Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hobi Atölyesi Açmak İçin Neler Gerekiyor?

Atölye Açmak İstiyorum Diyenlere Detaylı Bir Rehber

Her gün binlerce kişi boş vakitlerini değerlendirmek için çeşitli uğraşlar belirler. Bu uğraşların yani hobilerin profesyonel anlamda da değerlendirilebileceğini biliyor muydunuz? Hobi atölyesi açmak hobilerinize farklı bir yerden yaklaşmak anlamına gelecek, para kazanmanızı ve iyi bir meslek edinmenizi sağlayacak. 

Hobi kursları ile hayatınıza yepyeni bir hobi kazandırdıysanız, eğlenceli hobi kursları yardımıyla hayata farklı bir gözden bakmaya başladıysanız ve bir de aldığınız hobi kursunu başarıyla tamamladıysanız hobi atölyesi açmak için bir adım atabilirsiniz. Öğrendiklerinizi kendi kursunuzda öğretmek ve hobi atölyesi kurmak istiyorsanız öncelikle hangi gereklilikleri yerine getirmeniz gerektiğini öğrenin. Hobi atölyesi açmak için gerekli evraklar neler, hobi kursu açmak için hangi şartlar aranıyor?

Hobi Kursları Ne İşe Yarar?

Hayata yeni bir pencereden bakmak, kültürlenmek ve iyi hissetmek için hobi kursları iyi tercihler olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli sanat dersleriyle çocuk ya da büyük yaş grubu öğrenciler kendilerini geliştirmeye ve sosyalleşmeye fırsat bulabiliyorlar. Resimden müziğe, danstan tiyatroya pek çok sanat dalında eğitim görülebiliyor. Bu yüzden sıklıkla tercih edilen hobi kursları, gereken şartlar sağlandığında ve sanat atölyesi açmak için gerekli belgeler bulundurulduğunda herkes tarafından açılabiliyor. 

Hobi Atölyesi Açmak Hangi Şartları Karşılamalıyım? 

Hobiler, günlük hayattan bir an olsun uzaklaşmayı sağlayan ve eğlenerek üretmeyi teşvik eden uğraşlardır. Çoğu insanın kendine has hobileri bulunur. Bu hobiler bazen keyif için yapılabilse de bazen bir iş halini alabiliyor ve gelir elde etmemizi sağlayabiliyor. Hobi atölyesi açmak da farklı bir gelir kaynağı olabiliyor. Peki, hobi atölyesi kurmak için neler gerekli, hangi şartları karşılamak lazım?

Hobi kursu açmak için gerekenler:

 • Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Standartlar Yönergesi’ne göre, açılması gereken hobi atölyeleri en az 100 metrekarelik bir alan oluşturmalıdır. 
 • Hobi kursu açmak için gerekli şartlardan biri de sınıfların, ekipmanların, kapı ve pencerelerin, acil çıkış kapılarının, sınıfların aydınlatmalarının yeterliliklerinin tam ve MEB yönergesine uygun olmalarıdır. 
 • Hobi atölyesi açmak isteyenler tarafından verilecek kursların net bir şekilde tanımlamasının yapılması gerekmektedir. 
 • Atölyenin içerisinde yer alan tuvaletlerin yeterli sayıda olması, kadın ve erkek kursiyerler için ayrı olarak bulundurulması, fiziksel engelleri bulunan kişiler için uygun olması gerekmektedir (Her 30 kursiyer için bir tuvalet ve bir lavabo bulundurulması zorunluluğu).
 • Açılacak olan hobi atölyesinin sağlık koşulları açısından uygun olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlar karşılanıyorsa, hobi atölyesi açmak için bir engel yok diyebiliriz. 

Sanat Atölyesi Açmak İçin Gerekli Belgeler Hangileri?

Hobi kursları arasında birçok eğitime katıldıysanız ve hepsinden son derece keyif aldıysanız siz de bir hobi kursu açarak insanlara hizmet vermek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda yukarıda yer alan şartları da karşıladığınızı düşünüyorsanız hobi atölyesi kurmak hayal olmaktan çıkar ve sizin için gerçeğe dönüşebilir. Öyleyse hobi atölyesi açmak için gerekli evraklar neler, bunları da bilmelisiniz ve bu belgeleri hazır etmelisiniz. İşte hobi atölyesi açmak için gerekli evraklar:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Kursun kurucusu hakkında belgeler,
 • Tüm personele ait belgeler,
 • Binanın kira kontratı veya tapu belgesi,
 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden alınmış depreme dayanıklılık raporu ve beton analizi raporu,
 • İtfaiye Daire Başkanlığından edinilen yangına karşı alınan önlemlerin raporu,
 • Kat planı,
 • Çevre sağlık raporu.

Bu belgeler tam bir şekilde hazırlandığında artık kendi sanat merkezinizi açabilirsiniz, iyi eğitmenler bularak çeşitli kurslar vermeye başlayabilirsiniz. 

Hobi Kursu Açmak Kolay Mı?

Gerekli şartları sağlayanların hobi kursları açması kolay, fakat belirli bir maliyet gerektiriyor. Maddi durumunuz buna elverişliyse, sanatla iç içe biriyseniz, deneyimli ve başarılı eğitmenlerle çalışabilecekseniz hobi kursu açmak imkansız değildir. Hatta düşününce hobi atölyesi kurmak kulağa eğlenceli bir fikir gibi geliyor. 

Birçok hobi kursu hakkında fikir sahibi değilseniz, eğitimlerin nasıl işlendiğini, neler yapılması gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız var olan hobi kurslarına katılarak kendinize biraz zaman tanıyın ve gözlem yapın. Hazır hissettiğinizde ve birikiminiz el verdiğinde, deneyimli kurumlar gibi siz de eğitim verebilirsiniz.

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44