Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğum Hangi Mesleği Seçmeli? Çocukların Meslek Seçimini Etkileyen Kurslar

Çocukların Meslek Seçimini Yönlendirmede Etkili Olacak Kurslar

Çocuklarınızın küçük yaşta meslek seçimi konusunda kafa karışıklığı mı yaşıyorsunuz? Çocuğum hangi mesleği seçmeli mi diyorsunuz? Çocuklarınız hakkında böylesine ciddi düşüncelere kafa yormaya başladıysanız sizin için açıklayıcı bir yazı hazırlamak istedik.

Çocuğunuza ileride hangi mesleği yapmak istediğini illa ki sormuşsunuzdur. Peki, bir yanıt alabildiniz mi veya aldığınız yanıt mantık çerçevesine oturuyor mu? İnanın bunların hiçbiri önemli değil. Çünkü küçük yaşlardan itibaren çocuklar birçok meslek adı vererek bunları yapmak istediklerini söyleyebilirler. Astronot olurlar, bilim insanı olmayı seçerler, öğretmenlik hayali kurarlar, doktorluğa soyunurlar… Mantıklı ya da mantıksız hiç fark etmez, çocuklar istisnasız her mesleğe sıcak bakabilirler. Çocuğum hangi mesleği seçmeli diyorsanız sizin yapmanız gereken tek şey, çocukların meslek seçimini etkileyen kurslar listesi yaparak onun için en iyi olan kursu seçmeniz olacaktır. 

Çocuğun Meslek Seçimini Etkileyen Kurslar Nasıl Belirlenir?

Aileler olarak çocuklarınızın en doğru kararı vermesini istiyor olabilirsiniz. Ancak çocuğunuz ileride kendi istekleri doğrultusunda meslek seçimini yapacaktır. Olması gereken de budur. Çünkü çocuğunuzun başarı elde edemeyeceği bir mesleği zorla dayatırsanız mutsuz bir yetişkin olarak hayatını sürdürmesini izleyebilirsiniz. Eğer yeteneklerini keşfetmesi için ona yardımcı olmak istiyorsanız o halde yeteneklerine uyabilecek doğru kursu onun için tercih edebilirsiniz. 

Okul yaşantılarında çevrelerinden etkilenerek meslek seçtiklerine şahit olmak da sürekli görülebilen bir durum. Küçük yaş grubu çocuklar genellikle yakın arkadaşlarından duydukları meslek tercihlerinde bulunabiliyorlar. Doktor olmak isteyen arkadaşlarını görüp doktorluğa, dansçı olmak isteyen arkadaşlarını gördüklerindeyse dansçılığa özenebiliyorlar. Çocukların meslek seçimini etkileyen kurslar bulurken bu aşamada gerçekten çocuğunuzun bir fikri olup olmadığını iyi analiz edin. Aksi takdirde keyif almayacağı kurs tercihleri yapabilirsiniz. 

Çocuğun meslek seçimini etkileyen kurslar genellikle keyif aldıkları kurslar oluyor. O yüzden hangi kurslarda keyif aldığını gözlemleyerek geleceğini yönlendirmeniz mümkün. 

Küçük Yaşta Meslek Seçimi Yapılabilir Mi?

Çocuğunuzun okul öncesi dönemden itibaren belirli mesleklere ilgili olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak bu ilgi pek sağlıklı olmayabilir. Çocuğunuzun ilgisiyle becerilerini gözlemleyerek doğru meslek seçimine yönlendirmeniz mümkün olabilir. Çünkü havada kalan bazı hevesler sadece çevreden etkilenmesiyle gerçekleşiyor olabilir. Sağlam bir temele dayalı ilgileri keşfedin. 

Çocuğum hangi mesleği seçmeli diye sorarsanız onun gerçek zevklerini izlemenizi tavsiye ederiz. Çocuğunuz bir müzik enstrümanı çalmaktan keyif alıyorsa veya alacaksa, onu etkili bir müzik kursuna yazdırarak geleceğine yön verebilirsiniz. Böylece ileride başarılı bir müzisyen olmasının yolunu açabilirsiniz.

Sayısal zekasının artmasını, bilişim, mühendislik ve doktorluk gibi mesleklere yönelmesini istiyorsanız müzik kursları gerçekten çok etkili olabilir. Bir müzik enstrümanı çalarken çok yönlü düşünebilen çocuklar hem sağ hem de sol beyinlerini yönetebilirler. Dolayısıyla sayısal alanlarda başarılı olabilmeleri için çocuk piyano kursu, çocuk keman veya gitar kursu, çocuk perküsyon kursu gibi kurslar tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuzun güçlü bir hayal gücü olduğunu fark ediyor, bunu kaybetmemesini istiyorsanız yeteneklerini körükleyebilecek ve sağ beynini çalıştırabilecek kurslara yönelmesini sağlayın. Çocuğun meslek seçimini etkileyen kurslar arasında sayabileceğimiz ve sağ beynini yöneten kurslara birkaç örnek vermemiz gerekirse çocuk resim kursları, çocuk seramik kursları, çocuk yaratıcı drama kursları, çocuk oyunculuk kursları çocuğunuzu bekliyor. 

Küçük yaşta meslek seçimi yapması için çocuğunuzu yönlendirebileceğiniz bu kurslarla ister oyunculuk hakkında fikir edinsin, isterse resim sanatına kendini adasın… Veya eğitimlerini tamamladıktan sonra yaratıcı çalışmalar yapabileceği herhangi bir mesleğe yönelsin. Çocuğun meslek seçimi kalıcı olsa da olmasa da, fikri sürekli değişse de gelecekte farklı alanlarda becerilere sahip olması için bu kurslar gerçekten önemli.

Çocuğun Meslek Seçimi Yapabilmesi İçin Alternatif Kurslar Belirleyin

Küçük yaşta meslek seçimi çok sağlıklı olmasa da hedef belirlemesi açısından önemli olabilir. Daha sonra fikri değişse bile kendisi için en doğrusuna bu şekilde karar verebileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden sağlıklı beyin gelişimi ve “çocuğum hangi mesleği seçmeli” sorunuzun cevabı için onu geliştirebilecek kurslara yönlendirmelisiniz. Çocuğun meslek seçimini etkileyen kurslar arasından seçim yaparak çocuğunuzun çok fazla kazanım elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz ve sonuçları hakkında fikir verdiğimiz kurslar size ve çocuğunuza hitap etmiyorsa araştırmalarınızı sürdürmeli, çocuğun meslek seçimi için en uygun kursu seçmelisiniz. Eğitim danışmanlarımızdan bilgi alarak yeni kursları keşfetmenizi öneririz. Çocuğum hangi mesleği seçmeli sorunuzu eğitim danışmanlarımıza da yöneltebilirsiniz. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44