Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

12 Yaş Keman Eğitiminin Çocuklara Sunacağı Faydalar Nelerdir?

12 Yaş Müzik Okulu İçin Doğru Bir Zaman mıdır?

12 yaş, ortaokul çağındaki çocukların erken gençlik dönemine adım attıkları, farklı olmayı sevdikleri, beğenilerini, ilgi alanlarını ve meraklarını farklı yönlere çevirdikleri bir dönem. Çocuklar bu yaşta iken müzik, resim ve dans gibi alanlara olan heveslerini artırmakta, sosyalliklerini ön plana çıkarmaktadır. Durum böyle olunca çocuklarının gelişimini desteklemek isteyen aileler de 12 yaş müzik okulu araştırmakta ve çocukların gidebileceği alternatif kursları öğrenmek istemektedir.

12 yaş müzik okulunda Çocuk Keman Eğitimi, Çocuk Bateri Kursu, Çocuk Gitar Kursu, Çocuk Orff Kursu, Çocuk Piyano Kursu ve Temel Müzik Eğitimi gibi branşlar bulunmaktadır. Bu yazımızda duyarlı ve bilinçli ebeveynlerin fikir sahibi olabilmesi açısında 12 yaş keman eğitiminin ders programını ve 12 yaş keman eğitiminin yararlarını inceleyeceğiz.

12 Yaş Keman Kursunda Hangi Dersler İşleniyor?

Çocuğunuz, öğrenmeyi istediği enstrüman olarak kemanı seçtiyse başarılı bir çocuk keman kursu ile onun bu hevesini desteklemeli, hayallerini gerçekleştirmesi için elinizden gelen desteği vermelisiniz. Çünkü bir çocuğun başarılı olması için yetenekten daha önemli bir şey varsa o da istektir. Çalışma azmi olduktan sonra çocukların üstesinden gelemeyeceği iş, edinemeyeceği beceri yoktur. 12 yaş keman kursunda çocukların müzikal becerilerini geliştirebileceği, kemanın tarihinden başlayarak çalma teknikleri ve repertuarı üzerine bilgiler öğrenebileceği pek çok konu başlığı bulunmaktadır. Keman ve arşe tutuşu, boş tellerde yay çalışmaları, temel müzik terimleri ve ölçü birimleri, ritmik egzersizler, parmak pozisyonları, majör ve minör gamlar, deşifre ve teknik çalışmaları, Suzuki, Sevcik ve Schradieck metodu, repertuar çalışmaları, arpej çalışmaları, müzikal ve stil çalışmaları, şekilli ritim sistemi, nota-entonasyon egzersizleri, aralıklar, armonik ve melodik gamlar, inici ve çıkıcı diziler, yaya nefes aldırma, barok yay çalışmaları, korrepetisyon, nota ve ritim egzersizleri, solistle çalışma egzersizleri ve oda müziği repertuarı gibi dersler işlenmektedir.

12 Yaş Keman Kursunun Faydaları Nelerdir?

Çocuklar için keman kursunun çocuklar üzerinde dil gelişimi, motor becerileri, koordinasyon, odaklanma, hafıza ve temel matematik becerileri gibi konularda kanıtlanmış faydaları bulunmaktadır. 12 yaş müzik eğitiminde kemanın nasıl çalınacağını öğrenmek, el-göz koordinasyonunu ve kulak-el koordinasyonunu geliştirmektedir. Ayrıca 12 keman kursunda sıkça yapılan tekrarlar ve etütler, hafızayı güçlendirmektedir. Araştırmalar, 12 yaş keman eğitimi ile edinilecek temel müzik bilgilerinin, tıpkı matematik problemlerini çözmede olduğu gibi beynin uzamsal becerilerle uğraşan bölümünü etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu da demek oluyor ki çocuk keman kurslarına katılan bir çocuğun, matematik derslerinde ve sayısal alanlarda başarılı olmaması için hiçbir engel yoktur. Sıkı çalışmanın değeri, bir çocuğun kendi başına deneyimlemesi gereken bir derstir. Çocuklar için keman kursu ile birlikte çocuklar, sıkı çalışmanın başarma ve hedeflerine ulaşma noktasında nasıl etkili olduğunu da fark etmektedir. Bir çocuğun, başarısının tamamen kendi ellerinde olduğunu fark etmesi, güçlendiricidir.

Çocuk Keman Kursu Çocuğunuzu Gelecek Yaşamına Hazırlar

Çocuk keman kurslarının faydaları, yalnızca çocukluk dönemiyle sınırlı değildir. 12 yaş keman eğitimlerine katılan bir çocuk, arkadaşlarının önünde keman çalmayı, gösterilerde seyircilerin önünde performans sergilemeyi deneyimledikten sonra cesaretlenmekte ve özgüvenini geliştirmektedir. Bu durum, ilerleyen dönemlerde iş görüşmelerinde, iş toplantılarında ve şirket yemeği gibi ekstra heyecanlı olunacak organizasyonlarda çocuğun kendini daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.

Özellikle içine kapanık, asosyal ve geri planda kalmayı tercih eden çocukların kendini rahat hissetmesi ve özgüvenlerini artırmasında çok daha fazla etkili olan 12 yaş keman kursu, bir nevi sosyal bir ortamdır. Çocuğun bu ortamda gelişim göstermesi, yetişkinlik döneminde çok daha mutlu bir yaşam sürmesini desteklemektedir.

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44