Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yaratıcı Drama Dersinde Neler Yapılır?

Yaratıcı Drama Eğitimi İle Öğreneceğiniz Konular

Yaratıcı drama dersi, çocuk ve yetişkinlerin sosyal hayatlarını çok daha düzenleyebilecek ve onlara özgüven kazandıracak programlar ile drama çalışmalarını içeren bir aktivite türüdür. Yetişkinler için düzenlenen yaratıcı drama dersleri içerisinde ve eğitim sonunda öğrencilerin temel oyunculuk becerilerinin yanı sıra doğaçlama, yaratıcılık ve konsantrasyon gibi gündelik hayata yönelik kazanımlar da elde etmesi beklenir.

Yaratıcı drama dersi nasıl işlenir, yaratıcı drama kursları eğitim programlarında hangi konulara yönelik çalışmalar yapar yakından bir göz atalım. Merak edenler için yaratıcı drama dersinde neler yapılır, işte cevabı:

Yaratıcı drama dersi sizlere nasıl içerikler sunuyor kısaca bahsedelim;

  • Duyulara yönelik çalışmalar
  • İfade becerilerine yönelik çalışmalar
  • Oyun, dans ve müzik
  • Sanata dair pratik ve teorik bilgiler
  • Drama eğitmenliğine dair bilgiler

Ana başlıklar halinde yaratıcı drama dersleri öğrencilerine neler sunuyor, hangi konular kullanılıyor ve yaratıcı drama dersleri nasıl işleniyor ayrıntılarını bilmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Duyulara Yönelik Çalışmalar

Yaratıcı drama dersleri ilk olarak duyuların farkındalığına yönelik yapılan çalışmalar ile başlar. Gözlem yapma ve beş duyuyu etkin bir şekilde kullanma gibi konulara odaklanarak, öğrencilerin oyunculuğa geçiş yapmadan önce temelleri sağlam atılması sağlanır. Çevresini algılama ve yorumlama biçimi, kendini ve başkalarını tanıma, sağlıklı iletişim, bedensel enerjiyi harekete geçirme, doğru solunum, hareket ve ses egzersizleri konu başlıkları ile duyusal çalışmalar yapılır.

İfade Becerilerine Yönelik Çalışmalar

Yetişkinler için yaratıcı drama eğitimleri duyuların ardından sözel ve bedensel olarak yetişkinlerin kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmelerine odaklanır. Dramatizasyonun işlendiği bu noktada çeşitli canlandırma aktiviteleri yapılarak öğrencilerin sahne alışkanlığı kazanması beklenir. Dramatizasyon çalışmaları sırasında kendilerini karşıya doğru aktarma konuları üzerinde durulur.

Oyun, Dans ve Müzik

Yaratıcı drama kursları aynı zamanda yetişkinlere çocuk oyunlarını da sunar. Yaratıcılığı artıran ve hayal gücünü genişleten çocuk oyunları ile yaratıcı drama kursu zenginleştirilir ve her bir yetişkinin yaratıcılığının gelişmesi ve eğlenmesi sağlanır. Müzik, oyun ve dans ile yaratıcı dramaya dair tutku kazandırılan öğrencilerin, dans ve müzik ile ve çocuk oyunlarının devinimsel yapısı sayesinde öğrenme süreçleri hız kazanır.

Aynı zamanda öğrencilerin role girmelerini kolaylaştırmak adına yaratıcı drama dersleri kukla ve maske kullanımına da büyük ölçüde yer verir.

Sanata Dair Pratik Ve Teorik Bilgiler

Yaratıcı drama dersleri yalnızca dramatizasyon gibi çalışmaların yapıldığı etkinlikler değil, aynı zamanda sanatı tanıma ve ona dahil olma süreçleridir. Dolayısıyla yaratıcı drama dersleri sizlere sanata dair pratikleri kazandırırken aynı zamanda teorik bilgileri de aktarır.

Drama Eğitmenliğine Dair Bilgiler

Yaratıcı drama dersleri öğrencilerine bir kariyer imkanı da sağlamalıdır. Özellikle MEB onaylı yaratıcı drama kursları, MEB onaylı yaratıcı drama sertifikası verebilmektedir. Dolayısıyla yaratıcı drama dersi sırasında eğitmenliğin pratiklerine ve teorisine dair birçok konu işlenir. Hem geleceğin sanatçılarını yetiştiren hem de kariyer hedeflerini sanat üzerine kurmak isteyenlere yol gösteren en keyifli kariyer ve hobi kursu yaratıcı drama eğitimleri ile sağlanır.

Sanat Akademi İle En Kapsamlı Yaratıcı Drama Dersleri!

Öğrencilerimizin yaratıcı drama derslerinden keyif almalarını sağlıyor ve onlara en kapsamlı yaratıcı drama derslerini vermekten gurur duyuyoruz! Eğer yaratıcı drama dersleri almak istiyor ve eğitim programlarından emin olamıyorsanız Sanat Akademi’de çocuk ve yetişkinlere özel drama dersleri eğitim programlarını inceleyebilirsiniz!

Avrupa standartlarında uygulamalı drama eğitimi ile 15 yıllık deneyimimizi uzman eğitmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize aktarıyor ve sanatsever bireyler yetiştiriyoruz… Yaratıcı drama dersleri ile kendilerini ifade edebilen, ayrıcalıklı bir hobiye sahip nesiller ve yetenekli drama eğitmenlerini MEB onaylı bir yaratıcı drama kursu olarak biz yetiştiriyoruz!

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44