Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar İçin Dans Etmenin Faydaları

Çocuklarınızın Gelişimini Dansla Destekleyin!

Bilindiği gibi çocuklar belirli bir yaşa gelene kadar oyun oynayarak büyür, hareket eder, zıplar, koşar ve enerjisini atmak ister. Ebeveynler ise bu sırada çocuklarının gelişimini desteklemek adına farklı aktiviteler arar; çocuklarının fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklemek isterler. Tam da bu noktada dans, çocukların hem oyun gibi algılayabileceği hem de onların enerjisini atarken özellikle fiziksel açıdan gelişmelerini sağlayan aktivitelerin başında gelir.

Dansın çocuğa faydaları genel olarak fiziksel özelliklere ve fiziksel gelişimlere bir katkı sağlarsa da aslında dans etmenin çocuğa yararları arasında zihinsel ve sosyal – duygusal gelişime katkıları da bulunmaktadır. Yani aslında çocuklar için dans etmenin faydaları sanıldığından çok daha büyüktür. Özellikle dans etmenin çocuğa faydaları arasında zihinsel gelişiminin desteklenmesinin önemi büyüktür. Çocuklarınız çok daha enerjik ve hayatı iyi yönünden gören bir göz ile büyür.

Çocuklar için dans etmenin faydaları hakkında, çocuklarının dans ederek neler kazanabileceğini merak eden aileler için bir yazı hazırladık. Bu yazımızda çocuklar için dans etmenin faydaları nelerdir, çocuk gelişimi açısından dansın çocuğa yararları nedir konu başlıkları üzerinde duracağız.

Fiziksel Gelişimlerine Katkı Sağlar!

Dansın çocuğa faydaları arasında en çok fark edilen ve gözle görülen bir farklılık bulacağınız kriter çocuklarınızın fiziksel gelişimleri ve motor becerilerinin desteklenmesi bulunuyor. Çocuklarınız dans ederken enerjisini atar, bu sırada koordinasyon becerileri, beden farkındalığı gelişir. Bedensel esneklik kazanır ve dayanıklılığı artar. Tüm bu saydığımız kriterler çocuklar için dans etmenin faydaları arasında ilk sıralarda yer alır.

Sosyalleşmenin En Keyifli Yolu: Çocuklar İçin Dans!

Akranları ile sosyalleşme imkânı bulan çocuklar aynı zamanda eğlenceli vakit geçirecektir. Sosyal – duygusal yönden dansın çocuğa yararları arasında işbirliği yapma becerilerinin gelişmesi, güven duygusu, akranları ile sosyalleşmenin getirdiği özgüven ve iletişim becerileri gelişir. Çocuklarınızın daha sosyal ve mutlu çocuklar olmasını istiyorsanız onları yaş gruplarına uygun bir dans kursu ile farklı bir aktivite yapmasını ve keyifle sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.

Dans İle Hayal Gücü Gelişen Çocuklar!

Çocuklar için dans etmenin faydaları arasında yalnızca fiziksel özelliklerinin gelişmesi ya da iletişim becerilerinin kuvvetlenmesi bulunmuyor. Aynı zamanda dans, çocuklarınızın içsel bir süreç olan hayal gücü ve yaratıcılığının gelişmesine de katkı sağlıyor. Ev ve okul hayatı arasında sıkışıp kalan ve yaratıcılıkları körelen çocuklar için dans etmenin faydaları arasında onları daha farklı düşünen bireylere dönüştürmek bulunuyor.

Dans Etmenin Çocuklara Faydaları: Sorumluluk Duygusu!

Dans etmek çocuklarınızın sorumluluk duygusunu geliştirecek! Dans etmenin çocuklara faydaları arasında işbirliği içinde hareket eden çocukların sorumluluk duygusunun gelişmesi bulunuyor. Koreografileri ezberleyen ve doğru biçimde uygulamaya çalışan çocukların aynı zamanda dansın disiplinli tarafı ile tanıştığını söyleyebiliriz. Bir dans performansına hazırlanmak ve onu en güzel şekilde sahnelemeye çalışmak, onların sorumluluk almasını sağlar. Dolayısıyla dans etmenin çocuğa faydaları arasında aslında en belirgin farklılık sorumluluk duygusunun gelişiminde görülür.

Dans Etmek Özgüveni Yükseltir!

Dans ederken beden farkındalığı kazanan çocukların aynı zamanda özgüveni de gelişir. Dansın çocuğa faydaları arasında onların başarı duygusu ve kendilerini ifade edebilme becerilerinin gelişmesi ile çocukların özgüveni artar. Dans eden çocuklar daha atılgan ve aktif olur. Dolayısıyla hayata karşı daha dik durabilir ve zorlukların üstesinden gelebileceklerine inanırlar.

Çocuklarınızın Ruhu Dans İle beslenecek!

Çocuklar için dans etmenin faydaları yalnızca gelişim alanlarının desteklenmesi ile kalmıyor… Aynı zamanda ruhsal olarak onları destekleyen aktivitelerin başında yine dans etmek geliyor! Çevrelerindeki olumlu ya da olumsuz etkilere karşı savunmasız olan çocuklar için dans etmenin faydaları arasında dolayısıyla dans gibi eğlenceli bir aktivitenin onları duygusal ve ruhsal açıdan olumlu yönde desteklemesi bulunuyor. Hayata daha mutlu bakmaları dans ile mümkün olabilir!

Dans etmenin çocuğa faydaları hakkında gelişim alanlarını incelediğimiz bu yazımızda çocuklar için dans etmenin faydaları hangi açılardan onlara katkı sağlıyor anlatmaya çalıştık. Siz de onları küçük yaşlardan itibaren olumlu duyguları ve davranış biçimleri ağır basan bireyler olarak yetiştirmek istiyorsanız bizimle vakit kaybetmeden iletişime geçebilirsiniz!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44