Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Eğitiminin Bilinmeyen 7 Faydası

Balenin Yararları Nelerdir?

Dünyanın en köklü danslarından olan bale, zarafeti ile hem bale dansçılarını hem de bale izlemeyi sevenleri büyüler.  Bale;  asaleti, ilgi çekici kıyafetleri ve enerjisi ve koreografileri ile her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu denli ilgi çeken ve insanlar tarafından eğitimi alınan bale, dünyada ve ülkemizde pek çok okul ve kurs tarafından verilmektedir.

Bale eğitiminin faydaları ise tam olarak bale eğitimi almak isteyenlerin ve baleye başlayanların merak ettiği konular arasındadır. Bale erken yaşlarda başlandığında faydalarını çok daha net bir şekilde görebileceğiniz bir dans türüdür. Fakat hemen söylemeliyiz ki yetişkinler de en az erken yaşta eğitim alanlar kadar balenin faydalarını görebilir.

Bale uzun soluklu ve emek gerektiren bir danstır. Bu kadar katı ve mükemmel kurallara sahip olan balenin de konservatuar kökenli, alanında uzman eğitmenler tarafından verilmesi gerekmektedir. Bale eğitiminin yeterli olmayan eğitmenler tarafından verilmesi çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine zarar verebilmektedir. Bale, iyi bir kurs ve eğitmenle öğrencinin hayata ve dünyaya bakışını, kişiliğini, soyut düşünme yetisini, çevresiyle iletişimini, gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bale eğitiminin faydası kaliteli eğitim planı olan güvenilir bir kurs ve profesyonel eğitmenler sayesinde ortaya çıkmaktadır.

1. Fiziksel Gelişime Katkı Sağlar

Bale eğitiminin faydaları arasında sayılabilecek en önemli özellik fiziksel gelişime olan katkısıdır. Bale eğitimi alan kişiler vücudunu esneterek kaslarının gelişmesini sağlar ve esnek bir vücuda sahip olurlar. Böylece gelişen kaslar vücut kondisyonunu artırır ve sağlam bir vücut için en önemli aşama sağlanmış olur.  Bunların yanında bale, duruş bozukluklarını düzelterek eklem kabiliyetlerini artırır.

2. Hafızayı Güçlendirir

Bale eğitimi klasik müzik ile yapıldığı için öğrencinin müzik ve ritim duygusunu geliştirmeye yardımcı olur. Sesler ve ritimler ile uyumlu hareket eden bale öğrencileri senkronizasyon konusunda da kendini ileri seviyeye taşır. Böylece koreografileri ve müziklere göre hareket etmeyi öğrenen kişilerin hafızası güçlenir ve ezber yeteneği gelişir.

3. Sosyal Becerileri Geliştirir

Bale eğitiminin yararları arasında bireyin sosyalleşmesini sağlamak da yer alır. Günlük hayatın akışında sosyalleşemeyen ve iletişim kurmakta problem yaşayan insanlar bale ile hem takım çalışmasını öğrenir hem de samimi arkadaşlıklar edinerek sınıf ortamında eğlenceli bir atmosfer oluşturur.

4. Yaratıcılığı Artırır

Bale koreografileri ile çeşitli figürler öğrenen öğrenciler balede ilerledikçe öğrendikleri figürler ile kendi hikayelerini oluşturmaya başlarlar. Böylece balenin yararları arasında yaratıcılığı artırdığı da rahatlıkla söylenebilir.

5. Sabırlı Olmayı Öğretir

Bale eğitiminin faydası kişinin daha sabırlı ve özverili olmasını da kapsar. Bale uzun bir yolculuk olduğu için öğrenci yıllarını eğitim sürecine harcar, bale ile yoğrulur ve kendini geliştirir. Doğaçlama, yaratıcılık, öngörü gibi özellikleri gelişir. Farklı dansları da yapabilecek kabiliyete kavuşur.

6. Soyut Düşünme Becerisini Geliştirir

Bale soyut düşünme becerisini de geliştirir. Kişinin yön bulma, müziğe göre hareket etme, düşünme ve konsantrasyon becerilerini artırır. Bu becerilerin artması hayal gücünün genişlemesine ve yaratıcılığın artmasına yardımcı olur. Balenin faydaları kişinin düşünme süreçlerine yansıyarak ve zihin dünyasını renklendirerek hayata daha pozitif bakmasını sağlar.

7. Takım Çalışması İçinde Uyumlu Hareket Etmeyi Öğretir

Bale resitalleri ve takım halinde gösteri yapmak, öğrencinin takım çalışmasını öğrenmesine, sahnede nasıl dans ettiğini görmesinde, gelişimini takip etmesinde etkilidir. Balenin yararları arasında olan sahne ile erken yaşlarda tanışma, kişiye tecrübe katar, prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğretir.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44