Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girilir?

Güzel Sanatlar Lisesine Girmek İçin Neler Yapmalısınız?

Lise eğitimi için tercih yapacak öğrenciler, genellikle güzel sanatlar lisesine başvurmanın nasıl bir süreç olduğunu bilmeyebilirler. Bu nedenle, öğrencilerin bilinçli tercihler yapabilmeleri ve istedikleri liseye yerleşmeleri için "güzel sanatlar lisesine nasıl gidilir", "güzel sanatlar lisesine kaç puanla girilir", "güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi" gibi en çok merak edilen soruları açıklamak önemlidir.

Güzel sanatlar lisesi, öğrencileri yetenek sınavları ile değerlendirir ve buna göre öğrencileri bölümlere kabul eder. Müzik, resim, tiyatro ve bale - dans gibi farklı bölümler için yetenek sınavları düzenlenir. Öğrenciler bu sınavlarda belirli bir başarı seviyesi göstererek yeteneklerini sergilemeye çalışırlar. Yetenek sınavları, öğrencilerin sanatsal yeteneklerini ve potansiyellerini ölçer, böylece güzel sanatlar lisesine girmek için hak kazanan öğrenciler belirlenir.

Güzel Sanatlar Lisesi İçin LGS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

Güzel sanatlar lisesine girebilmek için LGS (Liselere Geçiş Sınavı) puanı gerekli değildir. Güzel sanatlar liselerine girişte Orta Öğretim Başarı Puanı ve Yetenek Sınavı Puanı temel alınarak hesaplama yapılır. Yetenek sınavında 50 ve üzeri puan alan öğrencilerin yetenek sınav sonuçlarının %70’i, okul başarı puanlarının ise %30’u alınarak toplam puanları hesaplanır. Tercih edecekleri güzel sanatlar liselerinin kontenjan sıralamalarında kendilerine yer buldukları taktirde öğrenciler kesin kayıt hakkı kazanır.

Yetenek Sınavından Kaç Puan Almak Gerekir?

Güzel sanatlar lisesine girmek için yetenek sınavının belirleyici olduğunu belirttik. Yetenek sınavı puanı, öğrencinin toplam puanının %70’ini oluşturduğu için yetenek sınavlarında yüksek puan almak çok önemlidir. 100 puan üzerinden yapılan yetenek sınavlarında öğrencinin 30 – 40 kişilik kontenjan içerisinde yer alabilmesi için en yüksek puanı hedeflemesi gerekiyor.

Güzel Sanatlar Lisesini Kazanmak İçin Nasıl Çalışılır?

Öğrenciler, yetenek sınavlarına başvurarak ve bu sınavlarda başarılı olup kabul edilerek güzel sanatlar lisesine kaydolurlar. Bu nedenle, güzel sanatlar lisesine gitmek isteyen öğrencilerin öncelikle yeteneklerini geliştirmeye ve sınavlara hazırlanmaya odaklanmaları gerekmektedir.

Bunun da ilk adımı bölüm tercihidir. Yani öğrencinin resim, müzik, dans, tiyatro alanlarından hangisine yeteneğinin ve ilgisinin olduğunu keşfetmesi; bununla birlikte o alana uygun eğitimler alması gerekir. Güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen adayların önünde sıkı ve disiplinli bir çalışma süreci bulunur. Profesyonel eğitim kurumlarından dersler alarak yetenek sınavlarına hazırlanmaları önemlidir. Tek başına yetenek sınavlarına hazırlanmak eksikleri görememeye ve yanlışları düzeltememeye neden olabilir. Ayrıca yetenek sınavlarında çıkabilecek potansiyel sorulara çalışmak ve pratik yapmak eğitmenlerle daha faydalı olacaktır.

Müzik kursları: Yetenek sınavlarına müzik bölümünden girecek olan adayların mutlaka müzik kursları ile sürece hazırlanması gerekir. Sınavda öğrenciden bir parça çalması talep edilecek ve bu parça kolay bir eser olmayacaktır. Müzik kursları sayesinde sınava gireceği enstrümana hakim olan öğrenci istediği performansı gösterebilecektir.

Tiyatro kursları: Tiyatro kurslarında heyecan kontrolü, diksiyon, tirat okuma, doğaçlama vb. pek çok konuda öğrenciye beceri kazandırılır. Yetenek sınavlarında sahneleyeceği oyun üzerine çalışmalar yapılır. Dolayısıyla öğrencinin yetenek sınavlarında başarı oranı artar. 

Resim kursları: Resim kursları da diğer sanat kursları gibi yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilerin mutlaka başvurması gereken kurumlardır. Güzel sanatlar liselerine hazırlık programları bulunan resim kurslarında öğrencinin yeteneği şekillendirilerek yetenek sınavında karşılaşacağı soruların kurgusu yapılır. Geçmiş yetenek sınavları soruları üzerinden hazırlanılır.

Dans kursları: Yetenek sınavlarında başarılı olmak isteyen ve özellikle bale bölümüne hazırlanan öğrencilerin dans kurslarında hazırlanmaları gerekir. Profesyonel dans hocaları ile yetenek sınavlarında çıkacak dans performanslarına hazırlanabilirler. Bale bölümünden güzel sanatlar liselerine gireceklerin ise en az 2 – 3 sene önceden dans kursları ile hazırlanmaya başlamaları gerekir.

Güzel sanatlar lisesine başvuracak öğrencilerin, öncelikle hangi bölümde eğitim almak istediklerine karar vermeleri önemlidir. Daha sonra, başvuruda istenen belgeleri tamamlamaları ve sınav tarihleriyle ilgili bilgileri takip etmeleri gerekmektedir. Yetenek sınavları, öğrencilerin sanatsal becerilerini göstermelerini sağlar ve bu sınavlardan başarılı olan öğrenciler güzel sanatlar lisesine kabul edilir.

Sanat Akademi İle Yetenek Sınavlarından Korkmayın! 

Güzel sanatlar lisesi kazanmayı hedefleyenler için Sanat Akademi, uzman eğitmenleri ve deneyimli kadrosu ile 15 yıllık deneyiminin bilgi birikimini Avrupa standartlarında uygulamalı güzel sanatlar lise hazırlık kursu ile öğrencilerine aktarıyor… Eğer siz de çocuklarınızın yeteneklerini yönlendirmek istiyor ve güzel sanatlar lisesi resim, müzik, bale ve tiyatro bölümünü kazanmalarını hedefliyorsanız akademimizde verilen güzel sanatlar lisesi hazırlık eğitim programlarından yararlanabilirsiniz.

Unutmayın, güzel sanatlar lisesine doğru ve disiplinli çalışma ile girilir!

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44