Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

3 Yaş Bale Kursları – Gelişimlerini Bale Eğitimi ile Destekleyin!

Bale Yapmak Hem Bedenlerine Hem Ruhlarına İyi Gelecek! – 3 Yaş Çocuk Bale Kursları

Dans etmeyi sevmeyen çocuk neredeyse yoktur. Çocuk gelişimi açısından baktığımızda dansa olan bu ilgileri gelişimlerini desteklemek için gerçek bir fırsattır. Çünkü dans etmek çocukların hem sağlıklı bir bedene hem de sağlıklı ve yaratıcı düşünebilen bir zihne sahip olmalarını sağlamak için en eğlenceli yollardan biridir. Nitekim 3 yaş bale kursları da temel olarak buna odaklanmıştır.

Çocukların fiziksel gelişimleriyle birlikte zihinsel ve sosyal gelişimlerini de destekleyen 3 yaş bale kursu programları balenin zorlayıcı figürlerini öğretmekten çok baleye hazırlanmalarını sağlamak ve bu sırada gelişimlerini çok yönlü şekilde desteklemek üzere geliştirilmiştir. Gelin, isterseniz detaylara birlikte bakalım…

3 Yaş Bale Eğitimi İçin Erken Mi? – Yoksa Acele Mi Ediyorsunuz?

Hemen yanıt verelim, hayır! 3 yaş bale eğitimi için başlangıç yaşı olarak son derece idealdir. Kısa bir araştırmayla 3 yaş çocuk bale kursu programlarının 3 yaşın gelişim düzeyine özel olarak hazırlandığını görebilirsiniz. Dolayısıyla yukarıda da bahsettiğimiz gibi 3 yaş çocuk bale kursları; gerçek bale dansçılarının aldıkları eğitimler ve yaptıkları pratikler gibi zorlu egzersizleri ve hareketleri içermez. Aksine çocuğunuzun sağlıklı gelişimini desteklemek için genellikle kas ve kemiklerin güçlenmesini ve şekil almasını kolaylaştıran çocuk bale dersleri işlenir.

Ayrıca okul öncesi bale eğitimi almak, çocuğunuzun odaklanma, motivasyon, disiplin, öğrenme yöntemlerini keşfetme gibi zihinsel kazanımlar elde etmesi için de oldukça faydalıdır. Böylelikle çocuklarınız birkaç yıl sonra okula başladığında yaşıtlarından çok daha hızlı yeni ortamlarına adapte olabilir ve verilen bilgileri kolayca öğrenebilirler.

Çocuklarınız Geleceğe Hazır Olacak! – 3 Yaş Bale Kursları ve Faydaları

Yazımıza, çocuk gelişimi açısından bale ve dansın ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak başlamıştık. 3 yaş çocuk bale kursları; minikleri sevdikleri bir aktiviteyle güzel vakit geçirirken aynı zamanda gelişimlerini desteklemek için gerçek bir fırsattır. 3 yaş bale kursları miniklerin;

 • Beden farkındalıklarını ve koordinasyonlarını arttırır,

 • Kas ve kemik gelişimlerini destekler,

 • Esnekliklerini arttırır,

 • Sağlıklı yaşam alışkanlığı kazandırır,

 • Dinleme ve anlama becerilerini geliştirir,

 • Özgüven kazanmalarına yardımcı olur,

 • İletişim becerilerini güçlendirir,

 • Sosyal gelişimlerini destekler,

 • Yaratıcılıklarını geliştirir,

 • Sanata ve sanat formlarına karşı farkındalık oluşturmalarını sağlar,

 • Grupla uyumlu hareket etme becerisi kazandırır,

 • Sorumluluk bilinci geliştirmelerini sağlar.

Ayrıca 3 yaş çocuk bale kursları ile kendi öğrenme ritimlerini keşfeden çocuklar, gelecekte de öğrenmeye ve yeni bilgiler keşfetmeye daha açık olur. Bu da hem okul yaşamlarında hem de sonrasında daha başarılı bireyler haline gelmelerini destekler.

3 Yaş Bale Kursları Nasıl Olmalı? – Bunlara Dikkat Edin!

Yalnızca çocuk bale eğitimi değil, söz konusu okul öncesi eğitim olduğunda çocuklara verilecek eğitimin en ince ayrıntılarına kadar pedagojik kazanımlarla zenginleştirilecek şekilde planlanması ve aynı zamanda yaşın fiziksel ve zihinsel gelişim düzeyine uygun olması gerekmektedir. Bu doğrultuda çocukların anlayamayacağı kadar karmaşık, teorik bilgilere yer verilmemeli, aynı şekilde fiziksel olarak yapmalarının mümkün olmadığı egzersizler ve bale hareketleri 3 yaş bale kursları içerisinde yer almamalıdır. Bu açıdan 3 yaş çocuk bale kursu programlarının bale hareketlerinden çok temel bale egzersizlerine odaklanması gerekir ve çocukların bedensel farkındalıklarını ve koordinasyonlarını, müzik algılarını, birlikte hareket etme becerilerini geliştirecek ders içerikleri barındırmalıdır.

Ayrıca okul öncesi bale eğitimi için eğitmenin ve kurumun nitelikleri de son derece önemlidir. Eğitmen yalnızca bale değil, çocuk gelişimi üzerine de eğitim almalı, pedagojik uzmanlık sahibi olmalıdır. Aynı şekilde kurumun, çocuklar için hem çocuk bale dersleri ile hem de ders aralarında güvende ve keyifli vakit geçirebilecekleri alanlar bulunmalı, çocukların sağlıklı bir şekilde dans edebilecekleri özel bir derslik ortamı tasarlanmalıdır.

Çocuklarınızın gerçekten kendilerini aile sıcaklığında hissedebilecekleri güvenli ve onlar için tasarlanan sanat dolu bir ortamda 3 yaş bale eğitimleri alarak büyümesini istiyorsanız Sanat Akademi’ye ulaşmaya ne dersiniz? Hem siz hem de çocuklarınız için büyülü bir dünyanın kapılarını sonuna kadar açıyoruz.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44