Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

15 Yaş Müzik Okulunda Hangi Eğitimler Var?

15 Yaş Keman Eğitiminde Dersler Nasıl Geçiyor?

Çocuklar için müzik eğitimi, özellikle ergenlik dönemindeyken kendilerini fark etmeleri, potansiyellerini keşfetmeleri ve öz saygılarını geliştirmeleri açısından çok önemlidir. Çocukların bir şeyler başarabildiğini hissetmesi ve yetkinlik kazandığını fark etmesi, mental ve sosyal gelişimlerini desteklemektedir.

15 yaşında bir çocuğunuz varsa ve size keman çalmak istediğini söylüyorsa bu noktada onu müzikle tanıştırmak için 15 yaş keman kursu araştırmanız, yerinde bir davranış olacaktır. Peki, 15 yaş keman kursu için çocuğunuz gerçekten ilgili mi ya da bu, yalnızca geçici bir heves mi? Bunu anlamanın yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun Keman Öğrenme Konusunda Hevesli Olması Önemli…

Müzik, bir zorunluluk dahilinde yapılamayacak kadar özel bir sanattır. Bu yüzden, ilgi duyulmadan ya da merak edilmeden bir müzik enstrümanı çalmak, kişiye belli bir zamandan sonra bir yük gibi gelebilir ve derslere olan ilgisini azaltabilir. Bu yüzden 14 yaş keman kursunu araştırmadan önce çocuğun gerçekten müziğe bir hayranlık besleyip beslemediğini anlamak önemlidir. Peki, bunu nasıl fark edebilirsiniz?

Öncelikle ergenlik dönemi, çocukların fark edilme ve takdir edilme çabasında olduğu bir zamandır. Bu yüzden çocuklar, bu dönemdeyken farklı şeylere ilgi duyma ve arayışlara girme çabasındadır. Bu süreci doğru yönetmek ise ailelerin görevidir. Çocuğunuza şu soruları sorarak onun gerçekten 15 yaş keman kursu için hevesli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

1-Gelecek planlarını hangi meslekler üzerine oluşturdun? (Müzik öğretmenliği, keman virtüözlüğü, sanatçılık vs. gibi sanat dallarına dair mesleklerden bahsedip bahsetmediğine dikkat edebilirsiniz.)

2-Keman çalmayı ilk kez ne zaman istedin? (Bu noktada beğendiği ve hayran olduğu sanatçıların keman çalıyor olması, geçici bir durumu ifade edebilir. 15 yaş keman eğitimine başvuran öğrencilerin çoğunluğunun ailesinde bir müzik geçmişi bulunmakta ya da kemana karşı duyulan bir merak bulunmaktadır.)

3-Keman sanatçılarından kimleri beğeniyorsun? (Eğer çocuğunuz gerçekten çocuk keman kurslarında eğitim almak istiyorsa boş vakitlerini keman çalma videoları izleyerek, sanatçıların eserlerini inceleyerek geçirecektir.)

4-Herhangi bir müzik aleti olarak mı kemanı tercih ediyorsun yoksa farklı bir alternatife de açık mısın? (Elbette keman yerine gitar, ukulele ya da saz gibi müzik enstrümanları da seçilebilir. Bu çocuğunuzun müzik enstrümanlarının sesine ve tınısına göre seçim yapabileceği anlamına gelir.)

5-Keman çalmak sana ne hissettirecek? (Çocuğunuz, kendini daha mutlu ve değerli hissedeceğini söylüyor, müzik dolu bir yaşama hazır olduğunu ifade ediyorsa 15 yaş keman kursu için yeteri kadar hazır demektir.)

15 Yaş Müzik Okulu Çocukların Sosyal Bireyler Olarak Yetişmesini Sağlıyor… 

Çocuklar, ergenlik döneminin etkisiyle içine kapanma, kendini sosyal yaşamdan izole etme ve özgüven kırılması gibi sorunlar yaşayabilir. Özellikle bu tarz dönemlerde, çocuk keman kursunun çok büyük faydaları olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Çocuklar için keman kursuna katılan çocuklar, kendi yaş grubu ile sosyal ve etkileşimli bir ortamda bir arada bulunarak iletişim becerilerini geliştirmektedir.

Ayrıca kendine olan güvenini tazelemekte, 15 yaş keman eğitiminde başarıya ulaştıkça insanlar tarafından takdir edilme ve beğenilme gibi fırsatlar yakalamaktadır. Topluluk önünde performans sergiledikçe cesaretleri yerine gelmekte, kendilerini ön plana çıkarma noktasında deneyim kazanmaktadır.

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44