Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

13 Yaş Keman Eğitimi İçin Doğru Zaman mı?

13 Yaş Keman Kursunu Bitirdikten Sonra Çocuğum Keman Çalabilir mi?

Yapılan pek çok araştırma, çocukluk döneminde edilen müzik deneyimlerinin ve altyapılarının, dil edinimi ve okuma becerileri alanında beyin gelişimini hızlandırdığını ortaya koymaktadır. Yani, bir enstrüman çalmayı öğrenmek, matematiksel becerileri ve sayısal zekayı güçlendirmektedir. 13 yaş müzik eğitimi branşlarında en çok tercih edilenlerden biri olan 13 yaş keman eğitimi de çocukların gelecekteki akademik başarılarında önemli bir rol oynamaktadır.

Keman eğitimi için en ideal dönemlerden biri olan 13 yaş, çocuk gelişiminin tüm alanlarını, sosyal, kültürel ve duygusal tüm kazanımları sağlamaktadır. Çocukları gelişim dönemindeyken çocuk keman kurslarına göndermek, onların kelimelerin seslerini ve anlamlarını algılamalarına destek olmaktadır. Aynı zamanda 13 yaş keman kursu, çocukların hafıza becerilerini, dikkat ve koordinasyon gibi özelliklerini de güçlendirmektedir.

13 Yaş Müzik Eğitiminin Faydaları – Çocuğumda Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

Liseye geçiş dönemine çok az kaldı. Çocuğunuz gençliğe adım atmak üzere… Onun için bir şeyler yapmak istiyor, vizyonunun yalnızca okulda gördüğü temel eğitimle sınırlı kalmasını istemiyorsanız çocuk keman kursları, tam da aradığınız eğitim olabilir. Çünkü bir çocuğa, sanatın dallarının sunabileceği sosyal, kültürel ve bilişsel avantajları, başka hiçbir alan sunamaz. Çocuğunuzun başarılı olması için yalnızca matematik, geometri, fizik, kimya ya da İngilizce gibi derslerde başarılı olması yetmez. Bir çocuk, sosyal ve sanatsal alanlarda da gelişim göstermeden asla başarı sağlayamaz. 13 yaş keman eğitimi, çocukları sanatın ve müziğin büyülü dünyasıyla buluşturmak için mükemmel bir fırsattır. Üstelik 13 yaş keman kursunun çocuklarda; sayısal ve sözel becerileri geliştirme, özgüveni, öz değeri ve öz saygıyı artırma, iletişim becerilerini destekleme gibi katkıları da vardır. İşte, 13 yaş müzik kursunun çocuklara sunacağı diğer avantajlar:

  • Takım Çalışmasını Geliştirme: Çocuklar 13 yaş keman eğitiminde arkadaşlarıyla birlikte dersler alırken empati yapmayı, sıra beklemeyi ve bir gruba dahil olmayı öğrenir. Hep birlikte bir parçayı çalmak, onların takım ruhunu canlandırır.

  • Disiplinle Tanışma: Çocuklar 13 yaş keman kursunda, başarmak için sıkı çalışmanın ve disiplinli olmanın önemini kavrar. Okula nazaran biraz daha esnek kuralları olan ve eğitim yönü farklı olan çocuklar için keman kursunda, yeni deneyimler yaşarlar.

  • Odaklanma Becerilerini Geliştirme: 13 yaş müzik eğitimine katılan çocuklar, ritme ayak uydurmayı ve el-göz koordinasyonu kurmayı öğrenirler. Bu sayede, yaşamlarında aynı anda iki farklı işi yapabilme deneyimi edinmiş olurlar.

  • Özgüveni Sağlama: 13 yaş, ergenliğe girilmek üzere olunan bir dönem olduğu için bu yaş grubunda pek çok çocukta içe kapanma, sinirlilik, kendini sosyal hayattan izole etmek ve kendini beğenmeme gibi durumlar görülebilir. Bunların her biri, içlerinde bulundukları duruma özgü ve normal gelişmeler olsa da onlara kendilerini daha iyi hissettirmenin bir yolu her zaman var. 13 yaş keman eğitiminde arkadaşlarının önünde keman çalan, sahnede kalabalık gruplar önünde seyircilere performans sunan, takdir ve tebrik alan çocukların kendilerine olan güveni tazelenir ve öz saygıları gelişir.

Çocuk Keman Kursu Gelişimleri Açısından Çok Önemli Bir Konumda Yer Alıyor…

13 yaş keman eğitimi, çocukların kendilerini tam olarak anlamlandırmaya, sevdikleri şeyleri ve ilgi alanlarını keşfetmeye başladıkları dönemde verildiği için gelişimleri açısından çok önemlidir. Bu dönemde çocuklar, çocuk keman kursunda edindikleri deneyimlerle birlikte gelecek dönemleri için yeni kararlar verebilmektedir.

Çocuklar için keman kursunu başarıyla bitiren pek çocuk, kariyer hedeflerinde sanat ve müzik ağırlıklı mesleklere ağırlık vermekte, müziği yaşamlarından asla çıkarmamaktadır. Bu da onların sosyal, kültürlü, entelektüel ve aktif bir yaşam tarzını benimsemelerini desteklemektedir.

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44