Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girilir? - Güzel Sanatlar Lisesi Giriş Şartları

Güzel Sanatlar Lisesine Girmek İçin Hazırlanan Yetenekli Çocuklarımızın Yolunu Aydınlatıyoruz!

Eğer çocuklarınızın eğitim hayatını yetenekleriyle paralel bir biçimde şekillendirmek istiyor ve bu nedenle onları güzel sanatlar lisesine girmek için teşvik ediyorsanız aklınızdaki soru işaretlerini tamamen gidermek ve güzel sanatlar lisesine giriş şartları hakkında bilgi edinmek istemeniz son derece doğal.

Gelin, güzel sanatlar lisesine nasıl girilir, güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi gibi sorulara birlikte yanıt vermeye çalışalım ve çocuklarınızın güzel sanatlar lisesine girmek için nasıl bir hazırlık yapması gerektiğini gözden geçirelim…

Güzel Sanatlar Lisesi İçin LGS Gerekli Mi? – Güzel Sanatlar Lisesine Girmek İçin Ne Yapmalıyım?

Güzel sanatlar lisesine nasıl girilir diye merak eden genç yeteneklerimizin aklını en çok kurcalayan sorulardan biri hiç kuşkusuz LGS. Peki güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi? Bu soruya hemen yanıt vermek gerekirse güzel sanatlar lisesi resim bölümü için LGS gerekli değil! Çünkü güzel sanatlar lisesi resim bölümü LGS puanı ile değil, yetenek sınavı ve ortaöğretim başarı puanı ile alım yapıyor!

Yetenek Sınavı + Ortaöğretim Başarı Puanı - Güzel Sanatlar Lisesi Giriş Şartları

Eğitim alanında yapılan yeni düzenlemeler zaman zaman anne babaların aklını karıştırsa da uzun bir zamandır güzel sanatlar lisesine girmek için yetenek sınavlarından başarılı olmak gerekiyor. Bunun dışında güzel sanatlar lisesine girmek için de başvurular tıpkı LGS gibi e-Okul üzerinden yapılabiliyor. Ancak özel okullar için kurumun kendisine dilekçe vermek de gerekebilir. Bu nedenle başvuru yapmayı düşündüğünüz okulun internet sitesine göz atmanızda fayda var.

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları; güzel sanatlar lisesine girmek için gereken puanın %70’lik kısmını oluşturmaktadır. Buna ek olarak ortaöğretim başarı puanınız yüzdelik hale getirilerek %30 olacak şekilde bu puana eklenir. Ayrıca güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı puanınızın değerlendirmeye alınabilmesi için sınavdan en az 50 puan almanız gerekir. 50 puandan düşük puan alan öğrenciler güzel sanatlar lisesi resim bölümü için kayıt işlemlerine geçmeye hak kazanamaz. Dolayısıyla güzel sanatlar lisesi giriş şartları için “%70 Yetenek Sınavı Puanı + %30 Ortaöğretim Başarı Puanı” hesaplanır.

Özel Liselerde Durum Farklı Mı? – Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girilir?

Güzel sanatlar lisesi giriş şartları açısından özel liseler ile devlet liseleri arasında temel bir fark yoktur. Güzel sanatlar lisesine girmek için lisenin özel veya devlet kurumu olması fark etmeksizin okul tarafından düzenlenen yetenek sınavlarına girmek gerekir. Elbette güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı süreci okuldan okula farklılıklar gösterebilmektedir. Kimi liseler 2 aşamalı bir yetenek sınavını tercih ederken kimi liselerde bu sayı 4’e kadar çıkabilmektedir.

Yetenek Sınavlarına Bizimle Hazırlanın!

Öğrenciler çoğu zaman güzel sanatlar lisesi için LGS puanının gerekli olmadığını öğrendiklerinde oldukça sevinir, ancak hatırlatmak gerekir ki güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı da tıpkı LGS gibi ciddiyetle ve uzun bir süreçte bilgilerin pekişmesi sağlanarak hazırlanılması gereken bir sınavdır. Bu nedenle tıpkı LGS için olduğu gibi güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı için de uzman desteği almak hiç de kötü bir fikir değildir.

Güzel sanatlar lisesi resim bölümü yetenek sınavı için hazırlanan ve bu sınavda başarıya ulaşmak isteyen öğrencilerimizi Sanat Akademi olarak uzman eğitmenlerimizin yardımıyla başarıya ulaştırıyoruz! Öğrencilerimizin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre hazırladığımız bireyselleştirilmiş eğitim programlarımızla Sanat Akademi olarak güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı için hazırlanan her öğrencimizin yanında oluyoruz!

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44