Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçı Olmak İstiyorum Diyen Çocuklar Buraya!

Fotoğrafçı Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Hangi Okula Gitmeliyim?

Çocuk ya da yetişkin birçok kişinin en sevdiği uğraşlar arasında yer alan fotoğraf tutkusu, bazıları için bir meslek olabiliyor. Alanda uzmanlaşmak için fotoğrafçılık eğitimi almayı düşünen de çok fazla insan bulunuyor. İşte bu sebeple fotoğrafçı olmak istiyorum diyen çocukların öncelikle hedeflerinden emin olmaları gerekiyor. Bunun için çocuk fotoğraf eğitimi alarak fotoğrafçılığın inceliklerini öğrenmeleri sağlanmalıdır. Israrla “fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım” diyorlarsa, fotoğrafçılıkla ilgili en derin bilgilerin aktarılması önemli olacaktır. 

Küçük yaşta çocuklar için fotoğrafçılık kursu vermek; onların sanata olan bakış açılarını değiştirmek, geliştirmek ve fotoğrafa olan saygılarını artırmak adına oldukça değerlidir. Sadece bir heves uğruna mı fotoğrafa ilgileri var yoksa geleceklerine bu alanda yön vermeleri mi gerekiyor? Fotoğrafçı olmak için gerekenler neler biliyorlar mı? Aldıkları eğitim sonrası eğilimleri ve yetenekleri değerlendirilerek gelecekleri için bir yol belirlenebiliyor.

Fotoğrafçı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? – Çocuklar İçin Fotoğrafçılık Kursu

Çocukların fotoğrafa olan ilgisinin çok daha yüksek olmasının belki de ana nedeni internet çağında olmaları ve birçok sosyal platform üzerinde fotoğrafın ön plana çıkması olabilir. Fotoğrafçılık eğitimi alsınlar ya da almasınlar, bir fotoğrafçı gözüyle bakmaya çok küçük yaşta alışıyorlar. İşte bu sebeple fotoğrafçı olmak istiyorum diyorlar ve hobilerini meslek haline dönüştürmek istiyorlar. Peki, fotoğrafçı olmak için gerekenler neler, fotoğrafçı olmak için ne okumak gerekir gibi soruların yanıtlarını biliyorlar mı?

Fotoğrafçı olmak için gerekenler hakkında şunu söyleyebiliriz; öncelikle bu alanın zorluklarının bilinmesi gerekiyor. Elinde fotoğraf makinesiyle karşılarına çıkan her nesnenin fotoğrafını çekerek iyi birer fotoğrafçı olamayacaklarını bilmeleri gerekiyor. Teknik bilgiye sahip olmak, makinenin ayarlarını yapabilmek, kompozisyon kurabilmek, renk ve ışık ayarlarına hakim olmak, açılar konusunda yetenekli olmak gibi pek çok konu fotoğrafçı olmak için gerekenler arasında yer alan bilgilerdir.

Fotoğrafçı olmak istiyorum diyen çocukların bir de çocuklar için fotoğrafçılık kursu almaları veya lisede fotoğraf bölümü okumaları şart. Bu sayede teknik bilgileri, mesleğin zorluklarını, sarf edilen çabayı öğrenebilirler. 

Fotoğrafçı Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Fotoğrafçı olmak istiyorum diye soran çocukların ve gençlerin fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım dediklerini de duyar gibiyiz. Fotoğrafçı olmak için ne okumak gerekir de bu sorulardan biri…

Fotoğrafçı olmak için meslek liselerinde bulunan Grafik ve Fotoğraf Bölümü okunmalıdır. Elbette lisede bu eğitim çok da şart değil, fotoğrafçılık çocuklar için fotoğrafçılık kursu alınarak da teknik olarak öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Üniversite tercihi zamanındaysa fotoğrafçılık eğitimi almayı düşünen gençler güzel sanatlar fakültelerindeki Fotoğraf Bölümü’nü tercih etmeliler.

Bu alanla ilgili merak edilen diğer sorular da genellikle fotoğrafçı olmak için kaç puan gerekir ve fotoğrafçı olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorularıdır. Fotoğraf bölümü güzel sanatlar fakültesine yetenek sınavıyla alacağından puanlar yetenek sınavlarıyla belirlenir. Bu yüzden ne kadar yüksek puan alınırsa o kadar iyi olur. 

Çocuklar İçin Fotoğrafçılık Kursu Ne Öğretir?

Fotoğrafçı olmak istiyorum diyen çocuklar için fotoğrafçılık kursu programlarıyla tanıştırılmalıdır. Bu sayede şunları öğrenirler:

 • Fotoğrafın tanımını, 

 • Fotoğraf sanatının ne olduğunu, 

 • Fotoğraf makinelerinin özelliklerini, parçalarını, objektiflerini, kullanımını, ayarlamalarını, 

 • Lens alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, 

 • Çekim modlarını, 

 • Diyafram ve enstantane değerlerini, 

 • Işık ve kompozisyon ayarlarını, 

 • Perspektif bilgisini, 

 • Doğal ve yapay ışık kaynaklarını, 

 • Alan derinliğini, 

 • Model veya nesne çekimini, 

 • Dış çekimi yapmayı öğrenirler. 

Uygulamalı bir eğitim sonunda fotoğrafçı olmak istiyorum demeye devam eden çocuklar gelecek hedeflerini belirlemiş olur. 

Çocukların Hedefleri Desteklenmeli!

Gelecekleri konusunda söz haklarının olmasını isteyen çocuklar fotoğrafçılık mesleğini tercih etmek isteyebilirler. Böyle bir durumda bu çocukların kaliteli bir eğitim ortamında çocuklar için fotoğrafçılık kursu alması sağlanır. Gerçek bir fotoğrafçı gibi hissedebilen çocuklar, öğrendikleri karşısında pes etmeden ve yılmadan çalışmaya, merak duymaya devam ederler. Bir heves olarak fotoğraf çekmeyi öğrenmek isteyen çocuklarsa aldıkları fotoğrafçılık eğitimi sonrasında ayrıcalıklı bir hobiye sahip olurlar.

Fotoğrafa ilgisi keşfedilen çocukların bir fotoğrafçılık eğitimi alarak kendilerini geliştirmeleri desteklenebilir. Sanat Akademi olarak verdiğimiz 7-13 yaş fotoğraf kursu ve 14-17 yaş fotoğraf kursu eğitimleriyle çocuklar kendilerini geliştirmek, fotoğraf sanatını en ince detaylarına kadar keşfetmek için ellerinden geleni yapabilecekler. Öyleyse eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek ders içerikleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44