Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hayatınızı Zorlaştıran İnsanlar mı Var?

Hayatı Zorlaştıran İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Hayatı zorlaştıran insanlar, her birimizin günlük yaşamda karşılaştığı karakterlerdir. Mesai arkadaşı, patron, ekip lideri, müşteri ya da komşu, hiç fark etmez. Her birimiz mutlaka, hayatı zorlaştıran insan tipleriyle bir arada bulunuyoruzdur. Ne yazık ki zor insanlarla karşılaşmak, hayatın bir gerçeği. Onlardan kaçmak, mümkün değil… Ama hayatı zorlaştıran insanlarla başa çıkmak mümkün!

Tartışmacı, geçimsiz, agresif, pasif, tembel ya da baskıcı… Hayatı zorlaştıran insan tiplerinin en temel özelliği, insanların enerjilerini tüketmeleri ve sahip oldukları mutsuzluk kervanına sizi de dahil etmeye çalışmalarıdır. Peki, hayatı zorlaştıran insanlara karşı gardımızı nasıl alabiliriz? Ya da şöyle soralım, zor insanlarla başa çıkmak için neler yapılabilir?

Hayatı Zorlaştıran İnsanları İyi Tanıyın!

Zor insanlarla başa çıkmadan önce zor insan özelliklerini bilmek daha önemlidir. Çünkü karşınızdakini ne kadar iyi tanırsanız onlara karşı geliştireceğiniz stratejiler de o kadar güçlü olur. Kimi zaman can sıkıcı bir yönetici, kimi zaman sürekli gürültü yapıp kişisel alanınıza saygı duymayan bir komşu… Hayatı zorlaştıran insanların pek çok çeşidi var. Dilerseniz ilk olarak hayatı zorlaştıran insan tiplerine değinelim.

Hayatı Zorlaştıran İnsanlar – Baskıcı: Hayatı zorlaştıran insan tiplerinden en sık karşılaşılanlardan biri olan baskıcı karakterler, genellikle aile ve iş ortamında karşımıza çıkar. Sürekli olarak işleri yetiştirmeniz konusunda baskı uygulayan, tüm şartları kontrol etmeye çalışan, karşısındakini daima küçük ve zayıf gören kişilerdir.

Hayatı Zorlaştıran İnsanlar – Bencil: Zor insanlar nasıl yönetilir diye araştırma yapan çoğu kişinin maruz kaldığı hayatı zorlaştıran insan tiplerinden bir diğeri de bencil kişilerdir. Özellikle kurumsal dünyada sıkça karşılaşılan ve deyim yerindeyse küçük dağları kendisinin yarattığına inanan bu insanlar, bulundukları ortamdaki şartları oldukça güçleştirmektedir. Kendilerinden başka hiçbir şeyi beğenmedikleri için ne başarılarınızdan ne de yüksek performansınızdan dolayı hiçbir zaman tebrik etmezler.

Hayatı Zorlaştıran İnsanlar – Kavgacı: Hayatı zorlaştıran insan tiplerinden bir diğeri de her koşulda tartışma çıkarmaktan çekinmeyen, her sorununu kavga ve bağırışla çözen kişilerdir. Bu kişilere göre her şey kötü,  her şey bir hata veya başkasının suçudur. İnsanların kendisine antitez üretmesinden hoşlanmayan kavgacı tipler, sert ve aşırı tepkiler verirler.

Hayatı Zorlaştıran İnsanlar – Karamsar: Zor insan özellikleri yalnızca karakteristik olmak zorunda değil. Çoğu insan, karamsar bir yapıya sahip olduğu için en mutlu olunacak ve sevinilecek durumda bile kötü bir taraf arar. Bardağın boş tarafını gören kişiler olarak hiçbir zaman mutlu değillerdir.

Hayatı Zorlaştıran İnsanlar – Eleştiri Kaldıramayan: Hayatı zorlaştıran insanlar listemizde elbette eleştiriye gelemeyen insanlar da var. Bu insanlara göre kendilerinin asla bir hatası veya kusuru olamaz. Eleştirilmekten asla hoşlanmazlar. Hatalarını kabul etmedikleri için özür ve af dileme gibi ince davranışları da yapmazlar.

Zor İnsanlarla Başa Çıkma – Zor Bir İnsanı Nasıl Anlarsınız?

Kısa süreli bir diyalogta bile kendilerini belli eden zor insan özellikleri, bazen çok net olabildiği gibi bazen de zaman içerisinde ortaya çıkar. Özellikle iş yaşamında ve özel yaşamda, zor insanlarla başa çıkmak için karşıdaki kişi iyice tanınmalıdır. İşte, zor insan özellikleri:

  • Konuşmalarında sürekli ben, ben, ben derler.

  • Karşı tarafın söylediklerini önemsemez, kendileri konuştuklarında dinlenmek isterler.

  • Her şeye verecek bir cevapları ve savunmaları vardır.

  • Tutarsız davranışlar sergilerler.

  • Küçümseyici hal ve tavırlarda bulunurlar.

  • Her şeyi kontrol etmek için çabalar, kendi dışlarında gelişen şeylerden rahatsız olurlar.

  • Başkalarının hiçbir şeyini beğenmez, sürekli kendilerinin en iyi olduğuna inanırlar.

  • Eleştirilmekten hoşlanmamalarına rağmen sürekli olarak başkalarını eleştirme hakkına sahip olduklarını düşünürler.

  • Asla hiç kimseyle empati yapmaz, kendilerine yapılmasını istemedikleri şeyleri çekinmeden başkasına yaparlar.

  • Yüksek sesle konuşmayı ve karşılarındaki insanı bastırmayı severler.

Zor İnsanlar Nasıl Yönetilir?

Zor insanlar nasıl yönetilir diyenler için elbette ilk önerimiz, yaşamınızı zora sokan ve enerjinizi düşüren insanları hayatınızdan çıkarmanız. Ancak bu elbette ki pes etmek demek değil. Patronunuz zor insan diye, zor insanlarla başa çıkma yöntemlerini denemeden pes edip işten ayrılmak, çoğu zaman cesaretsizliktir. 

Eğer bu imkanınız yoksa zor insanlarla çıkmak için kendinizi geliştirebileceğiniz kişisel gelişim kurslarına yazılmanızda fayda vardır. Zor İnsanlarla Başa Çıkma Eğitimi, Çatışma Yönetimi Eğitimi ve Stres Yönetimi Eğitimi, hayatı zorlaştıran insanlarla aynı çevreyi paylaşan kişiler tarafından deneyimlenmektedir.

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44