Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

14 Yaş Resim Kursları – Sağlıklı Bir Ergenlik Sanatla Mümkün!

Dünyaya Bir Sanatçının Gözünden Bakmaya Başlasınlar! – 14 Yaş Çocuk Resim Kursları

Çocuklarınızın hayatında sanata daha fazla yer ayırmasını, dünyaya sanatın penceresinden bakmasını istemez misiniz? 14 yaş resim kursları ile çocuklarınızın en aktif oldukları bu dönemde sanatla tanışmalarını sağlayabilir, yeteneklerini keşfederek keyifli bir hobi edinmelerini destekleyebilir veya geleceğin başarılı sanatçılarından biri olması için onları teşvik edebilirsiniz.

Nitekim 14 yaşla birlikte çocukların yaşamında sanata yer ayırarak edinebileceği pek çok kazanımdan bahsedebiliriz. Ergenlik dönemi hiç kuşkusuz çocukların hayatında en sancılı dönemlerden biridir. Ergenliğin başlangıcı olarak kabul edilen 14 yaş itibariyle çocuklarınızın enerjisini doğru kanallara yönlendirememek hem gelişimi açısından hem de sizinle ve arkadaşlarıyla olan iletişimi açısından gelecekte sorunlar yaşamasına neden olabilir. Buna karşılık 14 yaş resim kursu gibi sanata yönelik aktiviteler çocukların çok daha sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirmelerine yardımcı olacak, enerjilerini pozitif yönde kullanmalarını sağlayacaktır.

14 Yaş Resim Kursları Adaptasyon Becerisini Arttırıyor!

14 yaş dönemini tek bir kelimeyle tanımlamamız gerekseydi muhtemelen bu kelime değişim olurdu. Çünkü 14 yaş döneminde çocukların hem ergenliğin getirdiği fiziksel ve zihinsel değişimler hem de okul yaşamında yaşanan büyük değişikliklerle mücadele etmesi gerekir. İlkokuldan liseye bu dönemde geçen çocukların arkadaş çevresi ve sosyal ortamları tamamen değişmiş, yeni bir çevreye uyum sağlama gereksinimleri ortaya çıkmıştır. Aynı durum, ergenliğin getirdiği hızlı büyüme, fiziksel pek çok değişim ve zihinsel olarak farklı fikirlerle tanışma açısından da geçerlidir.

Bu dönemde 14 yaş çocuk resim kursları ile tanışan çocuklar, sevdikleri bir aktivite üzerinden farklı sosyal ortamlarda bulunmayı deneyimleme şansı yakalamakta, kendileriyle ortak bir ilgi alanına sahip yaşıtlarıyla birlikte üretmeye çalışmakta, bu sayede yeni arkadaşlar edinmekte ve sosyal adaptasyonlarını geliştirmektedir. 14 yaş resim kursu alan çocukların liseye geçiş sürecine adapte olması çok daha kısa sürmektedir.

Aynı şekilde 14 yaş resim kursu programları; çocukların kendilerini ve yeteneklerini yakından tanıması, bilmediği becerilerini keşfetmesi gibi konularda da oldukça etkilidir. Bu sayede fiziksel değişimlere çok daha kolay uyum sağlayan aynı zamanda kendilerine güven kazanmakta, sosyal ilişkilerinde de özgüvenli tavırlarıyla çok daha sağlıklı etkileşimler kurabilmektedir.

Neden 14 Yaş Resim Kursu Almalılar? – 14 Yaş Resim Eğitimi ve Faydaları

Eğer 14 yaş resim eğitimleri ile çocuklarınızın yalnızca çizim becerilerinin ve görsel algılarının gelişeceğini düşünüyorsanız yanıldığınızı hemen söyleyelim. 14 yaş resim kursları tam aksine çocuklarınızın çok yönlü gelişimini destekleyen pek çok kazanım barındırır. İşte bunlardan bazıları;

 • Çevrelerine dair farkındalıkları artar,

 • Gözlem becerileri gelişir,

 • Görsel okur yazarlık kazanırlar,

 • Olayları analiz etme yeteneği edinirler,

 • El ve göz koordinasyonları artar,

 • İnce motor becerileri gelişir,

 • Hayal güçlerinin sınırlarını keşfederler,

 • Yaratıcılıklarını açığa çıkarırlar,

 • Özgüven kazanırlar,

 • Detayları çok daha iyi fark etmeye başlarlar,

 • Yeni arkadaşlar edinirler,

 • Sosyal uyumlulukları artar,

 • Problemlere yaratıcı çözümler üretebilirler,

 • Eleştirel düşünme becerisi kazanırlar,

 • Yeteneklerini keşfederek yeni bir hobi edinirler,

 • Gelecekte bir sanatçı olmak için ilk adımı atarlar.

Kurs Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – 14 Yaş Resim Kursları Nasıl Olmalı?

Çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayacak, yaşamına anlamlı bir dokunuşta bulunacak 14 yaş resim dersleri için seçeceğiniz kurumun ve eğitmenin belli standartları taşıması gerektiğini unutmayın! Bu nedenle çocuğunuz için 14 yaş resim kursu seçerken kurum ve eğitmenlerin özelliklerini kıyaslamak için biraz vakit ayırın!

İlk olarak çocuk resim kursları veren tüm kurumların MEB ruhsatına sahip olması gerektiğini unutmayın. MEB ruhsatı olmayan eğitim kurumları kaçaktır, bu da Milli Eğitim Bakanlığı standartlarını yerine getirmedikleri anlamına gelir. Çocuklar için resim kursu ararken bu tür kurumları tercih etmeniz çocuklarınızın zamanını boşa harcadığı gibi geleceklerini de tehlikeye atar.

Bunun yanı sıra 14 yaş resim eğitimi veren eğitmenlerin pedagojik uzmanlığa sahip olmaları ve ergenlik dönemi çocuklarıyla iletişim kurmayı bilmeleri gerektiğini de göz ardı etmeyin! Yaş grubuna uygun 14 yaş resim dersi içerikleri ve bu niteliklere sahip bir eğitmenle çocuğunuzun sanat yolculuğundan edineceği kazanımlar ciddi ölçüde artacaktır.

Ayrıca 14 yaş resim kursu seçerken sınıfların güvenliğine ve temizliğine, sınıf kontenjanlarının kalabalık olup olmadığına, 14 yaş resim dersleri dışında farklı sosyal ve kültürel aktiviteler yapılıp yapılmadığına da dikkat edin. Çocuklarınızın gerçekten sanat sevgisi kazanabilecekleri ayrıcalıklı bir dünyayla tanışmalarını istiyorsanız Sanat Akademi çocuk resim kurslarımıza göz atın ve hemen eğitim danışmanlarımıza ulaşın!

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44