Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

3-4 Yaş Bale Kursunda Ne Öğrenilir?

Geleceğe Bale ile Hazırlanacaklar! – 3-4 Yaş Bale Kursu

Özellikle erken yaşlar söz konusu olduğunda ebeveynler çocuk bale kursu programlarının çocukları için biraz zorlayıcı olduğunu düşünebilmektedir. Buna karşılık çocuk bale eğitimi programlarının yaş gruplarına göre planlandığını da göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla 3-4 yaş bale kursu programları daha ileri yaş ve seviyeler için işlenen dersleri birebir içermez.

Bu yönüyle 3-4 yaş çocuk bale kursu programlarının daha ziyade bir çeşit baleye hazırlık ve hatta baleyi tanıma eğitimleri olduğunu söylemek mümkündür. Elbette çocuklar için bale eğitimi kapsamında verilen eğitimler basitleştirilerek 3 yaş bale kursu derslerinde de anlatılır. Ancak odaklanılan asıl nokta dans ve müziğin keyfini çıkarmalarını sağlayarak fiziksel gelişimlerini desteklemektir.

Bu Konuları Görecekler! – 3-4 Yaş Bale Kursu Eğitim Programı

3 yaş bale eğitimi programlarının çocukları baleye hazırlamaya yönelik bir eğitim olduğunu belirttik. Bu süreçte hedeflenen çocukların bedensel farkındalığını arttırmak, müzik algılarını geliştirmek, balenin temel adım ve hareketlerini tanımalarını sağlamak, koordinasyonlarını güçlendirerek grupla dans etme yeteneği kazandırmaktır. İsterseniz gelin tüm bu kazanımlara ve odaklanılan konulara detaylı olarak bakalım:

  • Beden Farkındalığı – 3-4 Yaş Bale Kursu

Çocuk bale eğitimleri ile hedeflenen ilk konuların başında çocukların bedensel farkındalığını arttırmak ve yapabileceklerinin sınırlarını keşfederek bedenlerini daha yakından tanımalarını sağlamak gelir. 3-4 yaş bale kursu programlarında bu nedenle başta anatomi bilgisi ve duruş-postür egzersizleri olmak üzere çocukların kendi bedenlerini tanımaları için bedensel terbiye, “alan, beden, efor, biçim” olgusu gibi konular yer almaktadır.

  • Müzik Algısı – 3-4 Yaş Çocuk Bale Kursu

Çocuk bale dersleri arasında odaklanılan konulardan biri de müziktir. Bir dansçı; müzisyen kadar tekniğine ve kurallarına hakim olmasa da duyum söz konusu olduğunda bir müzisyenle rekabet edecek düzeyde gelişmiş algılara sahip olmalıdır. Aksi takdirde müzik ve ritimle senkronize hareket etmesi son derece güçtür. Bu doğrultuda çocuklar için bale eğitimi programlarında müzik eşliğinde adım çalışmaları, ritmik egzersizler gibi konulara odaklanılmaktadır.

  • Temel Bale Adımları ve Hareketleri – 3-4 Yaş Bale Kursları

3-4 yaş çocuk bale eğitimi programlarında daha ileri yaş ve seviyelerdeki kadar bale hareketlerine yer verilmediğini söylemiş olsak da elbette bale hareketleri ve adımları olmadan bir çocuk bale kursu da düşünülemez. Yine de bu seviyede temel bale adımları Street Jazz ve Modern Dans gibi yenilikçi ve daha eğlenceli disiplinlerle çocuklara aktarılmakta, böylelikle çocuk bale dersi ile geçirdikleri saatlerden daha fazla keyif almaları sağlanmaktadır.

  • Beden Dengesi ve Koordinasyon – 3-4 Yaş Bale Eğitimleri

3-4 yaş dönemi çocukların sıklıkla sakarlık yapabildikleri bazen basit yürüme işlemlerinde bile dengelerini kaybedebildikleri bir dönemdir. Ancak çocuk bale kursu ile bu tür sorunların ciddi ölçüde azaldığı ve çocukların duruş ve yürüyüş bozukluklarını atlattıkları gözlemlenmektedir. Bunun en büyük nedeni de çocuk bale kursları ile yapılan kaba motor hareketlere yönelik egzersizler, müzikle uyumlu adım atma, koreografiye uygun dans etme gibi çalışmalardır.

  • Grupla Dans Etme Yeteneği – 3-4 Yaş Bale Eğitimi

Çocuklar için bale eğitimi programlarının önemli katkılarından biri de sosyalleşmeye ve grupla hareket etmeye onları hazırlamasıdır. Çünkü 3-4 yaş çocuk bale kursu programlarında ortak koreografiler üzerinden tıpkı bir sahne gösterisi hazırlarmış gibi egzersizler yapılır. Bu da çocukların bir gruba ait olma hissini erkenden tatmalarına ve sosyal yaşama döndüklerinde çok daha uyumlu hareket etmelerine yardımcı olur.

Çocuklarınızı Erkenden Bale ile Tanıştırın!

Çocuk bale dersleri ile çocuklarınızın hem fiziksel esnekliklerini ve güçlerini arttırarak sağlıklı büyümelerine destek olmak hem de dans ederek sosyalleşmelerini ve özgüven kazanmalarını sağlamak istemez misiniz? O halde onları çocuk bale kursu almaya yönlendirerek bale ile tanıştırmaya ne dersiniz?

Sanat Akademi’de çocuklarınız için en uygun çocuk bale kursu programını belirlemek üzere yaş, gelişim düzeyi, öğrenme hızı, gelişimsel ve eğitsel ihtiyaçlar gibi faktörleri analiz ediyor, onlar için en verimli çocuk bale kursu programını düzenleyerek uzman eğitmenlerimizden almalarını sağlıyoruz! Siz de bu renkli dünyayı keşfetmelerini istiyorsanız vakit kaybetmeden Sanat Akademi’yi keşfedin!

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44