Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

12 Yaş Bale Kursları – Sağlıkla Büyüdüklerinden Emin Olun!

Sorunsuz Bir Ergenlik İçin Onları Sanata Yönlendirin! – 12 Yaş Çocuk Bale Kursları

Gün geçtikçe ergenliğe doğru yaklaşan 12 yaş çocukları; bu dönemde vakitlerinin büyük bir bölümünü aileleriyle değil, arkadaşlarıyla veya sevdikleri aktiviteleri yaparak geçirmektedir. Bu nedenle çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak artık birlikte yapılan etkinlikler ya da söylenen sözlerle pek mümkün olmadığı için onları keyif alacakları ve aynı zamanda gelişimlerine fayda sağlayacak aktivitelere yönlendirmek büyük önem taşır. Keyif alma kısmının özellikle altını çizmek istiyoruz, çünkü aksine çocukların ilgisini çekmeyecek aktiviteler; faydalı olsalar bile umulan etkiyi yaratmayacaktır.

Bu yönüyle 12 yaş bale kursları çocukların gelişimlerini desteklemek için en iyi seçeneklerden biridir. Fiziksel egzersizlere ve figürlere dayanması nedeniyle bale yapmak, çocuğunuzun gerçekten eğlenmesini sağlar. Ancak bunun yanı sıra kas ve iskelet sisteminin gelişimini, zihinsel ve sosyal kazanımlar edinilmesini destekler ve böylelikle deyim yerindeyse bir taşla iki ve hatta daha fazla hedef vurulmuş olur.

12 Yaşında Baleye Başlanır Mı? – Çocuğunuzu Baleye Yönlendirmekte Geç Mi Kaldınız?

Balenin kas ve kemik gelişimi ve iskelet sisteminin şekillenmesinde etkileri düşünüldüğünde zaman zaman ebeveynler 12 yaşında baleye başlanır mı, 12 yaş bale eğitimi için çok mu geç gibi endişelere kapılmaktadır. Hemen söyleyelim; hayır, 12 yaş bale kursları ile çocuklarınızı baleyle tanıştırmak için geç bir yaş değildir. Gelecekte başarılı bir bale dansçısı olmalarını hayal ediyorsanız bile 12 yaş çocuk bale kursları ile bunu sağlamak mümkündür. Elbette daha erken yaşlarda başlamanın avantajları vardır ancak bunlar telafi edilemeyecek hususlar değildir.

Ayrıca 12 yaş bale kursu yalnızca geleceğin bale dansçılarını yetiştirmek açısından ele alınmamalıdır. 12 yaşında baleye başlanır mı sorusuna yanıt verilebilecek bir diğer bakış açısı da çocukların gelişimlerine sağlayacağı katkılardır. Ve bu açıdan bakıldığında çocuk, genç, yetişkin hiç fark etmeksizin her yaştan bireyin bale eğitimi alması son derece faydalıdır ama özellikle çocuklar için çok daha büyük faydaları olduğunu vurgulamak gerekir.

Bağımsız ve Özgür Hissetmelerini Sağlayın! – 12 Yaş Bale Kursları ve Faydaları

Ergenliğe yaklaşıldıkça çocukların en çok hissetmeyi arzuladıkları şey muhtemelen özgürlüktür. Artık anne babalarından ayrı bir sosyal yaşam kurabildiklerini gören çocuklar; bu bağımsızlığın sınırlarını görebilmek ister. 12 yaş çocuk bale kursları bu anlamda onlara aradıkları özgür olma hissini kendilerine zarar verecek değil de gelişimlerine katkı sağlayacak bir aktiviteyle sunma fırsatı yaratır. Doğru değerlendirildiği takdirde bu fırsat; çocukların sağlıklı bir fiziksel ve zihinsel gelişimle yetişkinliğe erişmelerine yardımcı olur. Tüm bu yönleriyle 12 yaş bale kursları;

 • Çocukların sağlıklı ve fit bir bedene kavuşmalarını sağlar,

 • Duruş ve yürüme bozukluklarını giderir,

 • Esnekliklerini ve hareket kabiliyetlerini arttırır,

 • Sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olur,

 • Dinleme ve anlama becerilerini geliştirir,

 • Özgüven kazanmalarını sağlar,

 • Yaratıcılıklarını açığa çıkarır,

 • Kendilerini dansla ifade ederek özgür hissetmelerini destekler,

 • Sağlıklı bir sosyalleşme imkanı yaratır,

 • İletişimsel becerileri güçlendirir,

 • Sanatsal duyarlık kazanmalarını destekler,

 • Grupla uyumlu hareket becerisini geliştirir,

 • Sorumluluk ve iç disiplini güçlendirir.

Ayrıca 12 yaş bale kursları ile güzel vakit geçirmek için yeni bir hobi keşfeden çocuklar; okulun, derslerin ve sınav kaygısının yarattığı stresten uzaklaşarak gerginliklerini üzerlerinden atma fırsatı yakalar.

12 Yaş Bale Kursları Nasıl Olmalı? – Bunlara Dikkat Edin!

Söz konusu çocukların eğitimi olduğunda hiç kuşkusuz her detayın dikkatlice planlandığı, standartları yüksek ve güncel eğitim metotlarını barındıran bir eğitim programının gerektiği açıktır. Hele ki fiziksel, zihinsel ve sosyal kazanımlar ve yeterliliklerin bir araya geldiği çocuk bale eğitimi için tüm bunlar çok daha dikkat edilmesi gereken faktörlerdir. 12 yaş bale kursları; çocukların gelişim düzeylerine ve dans geçmişlerine göre düzenlenmeli, bu doğrultuda temel bale egzersizleri ve hareketleriyle başlanan yolculuk, çocukların öğrenme hızlarına göre zorlayıcı hareket ve figürleri içermeye başlamalıdır. Elbette burada eğitmenin uzmanlığı ve çocuğun kas-kemik yapısını analiz ederek neyi yapıp neyi yapamayacağına karar vermesi son derece önemlidir.

Bunun dışında 12 yaş bale kursu için tercih edilecek kurumun da belli yeterlilikleri yerine getiriyor olması şarttır. Öncelikle MEB ruhsatlı olmayan kurumlardan uzak durmak gerekir. Çünkü bu türden merdiven altı kurumlar; çocuklarınızın gelişimine katkı sağlamak şöyle dursun, fiziksel ve zihinsel sorunlarla karşılaşmalarına bile neden olabilir. Bunun dışında sınıf ve dans salonlarının çocuklara uygun olacak şekilde, güvenlik önlemleriyle tasarlanmış olması da büyük önem taşır. Derslikler dışında çocuk bale kursu öğrencilerinin sosyalleşebileceği alanlar olmalı, öğrenciler kurs merkezinde vakit geçirmekten keyif almalıdır. Tüm bunları yerine getiren bir kurs merkezinde alınacak 12 yaş çocuk bale kursları; çocukların hem eğlenecekleri hem de gelişecekleri verimliliği yüksek bir deneyim yaratacaktır.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44