Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocukların Meslek Seçiminde Belirleyici Olan Hobiler

Geleceklerini Erkenden Şekillendirmeye Başlayın! – Meslek Seçiminde Etkili Hobiler

Bugün yaptığınız mesleği, eğer isteyerek seçtiyseniz, neden seçmek istediğinize dair bir fikriniz var mı? Belki de ortaokul ve lise yıllarından beri şu anda bulunduğunuz yerde olmayı hayal ediyordunuz? Nitekim söz konusu çocukların meslek seçimi olduğunda daha küçük yaşlardan itibaren meslek seçimini etkileyen pek çok faktör olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Bu faktörlerin başında da hiç kuşkusuz çocuk hobileri geliyor. Çocuklarınızın yapmaktan keyif aldığı aktiviteler; doğrudan veya dolaylı olarak çocukların meslek seçimini etkileyebiliyor. Peki meslek seçiminde belirleyici olan hobiler neler? Yazımızda bunlar hakkında bilgi verdik. Eğer siz de çocuğunuzun geleceğini şimdiden şekillendirmeye başlamak ve meslek seçiminde etkili hobiler hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!..

Uzmanlar; Bu Hobilerin Çocukları Geleceğe Hazırladığını Söylüyor! – Meslek Seçiminde Belirleyici Olan Çocuk Hobileri

Çocukların meslek seçimi neye göre şekilleniyor sorusuna aslında doğrudan ve dolaylı bir biçimde ele almak mümkün. Çünkü kimi durumlarda çocuklar doğrudan hayalini kurdukları ve çocukken hobi olarak uğraştıkları mesleği yetişkin olduklarında yapmaya başlasa da kimi durumlarda ise çocukken gerçekleştirilen aktivitelerin gelişimsel katkıları, çocukların gelecekte bir mesleğe yönelmesini sağlıyor.

Nitekim hayal edilen mesleğe karar verme yaşı genellikle lise dönemleri olsa da meslek seçiminde belirleyici hobiler aslında yalnızca bu dönemden ibaret değil! Çok daha erken yaşlardan itibaren yapılan aktiviteler çocuğun gelecekte tercih edeceği mesleği belirleyebiliyor. İşte meslek seçiminde etkili olan çocuk hobileri:

 • Oyunculuk Kursları – Meslek Seçiminde Etkili Hobiler

Oyunculuk ve yaratıcı drama kursları; çocukların gelecekte başarılı bir tiyatrocu veya kamera önü oyuncusu olmasını sağlayabileceği gibi iletişim, özgüven, sosyalleşme gibi becerilerini de güçlendirerek iş hayatında kurumsal iletişim, yöneticilik gibi alanlara yönelmesini de sağlayabiliyor.

 • Dans ve Bale Kursları – Meslek Seçiminde Belirleyici Hobiler

Söz konusu meslek seçiminde belirleyici hobiler olduğunda dansın ve balenin yeri elbette ayrı. Hele ki söz konusu bale olduğunda zaten profesyonel bir balet veya balerin olmak için olabildiğince erken yaşlardan itibaren eğitim alınması öneriliyor. Ancak bunun yanı sıra dans ve bale kursları; çocukların fiziksel gelişimlerine destek olarak gelecekte de sağlıklı ve zinde bireyler olmalarına yardımcı oluyor.

 • Müzik ve Enstrüman Kursları – Meslek Seçiminde Etkili Çocuk Hobileri

Başarılı bir müzisyen olarak yetişme olasılıklarının yanı sıra piyano, gitar, keman gibi enstrüman kursları, çocukların odaklanma ve dikkat sürelerini, problem çözme becerilerini, yaratıcılıklarını geliştirerek iş hayatında çözüm üreten bireyler olmalarını destekliyor ve gelecekteki mesleklerini etkileyebiliyor.

 • Resim Kursları – Meslek Seçiminde Belirleyici Çocuk Hobileri

Tıpkı müzik gibi resim yapmak ve erken yaşlardan itibaren resim eğitimi almak da çocukların dikkat sürelerini arttıran hobilerden biri. Çocuk yaşlardan itibaren resim ve sanatla uğraşan çocukların iş hayatında da daha başarılı olduğu gözüküyor.

 • Fotoğraf Çekmek ve Fotoğrafçılık Kursları – Meslek Seçiminde Belirleyici Hobiler

Çocukların meslek seçiminde belirleyici hobiler arasına fotoğrafçılığı da son yıllarda eklemek gerekiyor. Hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonlarla birlikte çocukların erken yaşlardan itibaren gerçek birer fotoğraf tutkunu olarak büyümeleri mümkün. Gelecekte de başarılı birer fotoğrafçı olabilecekleri gibi detayları fark etme başarıları ile iş hayatında da dikkat çekici bir kariyere sahip olacaklarını söyleyebiliriz.

Bunların dışında çocukların meslek seçiminde etkili hobiler arasında şu aktiviteleri de sayabiliriz:

 • Spor yapmak,
 • Binicilik,
 • Lego oyunları,
 • Takı tasarımları,
 • Origami,
 • Bulmaca çözmek,
 • Satranç gibi stratejiye yönelik oyunlar vb.

Çocuklarınızı İlgi Alanlarına Göre Yönlendirin!

Çocuklarınızın gelecekte de başarıları ile öne çıkmalarını istiyor, mutlu ve göz önünde bireyler olarak kurumsal hayata atılmalarını arzuluyorsanız onları küçük yaştan itibaren geliştirerek geleceğe hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yalnızca ilgi alanlarını keşfetmek ve bu alanlarda yeterince aktivite yapmasını sağlamak...

Sanatla iç içe büyümelerini sağlamak, erken yaşta onlara sanat sevgisi aşılamak ve geleceklerini sanatla şekillendirmek istiyorsanız Sanat Akademi ile tanışmaya ne dersiniz? Eğitim danışmanlarımızla görüşün, çocuklarınız için en uygun sanat kursu programını hazırlayalım, kendilerini ve sanatın farklı yönlerini erkenden tanımaya başlasınlar!

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44