Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Kurslar

Çocuğunuzun Dikkati Kolay Dağılıyorsa Odağını Geliştirecek Kursları Keşfedin!

Çocuğunuzda tanısı konmuş veya konmamış bir dikkat dağınıklığı sorunu varsa dikkat eksikliği olan çocuklar için kurslar arıyor olabilirsiniz. Bu yazıda sizin için dikkat geliştirici ve konsantrasyon sağlayıcı bazı çocuk kursları hakkında bilgi vereceğiz. Çocuğunuzun odaklanma becerilerini geliştirebilmeniz bu çocuk kursları yardımıyla mümkün!

Dikkat eksikliği olan çocuklar için etkinlikler düzenlemek ve çocukların bu etkinliklere katılmasını teşvik etmek son derece önemlidir. Böylece küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun odaklanma becerilerinin geliştiğini fark edebilirsiniz. Uzmanlar da bu konunun üzerinde sıklıkla duruyor. Dikkat eksikliği olan çocuklar için kurslar bu yüzden büyük önem taşıyor. Öyleyse hangi çocuk kursları odaklanma becerilerini geliştirebilir, birlikte bakalım. 

Dikkat Eksikliği İçin Çocuk Kursları Hangileri?

Çocuğunuz okul çağındaysa ve derslerinde çok fazla dikkat dağınıklığı yaşıyorsa dikkat eksikliği olan öğrenciler için etkinlikler nelerse onları yapmalıdır. Böylece gelişim göstererek derslerine daha rahat odaklanabilir. 

Genellikle bu tür kurslara öğretmenler yönlendirir. İlgili bir sınıf öğretmeni varsa çocuğunuzun eğlenceli kurslarla desteklenmesini önermiş olabilir. Öyleyse çocuğunuzun dikkat eksikliğini azaltacak keyifli çocuk kursları hakkında bazı özelliklerden bahsedelim. Fakat dikkat edin, DEHB tanısı almış çocukların gittiği dikkat eksikliği kursları çok fazla çeşitlilik gösteriyor. Bu yazıda bahsedeceklerimiz tanı almış ya da almamış öğrenciler için keyifli anlar yaşatırken, fark ettirmeden konsantrasyon becerilerini geliştiren çocuk kurslarıdır.

Dikkat eksikliği için çocuk kursları araştırıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken özellikler denge, konsantrasyon ve görsel algı geliştiren kurslardır. Dikkat eksikliği olan çocuklar için kurslar düzenlenirken bu özelliklere önem verilir. Böylece çocuğun odaklanma becerilerinin artması sağlanır. 

Denge gerektiren dikkat eksikliği kursları genellikle birçok beceriyi aynı anda geliştirebilir. Tüm bunlar olurken zaman içinde odaklanma becerileri de artmaya başlar. Görsel algı gerektiren kurslar ise çocuklarınızın gördüğünü anlamlandırabilmesi için dikkat kesilmesine yardımcı olarak dikkat eksikliği sorununu ortadan kaldırabilir. O halde sıra geldi önerilere… Dikkat eksikliği olan çocuklar için kurslar hangileri olabilir?

Müzik Kursları İle Odaklanma Becerilerini Artırın!

Çocuğunuzun müziğe ilgisi veya yeteneği varsa dikkat eksikliği için önerebileceğimiz en iyi seçenek müzik kurslarıdır. Bir enstrüman çalmayı öğrenmek ve bunun için çalışma disiplini kazanmak çocuğunuzun konsantrasyon becerilerini çok fazla düzeyde artıracak. Müzik kursları kapsamında dikkat eksikliği olan çocuklar için etkinlikler:

  • Çocuk Piyano Kursları

Dikkat eksikliği olan çocuklar için kurslar arayan ebeveynlere en başta piyano kursunu öneriyoruz. Tuşlu çalgılar çocukların müzik becerilerini geliştirmeye başlamaları için en iyi seçeneklerden biridir. İlk defa müzik aleti çalıyorsa erken yaşta piyano eğitimleri alması, odaklanma becerilerini ve çalışma disiplinini artıracak. Üstelik MEB onaylı bir piyano kursu alabilir, çocuğunuzun birçok kazanım elde etmesini sağlayabilirsiniz. 

