Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklara Sanat Eğitimi Vermek Neden Önemli?

Erken Yaşta Sanatla Tanışan Çocuklar Daha Mutlu!

Aile içinde ve okulda aldıkları eğitimin çocukların gelişimindeki aslan payına sahip olduğu tartışılmazdır. Ancak alternatiflerden yararlanmak isteyen aileler için özellikle çocuklara sanat eğitimi vermenin birçok fayda ve kazanımı beraberinde getirdiğini vurgulamak isteriz. Çocuklarda sanat eğitimi her şeyden önce çocukların olumlu bir aktivite ile kendilerini gerçekleştirmesine önem vermesi, daha mutlu bireyler olması için büyük önem taşır.

Elbette çocuklara sanat eğitimi vermenin tek faydası daha mutlu büyümelerini sağlamak değildir. Hiç kuşkusuz azımsanamayacak bu faydanın dışında aşağıda sizlere çocuklara sanat eğitimi vermenizin önemini göstermesi açısından 10 madde daha sıralayacağız. İşte uzman pedagoglara göre çocuklar için sanat eğitiminin faydaları...

Yaratıcılıkları Güçlenecek! – Çocuklar İçin Sanat Eğitiminin Önemi

Çocuklarda sanat eğitimi neden önemli gibi bir soruya hiç kuşkusuz verilecek ilk yanıtlardan biri yaratıcılığa sağladığı katkıdır. Özellikle müzik ve enstrüman kursları, oyunculuk ve drama, resim eğitimi gibi alanlar çocukların hayal güçlerini göstermelerini sağlayarak yaratıcılıklarını önemli ölçüde geliştirmektedir.

Özellikle günümüz eğitim sisteminde sanatın ne kadar dışarıda bırakıldığı göz önüne alındığında okul dışında da çocuklara sanat eğitimi vermek; kendilerini ifade edebilmeleri için yeni yollar öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Yeni bir melodi keşfetmenin, bir diyalogu sınıf arkadaşıyla birlikte canlandırmanın matematikten çok daha farklı kazanımları beraberinde getireceği açıktır.

Kendilerini İfade Edecek, Özgüven Kazanacaklar! – Çocuklarda Sanat Eğitimi Neden Önemli?

Çocuklara sanat eğitimi vermenin en önemli katkılarından biri de hiç kuşkusuz özgüvenlerini arttırmaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuklarda sanat eğitimi kendilerini ifade edebilecekleri yeni yollar keşfetmelerini sağlar. Kendilerini sağlıklı bir ortamda, sınıf arkadaşlarının ve eğitmenlerinin önünde ifade etme fırsatı bulan çocukların kendilerine çok daha fazla güveneceği bir gerçektir. Bir yetişkin olduklarında özgüven problemi yaşamamaları, daha başarılı bireyler olmaları için oldukça önemlidir.

Yaratıcılık ve özgüven ile çocuklara sanat eğitimi vermenin önemine dair 2 noktayı vurguladık. Bunun dışındaki kazanımları da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocuklara sanat eğitimi vermek keyif aldıkları bir aktiviteyle odaklanma ve dikkat sürelerini arttırarak okul başarılarını arttırır.
  • Dans ve bale gibi çocuk kursları; çocuklara sanat eğitimi verirken bir yandan da fiziksel gelişimlerine katkı sağlar, motor becerilerini geliştirir.
  • Çocuk fotoğrafçılık kursları ve resim kursları gibi aktiviteler; görsel algılarını ve farkındalıklarını geliştirir.
  • Çocuklarda sanat eğitimi; başarıya giden yolda çekilen zorlukları öğrenmenin en eğlenceli yollarından biridir. Bu açıdan çocukların kazanımları arasına sabretmeyi eklemek için sanattan yararlanmak oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Çocuklara sanat eğitimi vermenin en önemli noktalarından biri de kendilerine ve çevrelerine dair farkındalıklarını geliştirmektir.
  • Özellikle grup halinde yapılan çocuk drama kursu gibi aktiviteler çocukların iletişim becerilerini güçlendirmelerine katkı sağlar.
  • Çocuklarda sanat eğitiminin faydaları arasında vurgulanması gereken bir diğer nokta da sorumluluk duygusunun gelişimine sağladığı katkıdır. Sanatla meşgul olan çocuklar, başarı ve başarısızlığın sorumluluğunu almayı erken yaşta öğrenir.
  • Çocuklara sanat eğitimi ile çocukların kendi öğrenme hızlarını ve öğrenme yöntemlerini keşfetmelerini sağlamak mümkündür. Bu da araştırma ve bilgi edinme pratiklerini geliştirir.

Sanat Akademi’de Çocuklarımızın Gerçek Potansiyelini Açığa Çıkarıyoruz!

Sanat Akademi olarak pedagojik uzmanlığa sahip eğitmen kadromuzla her çocuğun özel olduğunu unutmadan eğitim programlarımızı çocuklarımızın gelişim düzeyine, yaşına ve eğitsel ihtiyaçlarına göre hazırlıyor, gelişimlerine optimum faydayı sağlayacak bir kurs programı ile onları geleceğe hazırlıyoruz.

Eğer çocuklarınızın gelişimi için adım atmak istiyor, güvenilir bir kurumdan alacağınız destekle, ilgi duydukları alanda çocuklarınıza sanat eğitimi verebilmeyi arzuluyorsanız Sanat Akademi ile tanışın! Kurumumuzu ziyaret edin, çocuklarınızın yeteneklerini ve ilgi alanlarını analiz edelim, onlar için en doğru kurs programını hazırlayalım!

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44