Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

14 Yaş Bale Kursları – Bale Yapmak Çocuklarınıza İyi Gelecek!

Kendilerini Dans Ederek İfade Etsinler! – 14 Yaş Çocuk Bale Kursları

Eğer ebeveyn olarak ergenliğe hazırlık şeklinde tanımlayabileceğimiz 12-13 yaş döneminin sancılı geçtiğini düşünüyorsanız kesinlikle 14 yaşa kadar şikayet etmekte sabırlı davranmanızı öneririz. Çünkü ergenliğin tam anlamıyla başladığı yaş olarak kabul edilen 14, çocukların hem değişen okul ve sosyal ortamları hem de bedenleri dolayısıyla kaygı, stres ve gerilimi aynı anda hissettikleri, bunu da çevrelerine yansıtmaktan pek çekinmedikleri bir dönemdir.

Bunun için 14 yaş bale kursları gibi sanata yönelik aktivitelerin fiziksel gelişime sağladığı katkılar bir yana zihinsel ve ruhsal açıdan çocukların kendilerini daha rahat hissetmelerine yardım etmesi, daha sağlıklı bir perspektiften dünyaya bakmalarını desteklemesi son derece önemlidir. 14 yaş bale kursu çocuklarınızın sanatla iç içe bir ortamda büyümesine olanak vererek kendilerini sevdikleri bir hobiyle uğraşırken geliştirebilmeleri için iyi bir fırsat yaratır.

14 Yaşında Baleye Başlanır Mı? – 14 Yaş Bale Eğitimi İçin Geç Mi?

14 yaşında baleye başlanır mı sorusuna hemen yanıt vererek endişelerinizi dağıtmak istiyoruz. Evet, 14 yaşında baleye başlanır. Amerikan Bale Tiyatrosu’nun en önemli balerinlerinden biri olan Misty Copeland’in baleye hiçbir deneyimi olmadan 13 veya 14 yaşında başladığı söylenir. Bale eğitmeni onun yeteneğini hemen fark etmiş ve doğru bir çocuk bale eğitimi ile onu elit seviyede bir bale dansçısı haline getirmiştir. Dolayısıyla daha erken yaşta başlamanın çeşitli dezavantajları olsa da iyi planlanan çocuk bale dersleri ile bu dezavantajları gidermek zor değildir.

Ancak 14 yaşında baleye başlanır mı sorusuna yanıt verirken yalnızca bale dansçısı olmak için kendini geliştirmelerini düşünmek haksızlık olur. Çocuk bale dersleri; gelişimsel açıdan o kadar fazla kazanımı bir araya getirmektedir ki gelecekte bir dans kariyeri düşünmüyor olsalar bile çocuk bale kursu ile dans etmeye vakit ayırmalarını desteklemek hala iyi bir fikirdir…

Bale ile Farklı Sosyal Ortamlara Adapte Olmayı Öğrenecekler! – 14 Yaş Bale Kursları ve Faydaları

14 yaş döneminin okul ve sosyal hayatta kritik bir değişikliği beraberinde getirdiğini yukarıda belirtmiştik. Bu dönemde ilköğretimden liseye geçen çocuklar, sıklıkla okul yaşamlarına ve arkadaşlarına alışmakta zorlanmaktadır. Özellikle okul dışı aktivitelere fazla vakit ayırmayan çocuklar, farklı bir sosyalleşme yolu ve farklı arkadaş gruplarına alışık olmadıkları için yeni okul ortamlarını yadırgayabilmektedir. Bu dönemde 14 yaş bale eğitimleri; tüm gelişimsel katkılarının yanı sıra çocukların sağlıklı bir ortamda sosyalleşmesine olanak sağlamasıyla sosyal adaptasyonu önemli ölçüde arttırmaktadır.

Elbette 14 yaş bale kursları ile çocukların edindiği kazanımlar yalnızca sosyal adaptasyonla sınırlı tutulamaz. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişime sağladığı katkılarla çok yönlü bir gelişimi destekleyen 14 yaş bale kursu için şunları da vurgulamak gerekir:

 • Bedensel farkındalığı ve koordinasyonu arttırır,

 • Duruş bozukluklarını azaltır,

 • Kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlar,

 • Hareket esnekliğini arttırır,

 • Gelecekte yaşanabilecek omurga kaynaklı sağlık sorunlarının önüne geçer,

 • Ergenlikte görülen fiziksel değişimlere adaptasyonu kolaylaştırır,

 • Kondisyonu arttırır ve daha zinde bireyler olmalarını sağlar,

 • Stres ve kaygıyı azaltır,

 • Hayata sanat penceresinden bakmalarını sağlar,

 • Mutlu olmalarını destekler,

 • Sorumluluk duygusu kazandırır,

 • İç disiplinlerini geliştirir,

 • Öğrenme ritimlerini keşfederler,

 • Grupla birlikte hareket etmeyi öğrenirler.

Çocuk Bale Kursu Seçerken Bunları Unutmayın! – 14 Yaş Bale Kursu Nasıl Olur?

Çocuklarınızın gelişiminde gerçekten önemli bir rol oynayan 14 yaş bale kursları için onları güvenilir bir kurum ve eğitmene emanet ettiğinizden emin olmalısınız. Bu nedenle seçtiğiniz kurumun en başta MEB onaylı olup olmadığına bakmalı, eğitmenlerinin uzmanlık ve deneyim seviyesine, yeterliliğine, sınıf düzenine ve kontenjanlarına, ders içeriklerine dikkat etmeli kararınızı buna göre vermelisiniz.

Sanat Akademi’de çocuklarımızın en iyi standartlarda çocuk bale kursları aldığından emin olmak için özel bir çaba gösteriyor, MEB standartlarını yerine getirmekle yetinmiyor, Avrupa’nın en iyi dans ve bale okullarının güncel eğitim metotlarını ve uygulamalarını yakından takip ederek yaklaşımımızı ve ders içeriklerimizi sürekli yeniliyoruz.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44