Çocuğunuzun dakikalarca piyano başında hiç sıkılmadan kalabildiğini gördüğünüzde gözleriniz dolacak, mutluluktan ağlayacaksınız…

  • Çocuk Gitar Kursları

Çocuğunuz okul derslerinde zorluk yaşıyorsa tek nedeni gerçekten dikkat eksikliği mi? Derslerinin arasında boğuluyor ve farklı etkinliklere yönelme ihtiyacı hissediyor da olabilir. Tüm bu duyguları bir araya geldiğinde dikkat eksikliği de körüklenebilir. Öyleyse sosyalliğine yardım edecek, yeni bir bilgi edinmesini sağlayacak gitar kurslarına katılmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü dikkat eksikliği olan öğrenciler için etkinlikler kapsamında gitar kursları çok fazla öneriliyor. 

Yeni bir notayı çıkarmaya çalışırken çocuğunuzun elleri ve gözleri gitarın tellerinden ayrılmayacak. Bu yüzden dikkat eksikliği olan çocuklar için kurslar öneri listemizde gitar eğitimlerine de yer veriyoruz. 

  • Çocuk Bateri Kursları

Müzikten keyif almasının bin bir tane yolu varken çocuğunuza bu seçenekleri sunmamanızı kabul edemeyiz. Dikkat eksikliği için çocuk kursları ararken sıkıcı seçenekleri değerlendirmek zorunda olmadığınızı bilin ve çocuk bateri kursu hakkında detaylı bir incelemeye girişin. Bateri eğitimleri sayesinde hem hareket ederek deşarj olsun hem de dikkat becerilerini geliştirsin. 

  • Çocuk Yan Flüt Kursları

Eskiden beri hayranlık uyandıran nefesli çalgılardan biri olan yan flüt, çocuğunuzun odaklanma becerilerini kazanması için iyi bir fırsat sunan seçenekler arasında. Eğer flüt çalma konusunda istekli duruyorsa konsantrasyon ve disiplin kazanmasına yardımcı olacak yan flüt kursu almasına destek olabilirsiniz. Yeteneklerini geliştirdikçe size güzel ve etkileyici konserler vermesi için onu yüreklendirin.

Dikkat Eksikliğini Silip Atacak Dans Kurslarını Unutmayın!

Dans etmek hepimizin ruhuna iyi geldiği gibi çocuğunuzunkine de iyi gelecek. Üstelik dikkat eksikliği olan çocuklar için kurslar arayan herkese dans kurslarını kesinlikle önerdiğimizi söylemeliyiz. DEHB’li çocukların kendilerini bulmasını sağlayan dans kursları ile uyum ve denge sağlanacak, konsantrasyon süreleri uzayacak. Dans kursları kapsamında dikkat eksikliği olan öğrenciler için etkinlikler:

  • Çocuk Bale Kursları

Nispeten zorlu bir dans türü olan balede uzmanlaşmasınız ve diğer yandan odaklanma becerilerini geliştirmesini istiyorsanız çocuk bale kurslarını tercih edebilirsiniz. Dakikalar boyunca odağını kaslarında ve vücudunda tuttuğunu görebilirsiniz. Üstelik gelişmenin keyfini yaşadığı için hiç sıkılmayacak. Dikkat eksikliği olan çocuklar için etkinlikler arayan ebeveynlere baleyi de bir seçenek olarak sunuyoruz. 

  • Çocuk Hip Hop Kursu

Hem eğlenceli hem de yeni deneyimler kazandıran hip hop kursu sayesinde konsantrasyon becerilerini yönetmesine yardımcı olabilirsiniz. Hip Hop deyip geçmeyin, bu dansın da kendi içinde bir ritmi ve odaklanma süreci var. Dikkat eksikliği kursları içinde Hip Hop’ı da sayabiliriz. 

  • Çocuk Salsa Kursu

Çiftli danslarda çocuğunuzun partnerine odaklanması mümkün. Böylece dikkat dağınıklığı sorununu yavaşça çözebilirsiniz. Dansa uyum sağlamak için odaklanmasının şart olduğunu görecek ve koreografiye pür dikkat odaklanacak. Onu öyle gördüğünüzde şaşıracaksınız ördüğünüzde şaşıracaksınız.

Sanata Odaklanmış Çocuklar Yetiştirin!

Çocuğunuzun küçük bir sanatsever olmasını, sanatla odaklanma becerilerini geliştirmesini istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz kursları gözden geçirin. Dikkat eksikliği için çocuk kursları arayan herkese önerdiğimiz bu kurslar sayesinde çocuğunuzdaki değişimi kısa sürede göreceksiniz. 

Dikkat eksikliği kursları arasında çocukların hem eğlenebilecekleri hem de gelişebilecekleri alternatifler arıyorsanız tavsiyelerimizi değerlendirebilir, daha fazla sanat kursu için bizden bilgi alabilirsiniz.

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44