Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümüne Kayıt İçin Gerekli Nitelikler

Güzel Sanatlar Lisesine Girmek İçin Bunlara Dikkat Edin! – Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Kayıt Süreci

Çocuğunuzun resme olan yeteneğini erken yaşta fark ettiyseniz şanslınız. Artık geleceğin başarılı sanatçılarından biri olması için onu şimdiden yönlendirmeye başlayabilir, güzel sanatlar lisesi giriş süreci hakkında ona bilgi vererek gerekli nitelikleri edinmesi ve güzel sanatlar lisesine girmek için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Peki güzel sanatlar lisesi resim bölümüne kayıt olmak için gerekenler nelerdir? Güzel sanatlar lisesi resim bölümüne kayıt olmak için LGS puanı gerekli mi? Yoksa yalnızca yetenek sınavlarına girmeniz yeterli mi gibi aklınıza takılan tüm sorulara bu yazıda yanıt vermeye çalışacağız. Gelin önce güzel sanatlar lisesine girmek için hangi sınav puanlarına ihtiyacınız olduğuna bakalım, ardından da güzel sanatlar lisesi resim bölümüne kayıt olmak için gereken özelliklere birlikte göz atalım.

Güzel Sanatlar Lisesi İçin LGS Gerekli Mi? – Güzel Sanatlar Lisesi İçin Gerekenler

Güzel sanatlar lisesi resim bölümü kayıt sürecinde LGS puanına ihtiyaç yoktur. Bunun yerine giriş sürecinde güzel sanatlar lisesi yetenek sınavından alınan puanın %70’i ve ortaöğretim başarı puanının %30’u hesaba katılarak sıralama yapılır. Güzel sanatlar lisesi resim bölümüne kayıt hakkı kazanabilmesi için öğrencinin bu sıralamada kontenjanın yeterli olduğu bir yer edinmesi gerekir. Peki güzel sanatlar lisesi resim bölümü yetenek sınavlarında başarılı olmak ve sıralama sonucunda kayıt hakkı elde etmek için neler gerekir?

Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Güzel sanatlar lisesi için gereken özellikler söz konusu olduğunda hem yetenek sınavlarında başarılı olunmasını hem de eğitmenlerden oluşan jüri karşısında iyi bir izlenim bırakılmasını sağlayacak özelliklere sahip olunması önemlidir. Bunun için çocuklarınızın güzel sanatlar liseleri için hazırlandığı süre boyunca hem yeteneklerini geliştirmeye önem vermesi hem de kişisel gelişimine zaman ayırması gerekir. Güzel sanatlar lisesi resim bölümüne kayıt olmak için gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gerek model çizimlerinde gerekse imgesel çizimlerde pratik kazanılmalı,

  • Canlı ve cansız model çizimleri için çalışmalar yapılmalı,

  • İnsan anatomisine yönelik çizimlerde ayrıntılara dikkat edilmeli,

  • Kompozisyon teknikleri öğrenilmeli,

  • Işık-gölge, oran-orantı gibi teknik konulara önem verilmeli,

  • İletişim becerileri iyi olmalı.

Saydığımız bu özelliklere sahip olduğu takdirde güzel sanatlar lisesi resim bölümüne kayıt olmak için girilen yetenek sınavlarında çocuğunuz büyük olasılıkla başarılı olacaktır. Çünkü genellikle yetenek sınavlarında sorulan sorular ve beklentiler bu yöndedir. Öğrenciler, güzel sanatlar lisesi için hazırlık sürecinde güzel sanatlara hazırlık kurslarından destek alarak kendilerini yetenek sınavları için çok daha hızlı ve özgüvenli bir şekilde hazırlayabilir.

Güzel Sanatlar Lisesi Kayıt Süreci Hakkında Bilgiler – Bunlara Dikkat Edin!

Güzel sanatlar lisesi kayıt sürecinde gerekli tüm işlemleri yaptığınızdan emin olmanız için ufak birkaç hatırlatma yapmamızda fayda var. Öncelikle güzel sanatlar lisesi resim bölümü yetenek sınavları için çocuğunuzun başvurusunu e-Okul üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte öğrencilere yalnızca 2 okula başvuru hakkı veriliyor.

Bunun ardından e-Okul sisteminden çocuğunuzun yetenek sınavına nerede ve ne zaman gireceğine dair bir belge almalı ve sınava da tıpkı LGS gibi sınavlarda olduğu gibi bu belgeyle gittiğinden emin olmalısınız. Yetenek sınavında 50 puanın altına düşmediği takdirde çocuğunuzun yetenek sınavı puanının %70’i ve ortaöğretim başarı puanının %30’u, güzel sanatlar lisesi resim bölümü kayıt hakkı kazanması için hesaplanır ve kazanan öğrenciler okul tarafından duyurulur. Güzel sanatlar lisesi resim bölümüne kaydı kesinleşen çocuğunuz ve tüm evraklarla birlikte kuruma giderek kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44