Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tiyatro Haftası Etkinlikleri Nedir?

Dünya Tiyatrolar Günü Etkinlikleri Okullarda Neden Yapılıyor?

Her yıl dünya çapında kutlanmasıyla bilinen 27 Mart Dünya Tiyatro Günü sanatın ve tiyatronun önemine vurgu yapmaktadır. 27 Mart haftasında okullarda tiyatro haftası etkinlikleri düzenlenir ve çocuklar bir hafta boyunca tiyatroyla bir araya gelir. Peki, bu etkinlikler ne anlama geliyor, okul öncesi tiyatro haftası etkinlikleri ile çocuklar neler öğreniyor?

Tiyatro, küçük büyük demeden herkesi etkisi altına alan eğlendirici, düşündürücü, insanların sorgulama becerilerini geliştirici etkinliklerin başında gelir. O kadar ki önemi tüm dünyada bilinsin diye dünya tiyatrolar günü etkinlikleri bile düzenlenir. Hem yetişkinler için hem de çocuklar için önemli tarihlerden biridir.

Tiyatronun bu denli önemli olması, çocukların da bu etkinlikle güzel bir gelişim gösterebilecekleri anlamına geliyor. Öyleyse tiyatro haftası etkinlikleri nedir, neden düzenlenir, okul öncesi tiyatro nasıl anlatılır, detaylarıyla bakalım…

Okul Öncesi Tiyatro Haftası Etkinlikleri Nelerdir?

Tiyatro haftası etkinlikleri ilkokullarda da okul öncesi kurumlarda da yapılıyor. Tiyatronun öneminin vurgulandığı Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri ve diğer adıyla tiyatro haftası etkinlikleri ile çocuklar tiyatronun ne demek olduğunu öğreniyorlar, bir oyunun nasıl sergileneceğini anlamaya çalışıyorlar, yaratıcı drama etkinlikleri yapıyorlar. Okul öncesi tiyatro günü etkinlikleri ile çocukların hayata bakış açıları değişiyor, özgüvenleri gelişiyor ve yeni bir sanat dalını keşfetmenin keyfini çıkarıyorlar. 

O yaş grubundaki çocukların yeni bilgiler edindikçe ne kadar mutlu olduklarını bilirsiniz. İşte okul öncesi tiyatro haftası etkinlikleri sayesinde çocuklar tiyatronun büyüsüne kapılmanın tadını çıkarıyorlar. Peki bu etkinlikler neler?

Okul öncesi tiyatro haftası etkinlikleri, çocukların anlayabilecekleri seviyede basitleştirilmiş tiyatro tanımının somutlaştırılarak onlara anlatılması için düzenlenir. Bir hafta boyunca çocuklar, çeşitli etkinliklerle tiyatronun ne demek olduğunu kavrar. Tiyatro haftası etkinlikleri sadece yaratıcı drama ve tiyatro oyunları sergilemek üzere yapılmaz. Çocukların tiyatroyu somutlaştırmaları sağlanır. Bu da el sanatları etkinlikleriyle, kitap okumalarıyla, oyun kurgularıyla gerçekleşir. 

Çocuklara Tiyatro Nasıl Öğretilir?

Okul öncesi dönem çocukları için tiyatro soyut bir kavramdır ve somutlaştırılması gerekir. Okul öncesi tiyatro nasıl anlatılır diye soruyorsanız, tiyatro haftası etkinlikleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi tam da bu yüzden yapılıyor. Çocukların tiyatro denince ne anlamaları gerektiği üzerine çeşitli sanat etkinlikleri yapılıyor, öğretmenler hikayelerden okumalar gerçekleştiriyor, okunan metinler üzerine çocuklara sorular soruluyor ve yaratıcı düşüncelerinin, hayal güçlerinin gelişmesi amaçlanıyor.

Çocukların somutlaştırarak öğrendikleri tiyatro kavramı, onların yaratıcı drama becerileriyle de desteklenmelidir. Sadece tiyatronun neye benzediğini, nerede nasıl yapıldığını bilmeleri yeterli değil, onların da bu sürece dahil edilmeleri ve oyun sergilemeleri sağlanmalıdır.

Çocukları Tiyatro Sahnesiyle Tanıştırın! – Sanat Akademi’den Eğitim Alsınlar!

Çocuklar tiyatro eğitimi alarak bedenlerini tanımayı, kendilerini ifade etmeyi, etkili iletişim kurabilmeyi, ekip çalışması ruhunu, sosyalleşmeyi, empati kurabilmeyi ve daha pek çok şeyi öğrenebiliyor. Küçük yaş grupları için çoğunlukla yaratıcı drama öneriliyor. Çocuğunuzun tiyatro kavramını doğru öğrenebilmesi için bu kurslara katılmasını sağlayabilirsiniz.

Sanat Akademi olarak her sanat dalı için birbirinden eğlenceli kurslar düzenliyoruz ve çocukların sanatla tanışmalarına aracı oluyoruz. Çocuk tiyatro kurslarımızı ve yaratıcı drama kurslarımızı da tam olarak bu sebepten veriyoruz. Siz de kurslarımızın tamamını inceleyebilir, çocuğunuz için en uygun kursu seçmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çocuk tiyatro ve yaratıcı drama kursları ile çocukların kendilerini keşfetmelerini ve tiyatronun ne olduğunu kavramalarını sağlayabilirsiniz! 

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44