Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Bale Eğitimi İçin Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocuklarınızı Dans Pistine Hazırlayın! – Çocuk Bale Kıyafeti Seçimi

Çocuklarınızın sanatla ve baleyle tanışmasını sağlamak için aradığınız çocuk bale kursu programını buldunuz. Ancak aradığınız kursu bulmuş olmanız hazırlık heyecanının bittiği anlamına gelmiyor. Bunun ardından çocuk bale eğitimi için kıyafet bakmalı, çocuk bale kıyafetleri ile minik dansçıları ilk derslerine hazırlamalısınız!

Peki çocuk bale kıyafeti nasıl olmalı, çocuk bale kıyafeti seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Çocuğunu bale kursuna yazdıran ancak çocuk bale eğitimi için kıyafet ve diğer gerekli aksesuarlar hakkında pek bilgisi olmayan anne babalar için kısa bir rehber hazırladık. Yazımıza göz atın ve hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olun!

Bunları Aldınız Mı? – Çocuk Bale Kıyafeti ve Aksesuarlar

Çocuk bale kıyafeti seçimi için aslında odaklanmanız gereken iki farklı nokta vardır. Bunlardan ilki dans öncesi yapılan ısınma hareketleri için gerekenler diğeri ise dans sırasında kullanılan kıyafetlerdir. Bale eğitimi öncesi bedeni ısındırmak ve kasları esnetmek için yapılan egzersizlerde tozluk veya pofuduk çoraplardan ve triko kıyafetlerden yararlanılabilir. Bu tür kıyafetler hem erkenden terlemeye engel olacak hem de ısınma sonrasında verilen arada üşümenin önüne geçecektir. Çocuk bale eğitimi için kıyafet ve aksesuarları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bale Mayosu – Çocuk Bale Kıyafeti Nasıl Olmalı?

Bale mayosu, çocuk bale eğitimi esnasında giyilmesi gereken ana kıyafetlerin başında gelir. Vücudun hareketini kısıtlamayacak şekilde ve vücut ölçüleriyle tam olarak uyumlu olması gereken bale mayosu, çocuğunuzun rahat ve esnek hareket edebilmesi için son derece önemlidir.

  • Bale Taytı – Çocuk Bale Eğitimi İçin Kıyafet Seçimi

Tıpkı bale mayosu gibi bale taytı da çocuklarınızın rahat hareket etmesine izin verilecek ölçü ve kalıplarda olmalıdır. Kız öğrenciler tayt üzerine tütü giyerek çalışmalarına devam etmektedir, benzer şekilde erkek öğrenciler de bale taytı üzerine hareketlerine engel olmayan bir şort giyebilir.

  • Bale Çorabı – Çocuk Bale Kıyafetleri

Bale çorabı, bale mayosu altına giyilen bale kıyafetidir ve bale için gerekli malzemeler arasında ilk sıralarda yer alır. Çoğunlukla arkadan dikişli olan bale çorabı açık renklere sahiptir ve böylelikle figürler sırasında hangi bacak kaslarının kullanıldığının eğitmen tarafından anlaşılmasını sağlar.

  • Bale Patiği – Çocuk Bale Kıyafeti Seçimi

Bale patiği bale çorabı üzerine giyilir. Bir çoraptan daha sert olsa da bale ayakkabısından daha yumuşaktır. Bale için kullanılan pisi olarak tanımlanabilir.

  • Bale Eteği – Çocuk Bale Kıyafeti Nasıl Olmalı?

Öncelikle vurgulamak gerekir ki bale eteği, aşağıda değineceğimiz tütü anlamına gelmez. Tütüden çok daha az kabarık olan bale eteği, bir çeşit pileli etek gibi kabul edilebilir.

  • Tütü – Çocuk Bale Kıyafet Seçimi

Çoğu zaman sanıldığı gibi bale yapmak için gerekli malzemeler arasında bulunmasa da bir temsil kıyafeti olarak bale tütüleri özellikle minik balerinlerin oldukça hoşuna giden bale etekleridir.

  • Point – Çocuk Bale Kıyafetleri

Özel yapım bale ayakkabıları olarak tanımlayabileceğimiz point, belli kasların daha kolay çalıştırılabilmesi ve parmak ucunda durma gibi (nitekim hareketin adı da point tekniğidir) hareketlerin daha kolay yapılabilmesi için ileri seviye öğrenciler tarafından giyilir.

Kıyafetler Dışında Bunlara Da Dikkat Etmelisiniz!

Çocuk bale kıyafetleri ve aksesuarlarına göz attık. Bu noktada bir aksesuar olarak saç bandı, toka veya firkete gibi şeyleri de sayabiliriz. Çünkü bale yaparken özellikle uzun saçlar hareketlere zaman zaman engel olabilmekte veya öğrencinin yeterince rahat hareket edememesini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle at kuyruğu veya topuz şeklinde toplanan saçlarla çocuk bale eğitimi sırasında çocuğunuzun daha rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak çocuk bale kıyafetleri arasında seçim yaparken malzeme kalitesine ve türüne dikkat etmeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Çocuk bale kıyafetleri; onların bale hareketleri sırasında bunalmasına ve aşırı terlemesine neden olmayacak kumaşlardan olmalıdır. Ayrıca kas sakatlıkları ve hareket kısıtlayıcılığının önüne geçmek için kıyafetlerin üzerlerine tam oturması gerektiğini de unutmamalısınız.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44