Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğuna Piyano Dersi Aldıran Velilerin Sık Yaptıkları Hatalar - Siz de Bu Hatalara Düşmeyin!

Çocuk Piyano Eğitiminde Sık Yapılan Hatalar Neler?

Biricik yavrusunun iyi bir piyano eğitimi alması için uğraşan, onu derslere başlatan ailelerin çocuk piyano eğitiminde sık yapılan hatalar hakkında bilmesi gereken birkaç durum var. Eğer siz de “çocuğum piyano çalmak istemiyor” diye düşünüyorsanız belki de daha dikkatli bakış açısına sahip olmalısınız; çocuğunuz gerçekten piyano çalmak istemiyor mu, yoksa başka durumlar mı var? Bu soruların cevabını sizin için bu yazıda verelim ve sıklıkla yapılan çocuk piyano eğitimi hatalarına göz atalım.

Çocuk piyano eğitiminde sık yapılan hatalar neler, çocuğa piyano nasıl öğretilir, çocuklar için piyano eğitimi nasıl olmalıdır gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa üzülmeyin. Piyano dersleri ile çocuğunun iyi bir geleceği olmasını isteyen her aile bu soruların cevabını merak eder. Tüm bu süreci doğru analiz etmeniz ve çocuğa piyano öğretirken yapılan hatalar konusunda bilgi sahibi olmanız için bu yazıyı hazırladık. Çocuk piyano eğitiminde sık yapılan hatalar neler bilirseniz aynı hatalara siz de düşmezsiniz. Böylece çocuğunuz ileride başarılı bir piyanist bile olabilir, sizi bir hayli şaşırtabilir. 

Çocuklar İçin Piyano Dersleri Hangi Hatalarla Zarar Görebilir?

“Daha düne kadar çocuğum piyano çalmak istemiyor diye üzülüyordum, şimdi piyanonun başından kaldıramıyorum” diye düşünmek istiyorsanız, çocuğunuzun piyanoyla ilişkisi konusunda tek derdinizin bu olmasını istiyorsanız çocuk piyano eğitiminde sık yapılan hatalar konusunu iyi bilmelisiniz. İşte çocuğa piyano öğretirken yapılan hatalar:

  1. Çocuğu piyanoya zorlamak: Çocuğunuz henüz piyano çalma konusunda istikrar sağlayamamışken onu sıkı çalışması için zorlarsanız piyano sevgisi sönüp gidebilir. Öncelikle her gün azar azar pratik yapmasını teşvik edici çalışmalara yönelmesini sağlamalısınız. 
  2. Piyano çalışması için tehdit etmek: Çalışmazsa derslere göndermeyeceğinizi söyleyerek tehdit etmeniz sonuçsuz kalacaktır. Zaten çocuğunuz henüz motive olamadığından çocuklar için piyano dersi almaktan vazgeçecek, piyanonun başına oturmayı daha kararlı bir şekilde reddedecektir ya da kendisini suçlu hissederek başarısız görecektir. 
  3. Çocuklar için piyano dersleri ile tek başına mücadele etmesi için yalnız bırakmak: Çocuğunun bir yola çıkmasını sağlayan velilerin en sık yaptığı hata, onu bu yolculukta yalnız bırakmaktır. Çocuk piyano eğitiminde sık yapılan hatalar arasında yer alan yalnız bırakma, çocuğu duygusal anlamda fazlasıyla yıpratabilir. Ona çalışması esnasında eşlik edeceğinizi söyleyebilir, ezgileri sizin için çalmasını isteyebilirsiniz. Bunu yaparken mükemmel çalması gerekmediğini ve sadece nasıl çalıştığını görmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Çünkü size bir anda iyi şekilde çalmak isteyebilir, bunu yapamazsa onun için zorlayıcı bir deneyim olabilir. Sadece birlikte çalışmayı teklif ederek sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Çocuklar için piyano dersi esnasında neler öğrendiklerini anlatmasını isteyerek sadece sohbet etmesini de sağlayabilirsiniz, böylece stressiz bir şekilde bağ kurabilirsiniz.
  4. Piyano sevgisi hakkında bilgi edinmemek, teşvik etmemek: Çocuğunuz gerçekten piyanoyu seviyor mu? “Çocuğum piyano çalmak istemiyor” dediğinizde onun aslında ne isteyip neyi istemediğini tespit etmelisiniz. Piyano sevdiği bir enstrümansa, onu çalmaya teşvik edecek fikirler bulmalısınız.

Çocuk piyano eğitiminde sık yapılan hatalar doğru bilindiğinde ve kaçınıldığında çocuğunuzun eğitimi için önemli bir adım olacaktır. 

Müzik Sevgisini Piyano İle Aşılayın!

Çocuklar için piyano eğitimi zorlayıcı olmamalı, yaşa ve gelişim alanlarına uygun bir şekilde yapılandırılmalıdır. Çocuğa piyano öğretirken sık yapılan hatalar arasında çocuğun gelişimini göz ardı etmek ve büyük beklentiler içerisine girmek de yer alıyor. Böyle bir davranış sergilediğinizde gerilmesine ve kötü hissetmesine neden olarak piyano derslerinden uzaklaşmasına neden olabilirsiniz. 

Çocuğunuz için en doğrusunu istiyorsanız beklentilerinizi yaşa ve çocuğunuzun öğrenme sürecine göre şekillendirmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı kestiremiyorsanız Sanat Akademi’nin yaşa, gelişime ve beklentilere göre hazırlanan çocuklar için piyano eğitimi programlarından yararlanmalısınız. Detaylı bilgi isterseniz eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Sanatsal bir ortam sizi bekliyor!

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44