Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Gitar Ölçüleri - Çocuklar İçin Gitar Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Çocuğum İçin En Doğru Gitar Hangisi?

Çocuk gitar ölçüleri, çocukların el ve kol boyları ile kavrama becerilerine; akustik, bas, klasik ve caz gibi seçimlere göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada çocuklarınızın heveslerini göz ardı etmeden klasik gitarla başlamanın daha yerinde bir karar olduğunu unutmamanızı önerebiliriz.

Çocuk gitar kursları ile birlikte çocuğunuzun gelişimi için harika bir yola çıkmak üzereyseniz çocuklar için gitar seçiminde dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili araştırma yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Hangi gitar ölçüsünün çocuğunuz için uygun olduğuna ve en iyi çocuk gitarlarında olması gereken özelliklere dair bilgi almaya ne dersiniz?

Çocuk Gitarı Nasıl Seçilir?

Çocuğunuzun hayal kırıklığı yaşamaması ve gitar çalma tutkusundan vazgeçmemesi için doğru bir gitara sahip olması çok önemli. Derslere yanlış gitarla başlamak, öğrenememeye, yavaş ilerlemeye ya da kötü bir tekniğin geliştirilmesine sebep olabilir. Bu yüzden, gitar kurslarına başlamadan önce önemle üzerinde durmanız gereken ilk konu, çocuklar için gitar seçimi olmalıdır. Gitar, kişiye uygun enstrüman seçilir ve dersler başarıyla sürdürülürse öğrenmesi çok kolay ve keyifli bir enstrümandır. Peki, çocuk gitar ölçüleri nasıl olmalıdır, hangi yaş için hangi gitar ölçüsü idealdir? Gelin, birlikte bakalım…

Gitarın toplam uzunluğu, çocuklar için doğru boyutta olup olmadığının göstergesi değildir. Bir gitarın gerçek boyutunu bilmenin tek yolu, onun ölçek uzunluğunu ölçmektir. Bir gitarın skala uzunluğu, gitarın köprüsünden somununa kadar ölçülür ve yalnızca bu şekilde doğru bir sonuca varılır. 

Her çocuğun yaşına göre bir ortalaması olmakla birlikte el, kol ve boy uzunluğu gibi kriterleri değişiklik gösterebileceğinden çocuklar için gitar seçimi yaparken test etmek çok daha faydalı olabilir. İdeal kıstaslar göz önüne alınarak ortalama çocuk gitar ölçüleri verecek olursak;

4-6 yaş aralığı için — 83-107 cm — 1/4-Boy (Çeyrek)

5-8 yaş aralığı için — 98-114 cm  —1/2-Boy (Yarım)

8-11 yaş aralığı için —110-130 cm — 3/4-Boy (Üç Çeyrek)

11 ve üzeri yaşlar için —127 cm-üzeri — 4/4-Boy (Tam) boy olarak düşünebilirsiniz. Ancak çocuğunuzun elleri büyükse ya da normalden küçükse bu listeye bağlı kalmadan ona uygun çocuk gitarlarını alabilirsiniz. Çocuğunuzun kısa zamanda büyüyeceğini düşünerek aldığınız büyük boy gitarlar, onun enstrüman çalmayı öğrenme sürecini zorlaştırdığı gibi hevesini de kaçırabilir. Bu yüzden çocuklar için doğru gitar seçimini yapmak önemlidir. Bu noktada çocuk gitar kursu eğitmenlerinden 7 yaş gitar, 8 yaş gitar ya da 10 yaş gitar gibi çocuğunuzun yaşa uygun olan enstrümanlar hakkında tavsiyeler alabilirsiniz.

Çocuk gitar ölçülerini belirledikten sonra, çocuğunuz için hangi gitar türünü tercih edeceğinize karar vermeye geldi sıra... Küçük bedenlerin gitarı kavrama yetisi daha zor olacağından gitar eğitmenleri, yeni başlayanlar için klasik naylon telli gitarları tavsiye eder. Klasik gitar, uygun teknik ve müzik teorisi için güçlü bir temel sağlar. Klavyeler daha geniştir ve notaları tam olarak basmak daha kolaydır. 

Çocuk Gitarları Yaşa Uygun Olarak Seçilmeli

Klasik gitar, akustik veya elektro gitarın çelik tellerine kıyasla parmakları yormayan naylon tellere sahip olduğu için çocuklar için gitar seçiminde en çok tercih edilen türlerden biridir. Her çocuk farklı olduğundan sizlerin rehberliğinde hangi enstrümanda daha rahat ettiğine çocuğun karar vermesi daha yerinde bir davranış olacaktır.

Çocukların yaşına, kilosuna, boyuna, gövde ve kol uzunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilen çocuk gitar ölçüleri konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyor, çocuğunuz için en iyisine karar vermek istiyorsanız bu noktada çocuk gitar kursu eğitmenlerinden destek alabilirsiniz.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44