Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? Hangi Dersler Veriliyor?

Sanat olarak bakıldığında fotoğrafçılık eğlenceli ve geliştirici bir yöne sahiptir. Çoğu insanın sevdiği ve hobi olarak yaptığı fotoğrafçılığı meslek edinmek isteyen çocuklar varsa bu yazı tam da onlar için! Fotoğrafçı olmak için hangi liseye gitmek gerekir diye soran gençlerin lisede nereyi tercih etmeleri gerektiği konusunda bilgi almak istediklerinin farkındayız. Şimdiden gelecek hedeflerini ortaya koymak isteyen ve fotoğrafçı olmak için hangi lise diye merak eden gruptan mısınız?

Fotoğrafçı olmak için gerekenler hakkında fikir sahibi olmak, bu alanla ilgili bölümlerin detaylarını öğrenmek ister misiniz? Öyleyse, fotoğrafçı olmak için hangi liseye gitmek gerekir, fotoğrafçı olmak için hangi bölüm okunmalı, fotoğrafçılık bölümünde hangi dersler var sorularınızın yanıtlarını hemen şimdi öğrenmeye ne dersiniz?

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Liseye Gidilmeli?

Gelecek hedefleriniz arasında fotoğrafçı olmak varsa ya da fotoğrafçılıkla ilgili çalışmalar yürütmek istiyorsanız fotoğrafçı olmak için hangi liseye gitmek gerekir diye sorguluyor olabilirsiniz. Fotoğrafla ilgili bölümleri tercih etmek, ileride sizi başarılı ve deneyimci bir fotoğrafçı yapabilir. İşte bu yüzden gitmeniz gereken lise türleri Mesleki ve Anadolu liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri ve Çok Programlı Anadolu liseleridir. 

Fotoğrafçı olmak için hangi bölüm okunmalı diye soruyorsanız, yukarıda bahsi geçen liselerde Grafik ve Fotoğraf Bölümü yer alır ve sizin de o bölümü tercih ederek fotoğrafçılık için bir adım atmanız mümkün. Üniversite tercih zamanınızda ise Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü ya da Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü tercihi yaparak fotoğrafçılığa dair ileri adımlar atabilirsiniz. 

Lise Fotoğrafçılık Bölümünde Hangi Dersler Var Diye Soranlar Buraya!

Kararlı bir şekilde fotoğrafçı olmak için adımlar atmaya karar verip lisede fotoğrafla alakalı bölüm okumak istiyorsanız, yukarıda da değindiğimiz gibi fotoğrafçı olmak için hangi bölüm okunmalı diye sorduğunuzda Grafik ve Fotoğraf Bölümü cevabını alacaksınız. Peki bu bölümde hangi dersler var, neler öğreneceksiniz?

Grafik ve Fotoğraf bölümünde ortak dersler, alan ve dal dersleri, seçmeli dersler şeklinde üç kategoriye ayrılan dersleri alacaksınız. Ortak derslerin temel lise dersleri olduğunu söyleyelim. Bu dersler dışında alacağınız alan ortak dersleri:

 • Mesleki gelişim dersi, 

 • Temel tasarım dersi, 

 • Temel desen dersi, 

 • Temel fotoğraf dersi ve 

 • Perspektif dersi olacaktır. 

Bölümünüz üzerine hangi dersleri alacağınızı merak ediyorsanız, ortak alan dersleri haricinde sadece fotoğraf dalı için şu dersleri alacaksınız:

 • Fotoğraf çekimi dersi, 

 • Görüntü yorumlama dersi, 

 • Çekim teknikleri dersi, 

 • Bilgisayarda fotoğraf dersi, 

 • Fotoğraf sunumu dersi, 

 • Video çekimi dersi.

Fotoğrafçı olmak için gerekenler hakkında detaylı bir eğitim veren bu derslerle kendinizi alanda geliştirebilirsiniz ve ileride fotoğrafçı olabilirsiniz.

Fotoğrafçı Olma Hayallerinizi Ertelemeyin!

Kendinizi fotoğraf makinesiyle iyi ifade edebileceğinizi düşünüyorsanız, fotoğraf sanatına ilgi duyuyorsanız ve bu alanda kariyer yapmanın çok iyi bir fikir olduğuna kanaat getirdiyseniz kesinlikle yolunuzdan dönmemelisiniz. Fotoğrafçı olmak için hangi liseye gitmek gerekir diye sorsanız da lise eğitiminizin yanında çocuk fotoğrafçılık dersleri alarak kendinizi geliştirmeli, okul derslerinizi doğru bilgilerle desteklemelisiniz. 

Aileniz lisede farklı bir bölüm okumanızı istiyor olabilir. Bu durumda üzülmemelisiniz! Sanat Akademi’nin 14-17 yaş fotoğraf kursu eğitimleri alarak ister yeni bir hobi isterseniz gelecek hedefleri edinebilirsiniz ve aynı zamanda da farklı bir dalda lise eğitimi alabilirsiniz. Böylece okul derslerinden bunaldığınızda da bir nefes alma alanı yaratmış olursunuz. Ailenizi bu konuda kolaylıkla ikna edebilir, iyi ve donanımlı bir eğitimin kapılarını aralayabilirsiniz. 

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44