Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Yaratıcılığı Geliştiren Etkinlikler Nelerdir?

Çocuklarda Yaratıcılığı Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Yaratıcılığın doğuştan gelen bir özellik olduğuna mı inanıyorsunuz? Çocuğunuzun yaratıcı olmadığını ve bunun değişmez bir gerçek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Elbette, yaratıcılık doğuştan gelen bir avantaj olarak karşımıza çıkabilir. Ancak sonradan da kazanılabileceğini unutmamak gerek!

Yaratıcılık, olaylara farklı açılardan bakma, yeni çözümler getirme ve değerlendirme becerilerinin gelişmiş olması olarak tanımlanabilir. Zihinsel gelişimde yaratıcılığın önemli bir payı bulunur. Dolayısıyla erken dönemde yaratıcılığın artırılması, çocukların zeka gelişimlerinde destekleyici bir unsurdur. 

Çocuklarda Yaratıcılığı Artırmanın Yolu Nedir? 

Beynin bilişsel yeteneklerinin gelişmesini sağlayan yaratıcılık, aynı zamanda da çoğu çok daha fazla öğrenmeye ve keşfetme yönlendiren faydalı bir özelliktir. Peki, yaratıcılığı geliştiren etkinlikler nelerdir, yaratıcılığı geliştirmek için neler yapılabilir?

Çocuğunuzun Soru Sormasına İzin Verin

Çocuğun yaratıcılığını geliştiren etkinliklerden ilki, soru sormasını desteklemektir. Merak etmeye devam etmesini ve öğrenmekten hiçbir zaman vazgeçmemesini sağlayarak çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirebilirsiniz.

Çocuğunuzun Sanatsal Bir Aktivitede Yer Almasını Sağlayın

Çocuklarda yaratıcılığı artırmanın yolu, onları sanatla buluşturmaktır. Sanatla bir arada bulunan çocukların –sanatın hangi dalı olursa olsun- hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının çok daha gelişmiş olduğunu bilinmektedir.

İlgi Alanlarını Keşfetmesine İmkan Tanıyın

Çocuklarda yaratıcılığı geliştiren etkinliklerden bir diğeri, ilgi duyulan ve merak edilen alanların fark edilmesidir. Çocuğunuz şarkı söylemeyi seviyor ve kendini bir şarkıcı gibi hayal ediyorsa onun bu ilgisini çocuk müzik kursları ile değerlendirerek yaratıcılığını geliştirebilirsiniz. 

Doğayla Bir Arada Bulunmasını Sağlayın

Yalnızca çocukların değil, hepimizin yaratıcılığını ve ilhamını artıran en güçlü unsur, doğadır. Yeşiliyle, mavisiyle, toprağıyla, güneşiyle doğanın kendisi tam bir yaratıcılık kaynağıdır! Çocuğunuzun bu doğal güçten yararlanarak yeni ve parlak fikirler ortaya atmasını, zeka gelişimini desteklemesini ve yaratıcı yönünü ortaya çıkarmasını istiyorsanız yapacağınız en iyi şey, bu iki gücü bir araya getirmektir! Çocuk fotoğrafçılık kursu ile çocuğunuzun doğal harikaları kendi bakış açısıyla fotoğraflamasını sağlayabilir, kendini keşfetmesini destekleyebilirsiniz!

Çocuğunuzun Üretkenliğini Artırın!

Genelde okul öncesinde yaratıcılığı geliştiren sanat etkinliklerinde karşımıza çıkan yaratıcı drama, aslında erken dönemde çocuklar için tam bir yaratıcılık kaynağı. Çocuklar, var olan oyunlara kendilerinden bir şeyler katmak bir yana, doğaçlama yeteneklerini geliştirerek yaratıcı zekalarını da artırmaktadır. Bu nedenle çocuk yaratıcı drama kursları, yaratıcılığı geliştiren etkinlikler içerisinde en etkilisidir.

Çocuğunuzun Müzikle İç İçe Bir Yaşam Sürmesini Sağlayın!

Müziğin ilham verici gücüyle çocuğunuzun yaratıcılığını artırmak istiyorsanız çocuk müzik kursları, sizin için güzel bir fırsat olabilir. Müzikal becerileri geliştikçe özgüveni tazelenen çocuğunuz, yaratıcı zekasını geliştirerek öğrendiği ritimlere kendinden ezgiler katacak!

Çocuğun Yaratıcılığını Geliştiren Etkinlikleri İhmal Etmeyin!

Çocuğunun zihinsel gelişimini ve yaratıcı zekasını desteklemek isteyen tüm ebeveynler, okul öncesinde yaratıcılığı geliştiren sanatsal etkinliklere ağırlık veriyor, öğrenmeyi ve kendine bir şeyler katmayı seven nesiller yetiştiriyorlar.

Siz de çocuğunuzun yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmesi ve problem çözme, analitik düşünme gibi edinimler kazanması için sanat dolu bir ortamda eğitim almasını istemez misiniz? Cevabınız belliyse sizleri Sanat Akademi’nin keyifli atmosferindeki çocuk yaratıcı drama kursu, çocuk fotoğrafçılık kursu ve çocuk müzik kurslarına bekliyoruz!

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44