Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hayır Diyememek Psikolojide Ne Anlama Gelir?

Kişisel Gelişim Hayır Diyememekte Etkili midir?

Çoğu insan kavgadan, çatışmadan, anlaşmazlıktan ve huzursuzluktan korkar. Bu yüzden de kendinden taviz vererek her şeye olumlu yanıtlar vermeyi tercih eder. Aslında hayır diyememek, bizim kimseyle bir problem yaşamamak adına o olaydan kaçmamızı sağlar. Bu da sevilmeme, reddedilme ve saygı görmeme gibi durumların yaşanmasını engeller.

Peki, böyle mutlu olduğumuzu söyleyebilir miyiz? Ya da şöyle soralım; hayır diyememek bize şimdiye kadar neler kaybettirdi? Hayır diyemiyorum diye istemediğim şeyleri yapmak mı yoksa hayır diyememenin nedenlerini bularak yaşamımı kendi kararlarıma göre oluşturmak mı? Sizce hangisi?

Hayır Diyememenin Nedenleri – Neden Her Şeyi Kabul Ediyoruz?

Pek çok aile yapısında “Büyüklerine karşı saygılı ol, öğretmenlerinle konuşurken dikkat et, kardeşinle düzgün konuş.” gibi pek çok davranış, erken yaşlardan itibaren çocuklara benimsetilir. Çocuklar da sonucunda cezalandırılmaktan korktukları için bu kurallara uymaya başlar. Elbette bu davranışların altında insanları memnun etme, ideal kalıplara uyma ve kabul görme düşüncesi yatar. Bu yaşam tarzı da ilerleyen yaşlara kadar –katlanarak- ulaşır ve sonucunda hem kişisel hem profesyonel yaşamda çeşitli olumsuzluklara yol açar.  Peki, hayır diyememek nelere sebep olur?

Hayır diyememek yapmak istemediğiniz bir işi yapmanıza, bulunmak istemediğiniz bir ortamda bulunmanıza, görüşmek istemediğiniz insanlarla görüşmenize, katılmak istemediğiniz bir davete katılmanıza, mutlu olmayacağınız bir mesleği seçmenize hatta almak istemeyeceğiniz bir eğitime kadar uzanır. Sırf ailenize hayır diyemediğiniz için hiç istemediğiniz bir bölümde okumak ya da ailenizin size uygun bulduğu bir mesleği yapmak, oldukça rahatsız edici değil mi?

Hayır Diyememek Çözüme Kavuşturulabilir mi?

Hayır diyememenin nedenlerinin insanlar tarafından dışlanmaktan, saygı görmemekten, sevilmemekten ve değer görmemekten korktuğumuzdan dolayı olduğuna değindik. Peki hayır diyememek çözümlenebilir bir şey mi? Elbette! Hayır diyememek çözümü için ilk olarak daha önemsiz ve sıradan ortamlarda, gündelik konularda olumsuz cevap vermeyi deneyin. Şöyle ki; 

  • Genellikle kasa yanında satılan ve müşterilere son anda satın almak isteyip istemedikleri sorulan ürünler vardır. Sırf hayır diyebilmek ve bunu başarabilmek için ihtiyacınız olsa da bu ürünü reddedin.

  • Ya da bir arkadaşınızla buluştuğunuzda yiyeceğiniz yemeğe karar verirken “Hayır, şunu yiyelim.” deyin. 

İlk başlarda bu sizin için zor ve yorucu bir süreç olsa da çok geçmeden hayır diyebilmek rahatlığını yaşayacağınızı unutmayın. Hayır demenin yollarından biri de kişisel gelişim kurslarıdır. Kişisel gelişim hayır diyememek konusunu, hayır diyebilme eğitimleri ile çözüme kavuşturmaktadır. Buna ek olarak hayır diyemiyorum diyenlerin bir gerekçesi de bir gruba dahil olma istekleridir. Bu tarz hayır diyememek psikolojide kabul görme isteği olarak da değerlendirilmektedir. Hayır dediğiniz an, grubun dışında kalacağınızı düşünmeniz, yalnız kalacağınıza inanmanız ve bir daha hiçbir gruba kabul edilemeyeceğiniz görüşüne sahip olmanız, sizlere her şeye evet deme sorumluluğunu yüklemektedir.

Hayır Diyebilmek Ne İşe Yarar?

Hayır diyebilmek, kendinize verdiğiniz saygıyı ve değeri artırır. Aynı zamanda da sürekli olarak başkalarını düşünerek yaşamanın zorluklarından kurtarır. Kendinizi düşünmek, size iyi hissettirirken aynı zamanda da bir birey olarak sosyal yaşamda kendi varlığınızı ispat etmenizi sağlar. İnsanları sürekli olarak etkilemeye çalışmak zorunda olmaktan, kabul görme çabasından,  sevilmeme korkusundan ve duygusuz davranışlardan sizi kurtarır.

Kişisel Gelişim Hayır Diyememekte Pozitif Bir Etkiye Sahip!

Kişisel gelişim kursları ile kendinize kattığınız değerlerle birlikte özgüveninizi tazelersiniz. Bu da sizin insanları kırmamak ve rahatsız etmemek adına sürekli olarak geri planda kalmaya çabalamanızın önüne geçer. Kendinizden daha emin oldukça da insanları değil, kendi duygularınızı önemsemeye yoğunlaşırsınız.

Siz de hayır diyemiyorum diyorsanız kişisel gelişim eğitimlerinin faydasını önemsemenizi tavsiye ederiz. Kişisel gelişim eğitimleri ile hem hayır diyememekten kurtulur hem de kişisel verimliliğinizi artırır, toplumdaki rolünüzü değişirsiniz.

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44