Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesi Taban Puanları 2022

Çocuklarınız Yeteneklerine Göre Bir Eğitim Alsın! – Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Taban Puanları

Eğer çocuklarınızın resme olan yeteneklerini erken yaşlarda fark ettiyseniz yeteneklerini daha ileri taşıması ve potansiyelini açığa çıkarması için eğitim hayatını buna göre planlamanız son derece iyi bir fikirdir. Üstelik güzel sanatlar lisesi resim bölümü sayesinde bunun için çocuğunuzun üniversite yaşına gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. Güzel sanatlar lisesinde alacağı eğitim çocuğunuzun yeteneklerini teknik bilgiyle bir araya getirerek gerçek bir sanatçı olmasını sağlayabilir.

Peki güzel sanatlar lisesi taban puanları ne kadar? Çocuğunuzun güzel sanatlar lisesi resim bölümü kazanabilmek için ne yapması gerekiyor? Gelin isterseniz güzel sanatlar lisesi taban puanları hakkında bilgi vermeye başlamadan önce güzel sanatlar lisesine nasıl girilir sorusuna yanıt bulmaya çalışalım ve küçük sanatçıların yollarını aydınlatalım…

Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girilir? – Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Nasıl Kazanılır?

Güzel sanatlar lisesine nasıl girilir sorusuna yanıt vermek için öncelikle sınav sistemine göz atmamız gerekiyor. Diğer liselerin aksine güzel sanatlar liseleri için öğrencilerin liselere giriş sınavlarına girmelerine gerek yok! Bunun yerine güzel sanatlar lisesi resim bölümü için öğrenci adaylarını liselerin düzenlediği yetenek sınavları belirliyor.

Bunun yanı sıra güzel sanatlar lisesi taban puanları belirlenirken öğrencinin ortaokul başarı puanının da %30’u alınıyor. Ortaokul başarı puanına yetenek sınavından aldığınız not eklenerek güzel sanatlar lisesi resim bölümü taban puanları belirleniyor.

Yetenek Sınavından Kaç Almalısınız? – Güzel Sanatlar Lisesi Taban Puanları 2022

Yetenek sınavları için öğrenci adaylarının güzel sanatlar lisesi resim bölümü puanları en az 50 olması gerekiyor. Yetenek sınavından 50’den düşük not alan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmıyor. Bunun ardından ise başvurulan güzel sanatlar lisesi resim bölümü programının açtığı kontenjan sayısına bağlı olarak sıralamalar belirleniyor. Yetenek sınavlarında 50 puan ve üzeri alan öğrenciler ortaokul başarı puanının da eklenmesi ve ortalaması doğrultusunda kontenjan durumuna göre güzel sanatlar lisesi resim bölümüne girmeye hak kazanıyor.

Başvurmayı düşündüğünüz okulun sayfasına girerek yetenek sınavı kriterleri ve puanları hakkında daha fazla fikir edinebilir, güzel sanatlar lisesi resim bölümü için hazırlıklarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Yetenek sınavlarında başarılı olmak için çalışmaya son dönemde başlamamalı, uzun bir çalışma süresiyle öğrendiklerinizi pekiştirmelisiniz.

Güzel sanatlar liseleri resim bölümü özel yetenek sınavları 2 oturum olup: birinci oturumda “Desen”, ikinci oturumda “İmgesel” konuları üzerinde duruluyor. 1. Oturumda “Desen” puanlanan çizimin %40’ı, 2. Oturumda “İmgesel” puanlanan çizimin %60’ı baz alınarak “Yetenek Sınav Puanı” veriliyor. Yetenek sınav puanının %70’i, Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak aday öğrencilerin “Yerleştirme Puanı” belirleniyor. 50 puan altı öğrenciler başarısız sayılıyor.

Güzel sanatlar liseleri müzik bölümü yetenek sınavları da; “Müziksel İşitme, Ritimsel Bellek, Ezgisel Bellek, Müziksel Çalma ve Söyleme” başlıklarında 4 bölüm şeklinde gerçekleştiriliyor. Yetenek Sınav Puanının %70’i ile Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak yine yerleştirme puanı belirleniyor. 50 puandan düşük adaylar değerlendirmeye alınmıyor.

Başarı Şansını Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Kursları ile Arttırmaya Ne Dersiniz?

Yazımızdan güzel sanatlar lisesi taban puanları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer siz de çocuklarınızın güzel sanatlar lisesi resim bölümü için deneyimli bir eğitmen eşliğinde hazırlanmasını ve başarı şansını arttırmak istiyorsanız Sanat Akademi güzel sanatlar lisesi hazırlık kursları ile rakiplerinin bir adım önünde olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha önce güzel sanatlar liseleri ve fakültelerinde de eğitimler vermiş, yetenek sınavı süreçleri hakkında birikim sahibi eğitmenlerimizle öğrencilerimize yetenek sınavlarında başarılı olabilecekleri kazanımlar edinme fırsatı sunuyor, onları yalnızca yetenek sınavlarına değil, geleceğe hazırlıyoruz.

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44