Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ergenlik Döneminde Yaşanan Sorunların Çözümünde Müzik Eğitiminin Önemi

Ergenlik Dönemindeki Çocuk Nasıl ve Neye Yönlendirilmeli?

Ergenlik dönemi sorunları, çocuktan çocuğa göre değişmekle birlikte ortalama olarak 12 ila 18 yaş aralığında etkisini sürdürür. Çocuklar bir nevi kimlik krizi yaşadığı bu dönemde ne yapmak istediğini, neyi beğendiğini ve ne olmak istediğini tam olarak bilemez. Kararları ve kriterleri sürekli olarak değişmektedir.

Ergenlik dönemi sorunlarından en önemlisi de budur. Çocuk, sürüp gelen belirsizliklerinden dolayı öfke problemleri yaşar. Eğer öfke sağlıklı bir şekilde tahliye edilmezse ve çocuk, kendisi için doğru bir uğraş bulmazsa içine kapanıklık, yeme bozuklukları ve bunalım gibi sorunlar baş gösterebilir. Peki, ergenlik dönemi sorunlarına nasıl bir çözüm bulunabilir?

Ergenlikte Müziğin Önemi 

Ergenlik dönemi özelliklerinden en çok bilineni, çocukların odaya kapanıp saatlerce müzik dinlemesidir. Çünkü müziğin rahatlatıcı ve sakinleştirici bir gücü vardır. Özellikle de bu dönemde çocuklar, arkadaşlarının ve yaşıtlarının da beğendiği, ortak bir tarz oluşturdukları sanatçılar ve müzik tarzları üzerinden kendilerini bulmaya çalışmaktadır. İşte tam bu noktada ergenlik döneminde yaşanan sorunların üstesinden gelmek için çocuk müzik kurslarından yardım almak çok önemlidir. Çocuk müzik kurslarının bir dalı olan çocuk keman kursları, kendilerini anlamlandırma, gelecek planlarını oluşturma ve saygı-değer görme gibi kriterler noktasında onları destekleyerek çok daha rahatlamış hissetmelerini sağlamaktadır. Ergenlik dönemi sorunları üzerinde müziğin etkisi, araştırmalarla da kanıtlanmış hatta pek çok teze konu olmuştur.

Çocuk Keman Kursu Çocuğuma Ne Gibi Avantajlar Sunacak?

Çocuk keman kurslarına katılan çocuklar, “başarabiliyorum” hissini tadacak ve bu da onların kendilerine daha çok değer vermelerini, cesaretlerini toplamalarını ve sosyal yaşamdaki varlıklarını ispat etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca çocuk keman kursları ile her bir genç, kendilerine çok daha uygun olduğunu düşündükleri kariyer planlarını yapacak, meslek seçimlerinde sanatsal bölümlere ağırlık verecektir. Ergenlik dönemi sorunlarından en önemlisi olan çekingenlik ve utangaçlık ise keman provaları ve mini gösteriler ile yerini özgüven ve cesarete bırakacaktır. 

Ergenlikte müzik, en çok hobi olarak çocuklara katkı sağlamaktadır. Özellikle bu dönemde yanlış alışkanlıklar ve olumsuz davranışlar edinme potansiyeli olan pek çok bulunmaktadır. Bu gibi durumları önlemek için çocukları, çocuk keman kursu gibi faydalı hobilerle buluşturmakta fayda vardır. 

Ergenlik dönemi özelliklerinden en çok karşılaşılanı çocukların kalınlaşmaya başlayan ses tonlarını, yüzlerindeki sivilceleri kısacası dış görünüşlerini beğenmemeleri ve kendilerini sevmemeleridir. Bu dönemdeki çocuklar, çocuk keman kurslarında başarıya ulaştıkça, takdir ve tebrikleri topladıkça kendilerini daha çok sevmeye başlamakta ve tüm bu ergenlik dönemi sorunlarını geride bırakmaktadır.

Çocuk Müzik Kursları Başvurabileceğiniz En İyi Hobilerden Biri…

Çocuk piyano kursu, çocuk bateri kursu, çocuk keman kursu ve çocuk gitar kursu gibi çocuk müzik kurslarına ek olarak çocuk resim kursu, çocuk dans kursu ve çocuk fotoğrafçılık kursu gibi pek çok faydalı hobi, bu dönemde sıkça tercih edilmekte, hem aileler hem de gençler açısından bu buhranlı dönem daha kolay aşılmaktadır.

Öfke kontrolü problemi yaşayan, kendisini odasına kapatan, hayattan ne beklediğini bulamayan ya da hala ne olacağına karar veremeyen bir çocuğunuz varsa ilk iş olarak onu güzel bir çocuk müzik kursuna yazdırabilir, kendini daha iyi keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44