Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Orff Schulwerk Metodu Nedir? Keman Eğitiminde Orff Schulwerk Ne İşe Yarar?

Müzik Eğitiminde Orff Schulwerk Yaklaşımı Etkili Bir Metot mudur?

Orff yaklaşımı, çocuklara keman çalmayı konuşarak, hareket ederek ve doğaçlama yaparak öğreten ve sevdiren bir prensibe sahiptir. Orff schulwerk metodunda temel amaç; aktif müzik yaparken çocukların hem kavramsal öğrenme gerçekleştirmesi hem de duyusal gelişimini desteklemesidir. Keman çalarken düzenli olarak doğaçlama yapan ve kendi hareketlerini sergileyen çocuklar, yaratıcılığını artırmaktadır.

Müzik eğitiminde orff schulwerk anlayışının benimsenmesi, enstrümanları çocukların oyun dünyasına benzetmekte ve bu sayede taklit, deney ve doğaçlama yolu ile müzik sınıflarını eğlenceli bir ortam haline getirmektedir. Özellikle okul öncesi ve ilkokul yaş grubundaki çocuklara keman eğitimi veren çocuk keman kurslarında orff yaklaşımı, sıkça başvurulan ve başarılı sonuçlar alınan bir metottur.

Orff Schulwerk Destekli Keman Eğitimi – Dünyanın En Eğlenceli Müzikal Eğitim Metodu

Keman eğitiminde küçük yaştaki çocukları sınıfta tutmak ve anlatılanları takip etmesini istemek zordur. Çünkü çocuklar, sahip oldukları enerji ile yüksek konsantrasyon gerektiren keman gibi enstrümanlara odaklanmak istemezler. Onlar için ilgi çekici olan yalnızca oyun ve eğlencedir. Orff yaklaşımı da en özet haliyle çocukların sonsuz enerjisini oyun, hareket ve konuşma yolu ile müzik aletlerine yansıtması olarak tanımlanabilir. Elbette hayal gücünün keman eğitimindeki yeri de küçümsenemez. 

Keman Eğitiminde Orff Schulwerk Metodu Nasıl İşler?

Orff yaklaşımında, çocuklardan bazen gruplar halinde bazen de bireysel olarak müzik icra etmeleri ve deneyimlemeleri istenmektedir. Orff schulwerk destekli keman eğitiminde çocukları müzikle tanıştırmak için akılda kalıcı melodiler ve ABA gibi şarkı formları kullanılmaktadır. Orff yaklaşımı, önce müzikal kavramları açıklamak ve daha sonra katılımı ve yaratıcılığı teşvik etmek yerine, destekleyici ve yaratıcı müzik deneyimlerine öncelik vererek çocuklar üzerinde güçlü bir müzikal temel ve ilgi oluşturmaktadır. Orff Schulwerk metodunu bu kadar etkili yapan, çocukları müziği kendi terimleriyle keşfetmeye teşvik etmesidir.

Orff Schulwerk Destekli Keman Eğitimi Yararları Nelerdir?

Samimiyet ve nezaket, orff yaklaşımında, çocukların kendilerini aldıkları eğitime ait hissedebilmeleri için çok önemlidir. Hatta orff schulwerk metodu ile eğitim alan çocukların performanslarını sunma sırasında, geleneksel yollarla eğitim alan çocuklara kıyasla daha sakin ve kontrollü oldukları bilinmektedir. Bunun sebebi, orff yaklaşımının klasik müzik eğitimi metotlarından farklı olmasıdır. Tercih eden ailelerin çok memnun kaldığı orff schulwerk destekli keman eğitimi yararları ise şu şekildedir:

  • Etkileşimli ve keyifli bir eğitim ortamı oluşur.

  • Çocuklar keman çalmayı bir zorunluluk veya ders gibi algılamadan severek ve isteyerek öğrenir.

  • Müzik eğitiminde orff schulwerk yaklaşımını benimseyen bir çocuk keman kursundan eğitim alan çocukların el becerisi ve çevikliği gelişir.

  • Sosyal becerileri ve ekip çalışmasındaki performansları artar.

  • Kendilerine olan güvenleri tazelenir.

  • Müziğin rahatlatıcı gücüyle günlük yaşamdaki sınav ve okul stresinden kurtulurlar.

  • Yaratıcı düşünebilme, problem çözebilme ve doğru iletişim kurabilme gibi beceriler edinirler.

  • Motor becerileri gelişir.

Müzik Eğitiminde Orff Schulwerk Yaklaşımı Sanat Akademi’de!

Müzik, hareket, drama, konuşma ve doğaçlama yolu ile çocuklara keman çalmayı sevdiren, katılarak öğrenmelerini sağlayan ve ilham veren orff yaklaşımı, çocuk keman kurslarında etkili sonuçlar vermektedir. Sanat Akademi ailesi olarak bizler de özellikle küçük yaştaki çocukların keman çalmaya daha büyük ilgi duyması için orff schulwerk destekli keman eğitimi veriyoruz.

Orff schulwerk destekli keman eğitimi yararlarını uzun yıllardır öğrencilerimizde keşfediyor, müzik sınıfımızı çocuklar için adeta büyülü bir oyun dünyasına çeviriyoruz. Orff schulwerk destekli keman eğitiminde çocuklarınızı asla rekabetçi bir ortama sürüklemiyor, onları birbirleri için iyi bir müzik arkadaşı haline getiriyoruz. Siz de bu keyif dolu çocuk keman kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak ve çocuğunuz için neşeli bir ortam yaratmak isterseniz bizleri ziyaret edebilirsiniz.

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44