Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Fotoğrafçılık Kursları Farkındalıklarını Arttırıyor!

Çocuklarınızın Gelişimini Destekleyin! – Çocuk Fotoğrafçılık Kursu Faydaları

Yetişkinler arasında en yaygın hobilerden biri olan fotoğrafçılığın çocuklar için de pek çok gelişimsel kazanımı içerdiğini söylemek ilk başta şaşırtıcı gelebilir. Ancak dünyaya olan merakları her zaman bilinen çocukları; çocuk fotoğrafçılık kursları ile desteklemek analitik gözlem becerisi kazanmaları açısından son derece önemlidir.

Çocukların çevreleri hakkındaki merakları ve tükenmek bilmeyen enerjileri çocuk fotoğrafçılık kursu ile değerlendirilmeye son derece uygundur. Üstelik tüm bunları çocukların sınırsız hayal gücü ile birleştirdiğinizde sanatsal değeri olan farklı bakış açıları yakalamamaları asıl mucize olurdu. Bu yönüyle çocuk fotoğrafçılık kursları miniklerin erken yaşta sanatsal duyarlılık kazanmalarını sağladığı gibi pek çok bilişsel kazanımı da beraberinde getirmektedir. Gelin, isterseniz ayrıntılara birlikte göz atalım.

Neden Çocuk Fotoğrafçılık Kursu Almalılar? – Çocuk Fotoğrafçılık Kursu Yararları

Çocuklarınızın kendilerini sanatla ifade etmesine olanak tanımanız gelişimlerine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Sanatın çocuk gelişimindeki olumlu etkisi antik dönemlerden bu yana bilinen bir gerçektir. Peki neden fotoğrafçılık diyorsanız, çocuk fotoğrafçılık eğitimi ile edineceği ekstra kazanımları da unutmamak gerekir. En basitinden dünyaya çok daha geniş bir açıdan bakmaları ve etkileşime girme şansı bulmaları bile çocuk fotoğrafçılık eğitimleri ile edinecekleri kazanımlar arasında sayılabilir.

Ancak elbette çocuk fotoğrafçılık kursu faydaları yalnızca dünyaya farklı bir pencereden bakmakla sınırlı değildir. İşte çocuk fotoğrafçılık dersleri ile çocuklarınızın edineceği kazanımlardan bazıları:

 • Gözlem becerileri gelişir.

 • Hayal güçleri genişler.

 • Görsel okur yazarlık kazanacaklar.

 • Zaman yönetimini öğrenecekler.

 • Sosyal adaptasyonları hızlanacak.

 • Odaklanma süreleri artacak.

 • Özgüven kazanacaklar.

 • Dünyayı çok daha iyi analiz edecekler.

 • Detaylara önem vermeye başlayacaklar.

 • Problemlere yaratıcı çözümler bulabilecekler.

 • Çok boyutlu düşünme becerisi kazanacaklar.

Çocuğunuzun Fotoğraf Tutkusunu Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuk fotoğrafçılık kursları ile çocuklarınızın fotoğraf çekim tekniklerini öğrenmesini sağlamak iyi bir başlangıçtır. Ancak fotoğraf tutkularını gerçek bir sanat aşkına dönüştürmek istiyorsanız çocuk fotoğrafçılık kursları ile öğrendiklerini destekleyecek farklı uygulamalarda bulunabilir, kendilerini daha da geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Örneğin çocuk fotoğrafçılık kursu esnasında çektikleri fotoğrafları bilgisayar ortamında bir portföye dönüştürmek son derece iyi bir fikirdir. Aynı şekilde Instagram veya Behance gibi sosyal medya kanallarından bu fotoğraf portföyünü paylaşabilir, fotoğrafçılığa olan tutkularını daha da arttırabilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz çocuk fotoğrafçılık kursu böyle aktiviteleri yeterince gerçekleştirmiyorsa çocuğunuzla birlikte fotoğraf gezisine çıkmak da iyi bir teşvik olabilir. Fotoğraf gezisi ile çocuklarınız hem biriken enerjisini atma şansı bulur hem de çok daha yaratıcı bakış açıları geliştirmeyi öğrenebilir. Aynı şekilde eğer imkanınız varsa evde küçük bir fotoğraf stüdyosu oluşturmak bile düşünülebilir. Merak etmeyin, minimal bir ev stüdyosu için gerçek bir fotoğraf stüdyosu kadar büyük maliyetlere katlanmak zorunda değilsiniz.

Kaç Yaşında Fotoğrafçılık Kursu Almalılar? – Çocuk Fotoğrafçılık Kursu İçin En Uygun Yaş Nedir?

Şu ana kadar çocuk fotoğrafçılık kursları ve çocuklara getirdiği kazanımlardan bahsettik. Son olarak çocuk fotoğrafçılık eğitimleri ile gerçekten verimli bir eğitim alabilmek için çocuklarınızın kaç yaşında olması gerektiğine bir göz atalım.

Açıkçası çocuk fotoğrafçılık kursları için şu yaşta olmalılar denmesini gerektirecek bir yaş sınırı yoktur. Çünkü dans, bale vb. aktivitelerin aksine çocuk fotoğrafçılık kursu için temel noktalar haricinde fiziksel gelişimle ilgili neredeyse her şey göz ardı edilebilir. Burada daha çok çocuğun odaklanması, fotoğraf makinesini kullanabilmesi gibi bilişsel faktörlerden bahsetmek önemlidir. Bunlar için de 7 yaş sonrası, yani okul yaşına gelmiş tüm çocukların fotoğrafçılık kursu alabileceğinden söz etmek mümkündür. Ancak elbette çocuk fotoğrafçılık kursu öncesinde gelişim düzeyi, öğrenme hızı, fotoğrafçılığa olan ilgisi analiz edilmeli ve buna göre bir çocuk fotoğrafçılık eğitimi planlanmalıdır.

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44