Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bateri Kursu İçin İdeal Yaş

Bateri Çalmaya Kaç Yaşında Başlanır?

Bateri vücudun neredeyse her noktasını çalıştırmasıyla oldukça zorlu enstrümanlardan biridir. Aileler de bu zor görünümden dolayı çocuklarının küçük yaşlarda nasıl bateri çalabileceğini düşünerek çocuklarının müzik eğitimlerini farklı bir enstrüman ile devam ettirmek ister. Ancak uygun bir bateri kursu ile bateri çalmaya başlayan çocuklar sanıldığından çok daha iyi ve etkili bir şekilde bateri çalabilirler!

Bateri çalmaya kaç yaşında başlanır sorusu aslında her yaştan bateriye ilgi duyan insanlar tarafından cevabı merak edilen bir soru. Dolayısıyla bateri çalmanın yetişkinlere yönelik bir aktivite olduğunu düşünenler için bateri kursuna başlama yaşı kaçtır, bateri çalmaya kaç yaşında başlanır konu başlıkları ile bir yazı hazırladık!

Bateri Kursu Erken Yaş Müzik Eğitimi İçin Önemlidir!

Bateri çalmak isteyen gençler ve yetişkinler kendilerine uygun bir kurs bulabilir ve eğitimlerine başlayabilirken, çocuklarını bateri ile erkenden tanıştıran ailelerin dışında çocuk ve bateri ikilisi yan yana pek de düşünülmez. Çocukların henüz yeni gelişen koordinasyon becerileri ve bedenleri bateri ile yan yana koyulduğunda yapamayacakları düşünülebilir ancak durum gerçekte öyle değildir.

Sanılanın aksine bateri eğitimi çocukların erken yaş müzik eğitimleri için bir hayli önemlidir. Dolayısıyla çocuklar için bateri eğitimi ailelerin ilk tercihleri arasında olmalıdır. Peki, bu cümleleri biraz daha açıklayalım, neden bateri kursuna başlama yaşı erken olmalıdır? Bilindiği üzere çocukların farklı aktiviteler ile erken yaşta tanışması onların gelişimleri için olumlu etkilere sahiptir. Bateri ve bateri dersi de çocukların erken yaşta başlaması ile birçok fayda göreceği aktivitelerin başında gelir çünkü bateri ile el – göz koordinasyonu becerisi, psikomotor beceriler, sağ ve sol el koordinasyonu, el ve ayak koordinasyonu gibi becerileri çok daha hızlı ve erken bir şekilde gelişim gösterir.

Eğer çocuklarınızın bateri almaya erken yaşta başlamasını istiyorsanız en ideal yaşın 5 yaş olduğunu söyleyebiliriz. Bateri kursuna başlama yaşı olarak 5, çocukların bateri tekniklerini hem çok daha iyi öğrenmeleri hem de becerilerini geliştirmeleri için önemlidir. Daha küçük yaşlarda çocuklar bateri çalmaya başlayabilir ancak kol uzunlukları henüz bateri için yeterli gelmeyebilir. Dolayısıyla öğrenme düzeyi, bilişsel ve fiziksel yeterlilik açısından 5 yaş bateri başlama yaşı olarak en uygun yaş kabul edilebilir. 

Bateri Kursu İle Çocuklarınızın Çoklu Gelişimini Destekleyin!

Bateri kursu, alanında uzmanlaşmış bateri eğitmenleri tarafından verildiğinde çocuklarınız için oldukça faydalı olacaktır. Müzikal becerilerin yanında zihinsel ve ruhsal gelişim açısından da bateri dersi alınan eğitmenin uzmanlığı ve pedagojik bilgisinin yeterliliği oldukça önem arz etmektedir. Deneyimli ve uzman bir eğitmen ile çocuklarınızın yalnızca bateri dersleri sırasında fiziksel becerileri desteklenmeyecek ayın zamanda odak becerisi gelişerek zihinsel süreçlerdeki becerisi artacak ve hafızası da kuvvetlenecektir. Bateri çalmaya devam eden çocuklar çoklu bir gelişim gösterir.

