların ilgisini dağıtmamak adına telefonunuzun sesini kısık tutun.

 • Her sabah ve çıkmadan önce mutlaka masanızı temizleyin, dağınık ve kirli bir görüntü yaratmayın.

 • İş yerinde uyulması gereken kurallardan biri de kılık kıyafettir. İş yerinizin sizler için belirlemiş olduğu kıyafet yönetmeliğinin dışına çıkmayın. Hiçbir kriter belirtilmediyse de fazla spor, yakışıksız veya ilgisiz bir görüntü oluşturacak giysilerden uzak durun.

 • Her sabah ofise girerken “Günaydın”, ofisten çıkarken “İyi Akşamlar” demeyi unutmayın. Asansörde veya merdivende karşılaştığınız arkadaşlarınıza da aynı şekilde selam verip iyi günler dileyin.

 • Mail atılmasını isterken, görev verirken ya da herhangi bir talepte bulunurken rica edin ve süreç tamamlandığında da aynı şekilde teşekkür edin.

 • İş yerinde uyulması gereken görgü kurallarından bir diğeri ise seviyeli olmaktır. Ofis içerisinde kişileri rahatsız edecek el ve söz şakalarından kaçının. 

 • İş yerinize yeni başlayan bir çalışan varsa onu mola ve öğlen yemeklerinde grubunuza davet edin. Toplum içinde uyulması gereken nezaket kurallarını uygulamanız, onun başlangıçtaki çekingenliğini ve  utangaçlığını daha kolay atlatmasını sağlayacaktır.

 • Ofisinizde daima temiz ve bakımlı olmaya özen gösterin. Kişileri rahatsız edecek deodorant, parfüm ve kolonya gibi kişisel bakım ürünlerini, kapalı ortamlarda kullanmayın. 

 • Hapşırırken veya öksürürken elinizi bir peçete yardımı ile kapatın, peçeteye ulaşamıyorsanız dirseğinizin iç kısmını ağzınıza kapatın.

 • İş yerinde görgü kuralları denince akla gelen bir başka kriter de ortak kullanım alanları ile ilgili. Eğer herkesten farklı bir yemek yiyecekseniz ilk olarak arkadaşlarınıza ikram edin. Ağır ve kötü kokulu yemekleri ofisinizde değil, dışarıda veya ayrı bir yerde yiyin. 

 • İş görgü kurallarından en önemlisi ve çoğu insanın en çok rahatsız olduğu şey ise gürültüdür. Çalışırken müzik dinlemeyi seviyor olabilirsiniz ancak bu, kimseyi rahat edebilirsiniz anlamına gelemez. Müzik dinlemek için mutlaka bir kulaklık kullanın ve kulaklığın dışarıya ses vermediğinden emin olun.

İş Yerinde Uyulması Gereken Kurallar Elbette Bununla Sınırlı Değil…

İş yerinde uyulması gereken görgü kuralları oturuşunuzdan yemek yiyişinize, lavabo gibi ortak alanları kullanım şeklinizden saç ve makyaj tarzınıza kadar pek çok konuyu kapsayabiliyor. Bu noktada iş hayatında görgü kurallarının önemini daha iyi kavramak, çalışma ortamına uygun davranmak ve başarılı ilişkiler kurmak için Zarafet Kursu, Beden Dili Kursu ve Etkili İletişim Kursu gibi eğitimlere katılabilir, kişisel gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

Bir iş yerinde ofis nezaket kurallarına uyulması, orada huzur ve mutluluğun, pozitif duyguların ve güzel arkadaşlıkların oluşmasını da sağlar. Bu yüzden bir ofis ortamı söz konusu olduğunda görgü kurallarına dikkat etmek, önemli ve gerekli bir durumdur. 

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44