Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gitar Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkıları

Gitar Çalmanın Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir? Çocuk ve Gitar Eğitimi

Müzik ve enstrüman eğitimi çocuk gelişimi için bir hayli önem arz eder. Onları her yönden destekleyen en keyifli aktiviteler arasında bulunan müzik ve enstrüman eğitimi için çocukların ve ailelerin isteklerine göre birçok farklı enstrümanla verilebilir. Gitar ise en çok tercih edilen enstrümanlardan biridir.  Gitar eğitiminin çocuklara faydaları aslında saymakla bitmez ve ömür boyu devam eder. Dolayısıyla eğer çocuklar için gitar eğitiminin faydaları sizleri de bir müzik eğitimi serüvenine itiyorsa, durmayın! Çocuklarınız için en önemli aktiviteler arasında gitar çalmak geliyor!

Gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları düşünüldüğünde ortaya harika sonuçlar çıkmaktadır. Çocuklarını müzik yardımı ile çok daha bilinçli ve nitelikli büyütmek isteyen aileler yalnızca çocuklarını kültürel yönden geliştirmemiş aynı zamanda onların ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını da desteklemiş olurlar.

Gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları kısaca neler;

  • El göz koordinasyonu gelişir
  • Küçük kas becerileri gelişir
  • Bilişsel süreçleri gelişir
  • Müzik bilgisi ve ritim kulağı gelişir
  • Sosyal duygusal gelişimleri desteklenir

Gitar çalmanın çocuklara faydaları bu ana başlıklar altında toplanabilir. Çocuklarınızın neden gitar çalmaya erken yaşta başlaması gerektiğinden de bahsedeceğimiz bu yazımızda çocuklar için gitar çalmanın faydaları nelermiş biraz daha inceleyelim…

El - Göz Koordinasyonu Gelişir

Gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları düşünüldüğünde ilk sırada tabii ki kas gelişiminin ve el – göz koordinasyonunun gelişmesi yer alıyor. Çocuklarınızın erken yaşta gitar eğitimi almasını sağlamak onların bedenlerine dair çok daha kontrollü bireyler olmalarını sağlıyor. Ellerini çok yönlü kullanabiliyorlar ve çoklu düşünmenin de gelişmesi ile hem ne çaldıklarını takip ediyor, hem şarkı söylüyor ve zaman geçtikte klavye üzerinde bastıkları notaları karıştırmadan refleksif biçimde çalabiliyorlar!

Küçük Kas Becerileri Gelişir

Gitar eğitiminin çocuklara faydaları arasında tabii ki el becerilerinin gelişmesi kadar kas gelişiminin desteklenmesi de bulunuyor. Her iki elini de aynı anda kontrollü bir şekilde kulalnmayı öğrenen çocuklarınız için küçük kas gelişiminin gitar çalarak desteklendiği ve buradaki kasların çok daha kuvvetli olduğu söylenebilir. Gitar çalmanın çocuklara faydaları arasında küçük kas gelişiminin yer laması, onların hayatları boyunca ellerini çok yönlü biçimde kullanmalarına imkan veriyor!

Bilişsel Süreçleri Gelişir

Gitar çalmanın çocuklara faydaları arasında bilişsel süreçlerin desteklenmesi ve çok daha iyi ve hızlı bir düşünme sisteminin kurulması da yer alıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi çocukların çok yönlü düşünme ile ellerini kullanabilmesi onların odak sistemini de geliştiriyor. Çocuklar için gitar çalmanın faydaları yalnızca bunula da kalmıyor, gitar çalarken aynı zamanda ritmi düşünmek, şarkı sözlerini uygun bir biçimde söylemek derken çocuklarınızın zihinsel süreçleri ve yetenekleri gelişiyor. Gitar çalmanın çocuk gelişimine katkıları arasından bu da çocuklarınızın hayatları boyunca faydasını göreceği bir yarar.

Müzik Bilgisi Ve Ritim Kulağı Gelişir

Çocuklarınızın en keyifli aktivitelerden biri olan müzik ile ilgilenmesi onun hayatı çok daha farklı duymasını sağlar. Gitar eğitiminin çocuklar için faydaları da tam bu noktada önemlidir. Çocuklar müzik bilgisi ve ritim duygusu kazandıkça hayattaki sesleri, ritimleri ve şarkıları çok daha farklı duymaya başlayacaktır. Gitar eğitiminin çocuklar için faydaları arasında bu nedenle aslında en doğal süreç de bulunur: müzik bilgisi ve ritim duygusu.

Sosyal Duygusal Gelişimleri Desteklenir

Çocuklarınızın utangaçlığını azaltacak ve kendilerine güvenmelerini sağlayacak, ifade biçimlerini değiştirecek ve onların çok daha pozitif bireyler haline gelmesini sağlayacak gitar eğitimleri onları sosyal duygusal yönden oldukça destekleyecektir. Özgüven kazanan çocuklarınızın hayata karışması daha kolay olur ve yetenekleri ile vakti geçirmeleri, arkadaşlık ilişkilerine de olumlu etkiler bırakır. Çocuklarınız gitar çalarak kendilerine bir benlik oluşturabilir ve bunu daha kolay sahiplenebilir. Bu durum da onların yeteneklerini bilinçli kullanan bireyler olmasına yarar sağlar.

Yalnızca Gitar Çalmıyorlar, Kendilerini Geleceğe Hazırlıyorlar!

Gitar çalmanın çocuklara faydaları aslında saymakla bitmez ancak biz bu yazımızda en temel faktörlerden bahsettik… Ancak eklemekte fayda var, gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları yalnızca bununla kalmıyor; çocuklarınız gitar eğitiminin verdiği disiplin duygusunu da sahipleniyor ve çok daha sorumluluk duygusuna sahip insanlar oluyorlar! Aynı zamanda okul ve sınav kaygısı azalıyor ve keyifli aktiviteler yaparak duygu durumlarını dengeliyorlar.

Sanat Akademi olarak gitar eğitiminin çocuklara faydaları nelerdir biliyor ve onları geliştirmek için en iyi gitar eğitimi programları ile yaklaşıyoruz! Gitar çalmanın çocuklara faydaları onları sanatsever ve nitelikli bireyler haline getirirken aynı zamanda gelişimlerini ve müzik bilgilerini de destekliyoruz. Avrupa standartlarında uygulamalı gitar eğitimleri, uzman eğitmenlerimiz tarafından veriliyor ve biz de çocuklarımızın istek ve ihtiyaçlarına uygun gitar eğitimleri almalarına yardımcı oluyoruz.

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44