Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Motor Becerileri Geliştiren Aktiviteler

Çocuğun Motor Becerileri Nasıl Geliştirilir? Hangi Çocuk Etkinlikleri Faydalı?

Çoğu ebeveyn çocuğunun gelişimini gördükçe mutluluğu hisseder. Fark ettikleri gelişimleri şaşkınlıkla karşılamaktan hiç yorulmazlar. Çocuğun motor becerileri de gelişim gösterdikçe fark edilir ve aileleri sevindirir. Çocuk artık elleriyle nesneleri tutabiliyor, kavrayabiliyor, zıplayabiliyor ve belki de özel işlerini yapabiliyordur. Bir çocuk için gerçekten büyük bir aşama. Çocuklarınızın günbegün geliştiğine şahit olmak sizi de mutlu hissettiriyor mu? 

Çocuklarda motor becerileri geliştiren aktiviteler çoğu uzman tarafından önerilir. Böylece hızlı bir gelişim sürecinden geçen çocuk, yaşıtlarıyla aynı hızda veya yaşıtlarının ilerisinde bir gelişim gösterebilir. Burada amaç, çocukların gelişimlerinin geride kalmaması, zamanında gerçekleşmesidir. Çocuğun motor becerileri nasıl geliştirilir, çocukların motor becerilerini geliştiren kurslar neler, çocukların motor becerilerini geliştiren hobiler var mı diye merak ediyorsanız uzmanların önerilerini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

İnce ve Kaba Motor Beceriler Neler?

Çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gelişen becerilerine motor beceriler adı verilir. Ayrıca ince motor beceriler ve kaba motor beceriler olarak ikiye ayrılır. Çocuğun motor becerileri nasıl geliştirilir diye merak ediyorsanız öncelikle ince motor becerileri ile kaba motor becerileri arasındaki ayrımı yapmalısınız. 

İnce motor beceriler çocukların nesneleri tutmasını, kavramasını, parmaklarını kullanarak çalışmalar yapmasını sağlarken; kaba motor becerileri sayesinde çocuklar yürüyebilir, zıplayabilir, dans edebilir veya bedenleriyle yapılması gereken etkinlikleri yapabilirler. Çocuk motor becerileri kaba becerilerden başlayıp incelerin gelişimine doğru bir gelişim gösterir. 

Çocuklarda Motor Becerileri Geliştiren Aktiviteler Neler?

Çocukların motor becerilerini geliştiren hobiler olduğunu biliyor muydunuz? Evde çocuğunuzun motor becerilerini desteklerken zorlandığınız noktada ya da daha detaylı bir çalışmanın gerektiği durumlarda çocukların motor becerilerini geliştiren kurslar hakkında detaylı bilgi alabilir, çocuğunuza hızlıca motor beceriler kazandırabilirsiniz. Peki, çocuklarda motor becerileri geliştiren aktiviteler neler, çocuğun motor becerileri nasıl geliştirilir, kursların katkısı nasıl olur?

1. Çocukların Kaba Motor Becerilerini Geliştiren Hobiler 

Çocuğun motor becerileri nasıl geliştirilir diye soruyorsanız ve kaba motor becerilerinin gelişimi hakkında bilgi istiyorsanız sizin için önerebileceğimiz şahane eğitimler var.

Çocuk dans kursları, çocuk tiyatro ve oyunculuk kursları, çocuk yaratıcı drama kursları sayesinde çocuklarınızın kaba motor becerilerinin çok fazla geliştiğini görebilirsiniz. Küçük yaş grubu çocuklarınızı mini bale kursuna yazdırmanızı öneririz. Böylece bedenini daha yakından tanıyarak hareket kabiliyeti kazanabilir. Diğer dans kurslarında ise her yaştan çocuklarınızın bedenlerini kullanmayı öğrenmelerini sağlayabilir, özgüvenlerini artırabilirsiniz. Aynı durum oyunculuk kursları ve tiyatro çalışmaları için de geçerli. 

Çocukların motor becerilerini geliştiren kurslar ararken kaba motor becerilerini geliştirmeye kastediyorsanız bu eğitimleri tercih etmelisiniz.

2. Çocukların İnce Motor Becerilerini Geliştiren Hobiler 

Çocuğun motor becerileri hızla gelişmeye müsaittir. Ama en geç gelişen motor beceriler ince motor becerileridir. Çocuğun motor becerileri nasıl geliştirilir diye soran ailelerin birçoğu aslında ince motor becerilerini kasteder. Çünkü birçok yetişkin bile ince motor becerileri konusunda zaman zaman yetersizdir ve bu durum günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Öyleyse çocukların ince motor becerilerini geliştiren aktiviteleri sizin için sıralayalım:

Çocuk müzik kursları, çocukların motor becerilerini geliştiren hobiler arasında en popüler seçeneklerdendir. Birçok müzik aleti çocukların ince motor becerilerini geliştirmeye yarar. Tuşlu çalgılarla ince motor becerilerine giriş yapabilirsiniz. Çocuk piyano kursları bu konuda gerçekten çok iyi. Tuşlu çalgılar yerine tellileri tercih ediyorsanız çocuk gitar kursu, keman kursu, viyolonsel kursu, üflemeli çalgılarda çocuk yan flüt kursu gibi eğitimleri tercih edebilirsiniz.

Çocuğun İnce Ve Kaba Motor Becerilerini Geliştiren Etkinlikleri İhmal Etmeyin!

Motor becerileri zayıf kalan çocukların yetişkin olduklarında bunun zorluklarını yaşayacaklarını unutmamalı, onlar için en doğru hobi kurslarını bulmalısınız. Böylece bir görev yerine getiriyor ve eğitim alıyor gibi hissetmeden, oyun oynuyormuşçasına gelişebildiklerini görebilirsiniz. 

Bahsettiğimiz etkinliklerden tercih etmek isterseniz Sanat Akademi’nin başarılı eğitim danışmanları sorularınızı yanıtlayacaktır. Tek yapmanız gereken kuruma fiziki veya telefonla ulaşmanız. Ardından eğitimler hakkında detayları öğrenerek çocuğunuza destek olabilirsiniz.  

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44