Çocuklarını bateri kursları ile erken yaşta neden tanıştırması gerektiği hakkında biraz daha soru işaretleri bulunan ebeveynler için bateri kursu ile erken yaşta tanışan çocukların hangi becerileri gelişiyor anlatalım…

  • Bateri dersleri sırasında beynin farklı bölgeleri aynı anda çalışır. Daha fazla zihinsel aktivite zekanın ve hafızanın gelişimine büyük katkı sağlar.
  • Bateri eğitimi sayesinde el ve göz koordinasyonu büyük oranda artar. Müzikal becerilerini geliştirmek isteyen bireylerin dışında, çocuklar ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan bireyler bateri kursu ile motor becerilerini geliştirebilir veya eski sağlıklarına kavuşabilir.
  • Bateri kursu, gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak ve hayata müziğin penceresinden bakmaya başlamak için en ideal seçimlerden biridir.
  • Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi sorunların önüne geçmekte odaklanmayı artırıcı yönüyle bateri kursları oldukça faydalıdır.
  • Bateri kursları; anksiyete ya da depresyon gibi ruhsal problemlerin giderilmesinde de önemli bir rol sahibidir.
  • Hem yetişkinler hem de çocuklar için bateri dersleri gerçek bir özgüven kaynağıdır.

Bateri Kursları Yalnız Çocuklar İçin Değil!

Bateri kursu için en ideal yaşın 5 olduğunu söylesek de bateri çalmak için sınırları keskin çizgilerle çekilmiş bir ayrım yok bateriye başlama yaşı hakkında. Yani asla bateri çalmak için geç kaldığınızı düşünmeyin! Bateri çalmak için hiçbir zaman geç değil! Bateri çalma tutkusundan sırf çocuk yaşta başlamadığı için vazgeçen yetişkinler aslında oldukça yanlış bir bakış açısı ile yaklaşıyorlar.

Her yaşta bateri çalınabilir ancak fiziksel yeterlilik ve öğrenme hızı açısından ne kadar erken başlanılsa o kadar iyi oluyor. Bateri kursları ile en uygun eğitimleri alabilir ve siz de yaşınız kaç olursa olsun bateri çalmaya başlayabilirsiniz. Öğrenmek için tutku ve isteğiniz varsa hemen başlayabilirsiniz!

Önemli Olan Yaş Değil, Tutku!

Bateri denilince akla hemen ellerini, ayaklarını ve bacaklarını mükemmel kullanabilen yetişkinler gelse de sanılanın aksine çocuklar için bateri çalmak ve küçük yaşta bateri öğrenmek çok daha kolaydır. Öğrenme hızları ve tutkuları düşünüldüğünde istekli bir çocuk isteksiz bir yetişkinden çok daha hızlı bir biçimde bateri çalmayı öğrenebileceği gibi orta yaşlarına kadar hiç müzik eğitimi almamış bir birey bateri kursu ile enstrümanında kısa sürede ustalaşabilir.

Eğer çocuklarını bateri kursu ile müzik eğitimine başlatmak isteyen ebeveynlerdenseniz ya da kendiniz içinizdeki tutkuya daha fazla karşı koyamayan ve bir an önce bateri çalmaya başlamak isteyen bir yetişkinseniz Sanat Akademi’nin her yaşa uygun müzik eğitimleri ile tanışmanın tam sırası! Bateri eğitimlerinizi istek, yaş grubu ve ihtiyaca göre özel olarak hazırlıyor ve en kapsamlı bateri dersleri ile sizleri karşılıyoruz! Gelin, aramıza katılın ve en keyifli enstrümanlardan biri olan bateriyi bizimle öğrenmeye vakit kaybetmeden başlayın!

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44