Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

5 Yaş Bale Kursları – Kendilerini Keşfetmelerine Fırsat Verin!

Gelişime En Açık Oldukları Zamanı Doğru Değerlendirin! – 5 Yaş Çocuk Bale Kursları

Artık çocuğunuz 5 yaşında ve erkenden gelişimlerini destekleyecek aktiviteler keşfetmelerini sağlamak mı istiyorsunuz? Dış dünyaya giderek daha fazla merak duymaya başladıkları, kendilerine güzel vakit geçirebilecekleri yeni etkinlikler aradıkları bu dönemde çocuklarınızı bale kurslarına yönlendirmek iyi bir fikir olabilir.

Nitekim 5 yaş bale kursları; çocuklarınızın fiziksel gelişimine katkı sağlamanın dışında keyifli vakit geçirebilecekleri ve sanatla iç içe büyüyebilecekleri bir alan yaratmak için de iyi bir fırsattır. 5 yaş bale kursu ile minikler, dans etmeye olan ilgilerini gerçek bir sanat merakına dönüştürebilir ve daha erken yaşlardan itibaren sanatın geniş hayal gücü dünyasından yararlanmaya başlayarak yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi bilen bireyler haline gelebilirler. İsterseniz gelin, 5 yaş çocuk bale kursları ile çocuklarınıza neler kazandırabileceğinize birlikte göz atalım…

5 Yaş Bale Eğitimi İçin Erken Mi? – Doğru Zaman Olduğundan Emin Değil Misiniz? 

Hemen yanıt vermek gerekirse 5 yaş bale eğitimi için en ideal başlangıç dönemlerinden biridir. Hobi olarak bale yapmaya başlamanın yaşı yoktur. İster çocuk ister yetişkin hobi olarak her yaşta bale yapmaya başlayabilir ve günlük yaşamına doğrudan yansıyacak kazanımlar edinebilir. Ancak bunun dışında gelecekte bir balet veya balerin olması için çocuğunuzu desteklemek istiyorsanız 5 yaş bale kursları ideal bir seçimdir. Çünkü gelecekte bale dansçısı olabilmeleri için kemik gelişiminin büyük oranda tamamlanmadığı bir dönemde bale yapmaya başlamaları önemli bir artıdır. Bu sayede bale için gerekli esnekliği ve iskelet şekillenmesini sağlamak çok daha kolaydır.

Ayrıca okul öncesi bale eğitimi almanın yalnızca birkaç yıl sonra okula başlayacak ve aile dışında daha fazla vakit geçirerek yeni bir sosyal ortama adapte olması gerekecek çocuklar için de önemli katkılar sağladığını unutmamak gerekir. 5 yaş çocuk bale kursu programları; miniklerin sosyal adaptasyon becerilerini geliştirerek grupla uyumlu hareket etme, yardımlaşma, iletişim gibi kazanımlar edinmesini sağlar. Bu da gerek okul yaşamında gerekse sonrasında çok daha başarılı ve sosyal bireyler olmalarına yardımcı olur.

Bale Yaparak Güçlenecekler! – 5 Yaş Bale Kursları ve Faydaları

Fiziksel gelişim açısından baktığımızda bale yapmak çocukların kas ve kemiklerinin güçlenmesinde ve esneklik kazanmasında büyük rol sahibidir. Erken yaşlardan itibaren bale yapan çocuklar, uyguladıkları egzersizler ve zorlayıcı olmaktan uzak diyetler sayesinde sağlıklı bir bedene ve yaşam alışkanlığına sahip olurlar. Ancak 5 yaş bale kursları yalnızca fiziksel gelişime sağladığı katkıları ile önemli değildir. Buna ek olarak çocuk bale dersleri;

 • Bedensel farkındalığı arttırarak çocukların neler yapabileceklerini anlamalarını sağlar,

 • Sağlıklı bir yaşam tarzını alışkanlık haline getirmelerini destekler,

 • Vücutlarına esneklik kazandırır,

 • Öğrenmeye ve yeni bilgilere daha açık olmalarını sağlar,

 • İletişim becerilerini geliştirir,

 • Yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini arttırır,

 • Kendilerini ifade etmekten çekinmemelerine yardımcı olur,

 • Yaşıtları ve büyükleriyle sağlıklı iletişim kurmayı öğretir,

 • Dinleme ve anlama kabiliyetlerini geliştirir,

 • Sosyal adaptasyonu hızlandırır,

 • Sorumluluk duygusu ve disiplin kazandırır.

5 Yaş Bale Kursları Nasıl Olmalı? – Çocuğunuz İçin En İyisini İstemeniz Hakkınız!

Çocukların giderek dış dünyaya daha fazla ilgi duymaya başladığı 5 yaş döneminde gerçekten gelişimlerini ve bu yeni uyanmaya başlayan öğrenme meraklarını destekleyecek keyifli ve aynı zamanda gelişimsel kazanımlarla dolu bir aktivite olarak çocuk bale kursları son derece iyi bir seçimdir. Ancak yukarıda saydığımız faydaların 5 yaş çocuk bale kursları ile açığa bilmesi için kurs programının doğru ve detaylı şekilde planlanması gerektiği açıktır.

Her şeyden önce 5 yaş, zorlu bale hareketleri için çocuğun henüz hazır olmadığı bir yaş dönemidir. Bu nedenle gelişim düzeyine göre çocuk bale dersleri konularını düzenlemek şarttır. Öncelikle ısınma hareketleri ve basit egzersizlerle başlanan çocuk bale eğitimi; ardından algı düzeyini geliştirmek için müzikli çalışmalara ve grupla dans egzersizlerine doğru ilerlemelidir. Sonrasında çocuğun gösterdiği gelişime göre daha zorlayıcı hareket ve figürlere geçmek mümkündür.

Bununla birlikte minik dansçıların gerçekten nitelikli bir eğitim alabilmeleri için 5 yaş bale kursları için tercih ettiğiniz eğitim kurumunun ve eğitmenin standartları da bir o kadar önemlidir. MEB onaylı bir kurumda, çocukların güvenli ve konforlu bir şekilde eğitim alabilecekleri derslikler ve aile sıcaklığında sosyal ortamlarda, Avrupa’nın başarılı bale okullarından ilhamla hazırlanan çocuk bale dersi içerikleri miniklerin gelişimi için çok daha faydalı olacaktır. Aynı şekilde bale alanında uzmanlığı dışında eğitmenin, çocuk gelişimi konusunda da uzmanlık sahibi olması ve yaş grubuyla iletişim kurabilmeyi iyi bilmesi de şarttır. Böylesi bir ortamda düzenlenen 5 yaş bale kursları, çocuklara hem çok daha fazla kazanım sağlayacak hem de sanatı ve dans etmeyi daha çok sevmelerini destekleyecektir.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44