Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yaratıcı Drama Sertifikası Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Kariyerini Yaratıcı Drama Üzerine Kurmak İsteyenlere… 

Tiyatro sizleri kendine mi çekiyor, kendinizi daha rahat ifade edebileceğiniz ve öğrencilerinizle sosyal bir aktivite içinde iletişim kuracağınız bir meslek mi edinmek istiyorsunuz? O halde yaratıcı drama eğitmenliği tam sizlere göre! 

Peki, yaratıcı drama eğitmenliği yapmak istiyorum, bu yüzden yaratıcı drama sertifikası nasıl alınır araştırıyorum diyenlerden misiniz? Yaratıcı drama sertifikası alarak bir kariyer inşa etmek isteyenler ve bu mesleği yapabileceğini düşünenler için yaratıcı drama sertifikası nasıl alınır, ne işe yarar ve hangi alanlarda çalışılabilir anlatıyoruz!

Eğitmen Olmak İçin En Gerekli Belge: MEB Onaylı Yaratıcı Drama Sertifikası

Yaratıcı dramaya ilgi duyuyor olabilirsiniz. Kendinize kaliteli bir eğitim içeriği sunan yaratıcı drama kurslarından da arıyor olabilirsiniz. Ancak yaratıcı drama eğitmeni olmak için yalnızca kurs almak yeterli değil. Hatta sizlere geçerli bir belge sunmayan kurumlardan yalnızca katılım sertifikası veren kurumlara kadar aldığınız yaratıcı drama eğitimi ile malesef yaratıcı drama eğitmeni olamıyorsunuz. 

Yaratıcı drama sertifikası oldukça önemli olsa da bu sertifikanın meb onaylı yaratıcı drama sertifikası olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer sertifikanız MEB onaylı değilse, malesef yaratıcı drama eğitmeni olmak için gerekli sertifikayı kursu başarıyla tamamlasanız bile alamazsınız.Dolayısıyla yaratıcı drama kursu ararken seçeceğiniz kurumun MEB onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Eğitim Aldığınız Kurum Çok Önemli! 

Eğer yaratıcı drama eğitmeni olmak istiyor ve kendinize uygun bir yaratıcı drama kursu arıyorsanız, yaratıcı drama eğitmeni olmak için MEB onaylı yaratıcı drama kursu ile çalışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. 

Yalnızca kruum değil, MEB onaylı olduğunu belirten kurumların yaratıcı drama eğitimleri de MEB müfredatına uygun olmalıdır. Bu tür bir yaratıcı drama kursu sonucunda yaratıcı drama sertifikası değil, yalnızca katılım sertifikası alabilirsiniz. Nitekim kurs programı sonunda bir sınava tabi tutulsanız bile göstereceğiniz başarının sertifikanızla doğrudan bir ilgisi yoktur.

Yaratıcı Drama Sertifikası İle Hangi Meslekleri Yapabilirsiniz?

Yaratıcı drama sertifikası almak isteyen herkes için farklı alanlarda birçok meslek seçeneği bulunmaktadır. Yaratıcı drama sertifikası ile kariyerinize eğitimci olarak devam edebilir, farklı eğitim kurumlarında drama dersleri verebilirsiniz. 

  • Yaratıcı Drama Egzersizleri

Yaratıcı drama sertifikası ile başvurabileceğiniz bir meslek de yaratıcı drama egzersizleri yaptırmaktır. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yaratıcı drama egzersizleri için birçok eğitimciye istihdam sağlamaktadır. Siz de bu egzersizlere yaratıcı drama eğitmeni olarak katılabilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Seçmeli Dersi

ilkokul ve ortaokul düzeyindeki kimi okullarda, 5. sınıflardan 8. sınıflara kadar verilen bir Yaratıcı Drama adı altında seçmeli ders vardır. Başvurduğunuz takdirde İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin de izni dahilinde yaratıcı drama seçmeli dersine öğretmen olarak girebilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Kulübü

Eğer hali hazırda bir okulda öğretmenseniz yaratıcı drama sertifikanızı kullanabileceğiniz bir alan da kendi okulunuz. Yaratıcı drama sertifikası sayesinde okulunuzda Yaratıcı Drama Kulübü açabilir, ayrıca danışman olarak öğrencilerinize hizmet sunabilirsiniz.

  • Eğitici

MEB onaylı yaratıcı drama sertifikası sayesinde kreş ve anaokulu gibi okul öncesi eğitim kurumlarında eğitici pozisyonunda görev alabilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Merkezi

Dilediğiniz takdirde kendi yaratıcı drama merkezinizi açarak yaratıcı drama eğitimi almak isteyen kursiyerlere eğitim verebilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Eğitmeni

Yaratıcı drama sertifikası sayesinde özel eğitim kurumlarında yaratıcı drama eğitmeni olarak çalışabilirsiniz.

Hayalleriniz Kariyerinizin Parçası Olsun!

Kariyerinize sanatla şekil vermek ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmak istiyorsanız yeteneklerinizi geliştirmek ve özgeçmişinize yeni beceriler eklemek için hemen harekete geçin! MEB onaylı yaratıcı drama kursları ile sanatla pedagojinin bir araya geldiği bir eğitim alın, özel eğitim kurumlarında, ilk ve ortaokullarda veya okul öncesi anaokulu ve kreşlerde yaratıcı drama eğitmeni olarak kariyerinizi inşa etmeye başlayın!

Sanatın çocukların gelişiminde ne kadar büyük bir rolü olduğuna kendi gözlerinizle tanıklık edebileceğiniz bir kariyer sizi bekliyor! Siz de geleceğin yetişkinlerine sanatın güzelliklerini aktarmak, gelişimlerine katkı sağlamak istemez misiniz?

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44