Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğumun Müzik Kulağı Var mı, Nasıl Anlarım?

Çocukların Müzik Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Müzik yetenek gerektiren bir olgudur. Müzik kulağı da böylelikle bazı insanlarda olabildiği gibi bazen geliştirilmesi gerekir. Çocuğumun müzik kulağı var mı veya müzik kulağı nasıl anlaşılır diye soruyorsanız, bir uzmandan destek almanızın zamanı gelmiş olabilir. 

Çocuklarda müzik kulağı, yaşlarının artmasıyla birlikte önem kazanan konulardan biridir. Çocuğunuzu bir müzik kursuna yazdırmayı planlıyorsanız ve müzik kulağı olup olmadığını merak ediyorsanız öncelikle bu konuya bir açıklık getirmelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuz aldığı müzik kursundan verim alamayabilir, verdiğiniz kurs ücreti boşa gitmiş olabilir. Sizin ilk etapta yapmanız gereken şey, bir eğitim danışmanı ve müzik öğretmeni ile irtibata geçerek çocuğunuzun müzik kulağı olup olmadığını sorgulamak olacak. 

Müzik kulağı nasıl anlaşılır diye sorgulayan ebeveynler bir müzik kursuyla anlaştıktan sonra çocuklarının aslında müzik kulağının olmadığını da fark edebilir. Neticede bu da bir kayıp değildir. Çünkü çocukların müzik kulağı belirli bir yaşa kadar gelişmeyi devam ettirir. Müzik kulağı olmayan çocuklar üstün yetenekli bir müzisyen olamasalar da en azından müzik kulaklarını geliştirebilirler.

Müzik Kulağı Nedir?

Çevrede duyduğumuz sesler ve notaları algılayış biçimimiz müzik yeteneklerimizi ortaya koyar. Müzik kulağı olmayan ya da zayıf olan kişilerin müzik notalarını taklit etmesi pek de kolay değildir. Müzik kulağı nedir diye net bir ifade soruyorsanız, referans bir ton yardımına ihtiyaç duymadan notaları algılayabilme ve notayı tekrarlayabilme yeteneğidir. 

Çocuklarda müzik kulağı, onların sesleri nasıl estetik bir forma sokabileceğini ifade eder. Çocuğumun müzik kulağı var mı diye sorgulayan ebeveynlerin yapması gereken, çocuklarının duydukları seslere ve notalara ne tepki verdiklerini gözlemlemeleri ve gerekirse yardım almalarıdır. Müzik kulağı fazlasıyla gelişmiş olan çocukların ise en eğlenceli müzik kurslarına yazdırılmaları ve bu yeteneklerini kaybetmemeleri gerekiyor.

Enstrüman Çalmak İçin Çocuğun Müzik Yeteneği Önemli Mi?

Çocuğumun müzik kulağı var mı diye soran ailelerin aslında merak ettikleri konu çocukların müzik yeteneği ile enstrüman çalmaları arasındaki bağlantıdır. Bir çocuğun enstrüman çalması için illa müzik kulağının olması gerekir mi? Tabii ki çocuklarda müzik kulağı önemlidir. Fakat müzik kulağı da sonuç olarak geliştirilebilir bir şeydir. Yine de doğru ve hızlı şekilde bir müzik aleti kullanmayı öğrenebilmeleri için en azından yüzde 40 oranında müzik kulağına sahip olmaları gerekiyor. Geri kalan yüzde 60’lık bölüm ise çok ve düzenli çalışmayı ifade ediyor. Müzik kulağı hiç yok denecek kadar az olan çocukların müzik yeteneği yok dersek abartmış olmayız. 

Çocuğumun müzik kulağı var mı diye soran ebeveynlerin genellikle çocuklarında fazlasıyla müzik yeteneği görmedikleri, “acaba olabilir mi”yi merak ettikleri aşikar. Doğuştan müzik yeteneği görülmeyen çocukları ancak bir müzik kursuna başlatarak fark edebilirsiniz. Yüzde 40 oranında müzik yeteneği varsa ve sıkı bir şekilde kendini egzersizlere verecekse kesinlikle çocuğunuzun müzik kulağı gelişecektir ve iyi bir şekilde enstrüman çalabilecektir. Bir çocuğun müzik kulağı var mı yok mu bilirseniz onu doğru yönlendirebilirsiniz. 

Müzik Kulağı Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuzun konservatuvara gidebilecek kadar müzik kulağı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Böylece haklı olarak müzik kulağı nasıl anlaşılır sorusuna kesin bir cevap beklersiniz. Çocuklarda müzik kulağı, enstrüman başında veya ritimle yapılan testler sonucunda anlaşılabilir. Müzik öğretmeninin enstrümanla bir nota sesi çıkarması, ardından iki veya üç nota sesi çıkararak çocuğun bunları taklit etmesini istemesi sonucunda çocuğun yetenekleri açığa çıkar. Çocuğun bu notaları algılayabiliyor, taklit edebiliyor veya edemiyor oluşuna göre müzik kulağı olup olmadığı fark edilebilir. Çocuğun müzik yeteneği olduğu anlaşılırsa konservatuvara giriş yapabilir.

Çocuklarda Müzik Kulağı Gelişebilir

Çocukların müzik yetenekleri, eğlenceli kurslarla geliştirilebilir. Tabii bazı çalgılar çocuklar için zor olabilir. Başlangıçta tuşlu çalgılar, çocukların notaları algılayabilmeleri ve yansıtabilmeleri için daha yararlı olacaktır, fakat şart değildir. Çocuğumun müzik kulağı var mı diye soran aileleri deneyimli ve yetenekli eğitmenlerden ders talep etmeye davet ediyoruz. 

Çocukların müzik kulağı gelişebilen bir olgudur. Küçük yaşlardan, hatta bebeklik çağından itibaren çocuğunuzun ritim duygusunu geliştirerek müzik kulaklarına katkı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında 3-4 yaş çağına geldiklerinde mutlaka müzik kursu eğitimlerine katılmalarını ve sanatla iç içe büyümelerini sağlamalısınız. Sanat Akademi’nin müzik kursları sizin için çok sayıda alternatif sunuyor. Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek kursları inceleyebilirsiniz. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44