Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Baleye Kaç Yaşında Başlanmalı? – Çocuklarınızı Keşfetmekte Geç Kalmayın!

Çocuklarım Geç Mi Kaldı Yoksa Daha Erken Mi Diye Merak Mı Ediyorsunuz? – Çocuk Bale Yaş Sınırı

Çocuklarının erken yaşta sanatla tanışarak dans ve sanatla iç içe büyümesini anne babaların en çok tercih ettikleri eğitimlerden biri de çocuk bale eğitimi oluyor. Ancak bale; diğer danslara kıyasla biraz daha zor bir dans türü olduğundan ve daha disiplinli bir eğitim gerektirebildiğinden baleye başlama yaşı konusunda çoğu zaman ebeveynler kararsız kalıyor.

Peki çocuk bale yaş sınırı diye bir şey var mı? Çocuğunuzu en erken veya en geç kaç yaşında baleye yönlendirmiş olmalısınız? Aşağıda kaç yaşında baleye başlanır diye merak eden ailelerin sorularına yanıt vermeye çalıştık. Siz de çocuğunuzun gelişim hızına ve düzeyine uygun bir çocuk bale eğitimi ile yetişmesini istiyorsanız yazımıza göz atın!

Ne Kadar Erken O Kadar İyi! – Kaç Yaşında Baleye Başlanır?

Çocuk bale eğitimi yaş sınırı açısından kesin sayılardan söz etmek pek de doğru değildir. Özellikle hobi düzeyinde kalması planlanıyorsa herhangi bir yaş grubunda bale eğitimi alınabilir. Ancak profesyonel bale dansçısı olabilmek için baleye başlama yaşı olabildiğince erken olmalıdır. Çünkü bale hem esneklik hem de güçlü kaslar isteyen bir danstır. Bu nedenle de erken yaşlardan itibaren yapılan egzersizlerle kas gelişiminin baleye uygun bir şekilde ilerlemesi sağlanır.

Bu doğrultuda uzmanlar 3 yaşından itibaren çocuk bale eğitimi alınabileceğini ifade etmektedir. Ancak çocuk bale yaş sınırı açısından 3 yaştan öncesi bale eğitimi almak için gerekli fiziksel ve zihinsel gelişimin karşılanmasına yeterli değildir. Nitekim 6 yaşına kadar olan çocuk bale eğitimi programlarının daha çok temel adım ve hareketlere dayandığını ve çocuğun bedenini bale dansı için hazırlamayı amaçladığını söyleyebiliriz. Ancak 6 yaştan sonra ise klasik bale eğitimine geçilmektedir.

12 Yaş Sonrası Bale İçin Çok Mu Geç? – Çocuk Bale Yaş Sınırı

Çocuklarını baleye erken yaşlarda göndermeyen ebeveynler sonradan çocukları bale eğitimi almaya ilgi duyduklarında geç kalmış olabilecekleri düşüncesine kapılabilmektedir. Halbuki çocuk bale yaş sınırı açısından yukarıda da belirttiğimiz gibi kesin çizgilerden söz edebilmek mümkün değildir. 

Elbette erken yaşta çocuk bale eğitimi almanın ciddi avantajları vardır, ancak 12 yaş sonrasında da bale eğitimi alarak kariyerlerine konservatuvarda ve dans sahnelerinde devam eden bale dansçıları vardır. Nitekim bir hobi olarak çocuk bale kursu alabilmek için yaş veya bale yapmalarına mani olabilecek herhangi bir sağlık sorunu dışında önlerinde hiçbir engel yoktur!

Çocuklarınız Sanatla İç İçe Büyüsün!

Çocuk bale yaş sınırı; özellikle baleye başlama yaşı açısından çocuğun gelişim hızıyla paraleldir. Kimi durumlarda 4 yaşında bir çocukta baleye başlamaya yetecek düzeyde kemik yapısı güçlenmemişken kimilerinde ise 3 yaşında her şey tamamdır. Bu nedenle çocuklarınıza en uygun çocuk bale eğitimi programını ortaya çıkarmak için öncelikle çocuklarınızın gelişimsel ve eğitsel ihtiyaçları tespit edilmelidir.

Bu noktada Sanat Akademi olarak her çocuğun özel olduğu bilinciyle hareket ettiğimizi vurgulamak isteriz. Çocuk bale eğitimi yaş sınırı ve ders programlarının belirlenmesi hususunda önce çocuklarımızın yeteneklerini ve gelişim düzeylerini analiz ediyor, onlara en çok katkı sağlayacak kurs programını düzenleyerek gelişimlerini desteklediğimizden emin oluyoruz.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44