Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar İçin Gitara Başlama Yaşı Nedir?

Çocuğum Gitar Öğrenmeye Hangi Yaşta Başlayabilir?

Çocuklarını erken dönemde müzikle buluşturmak isteyen ailelerin ilk tercihi genellikle gitar oluyor. Gitar, diğer enstrümanlara göre daha kolay öğrenilebilen ve sevilen müzik aletlerinden biri olunca akla çocuklar hangi yaşta gitar eğitimine başlamalı sorusu geliyor.

Akustik, bas, elektro, caz ya da klasik gibi pek çok çeşidi bulunan gitarın eğitimi nasıl olmalı? Çocuk gitar eğitimleri için hangi dönem idealdir, çocuklarda gitara başlama yaşı kaç olmalıdır? Gelin, çocuklarda gitar eğitimine dair merak ettiğiniz tüm detayları birlikte inceleyelim…

Çocuklar İçin Gitara Başlama Yaşı Kaçtır?

İlk olarak çocuklar hangi yaşta gitar eğitimine başlamalı sorunuzu cevaplayalım. Çocuğunuzun bir adım önde olmasını, televizyonda gördüğünüz yetenek abidesi minikler gibi maharetlere sahip olmasını istiyorsanız onu mümkün olan en erken yaşta gitar eğitimlerine yönlendirebilirsiniz. Gitar derslerinden yeteri kadar verim alabilmesi, öğrenme sürecinin daha kolay ve hızlı ilerlemesi için çocuğunuzun en az 6 yaşına gelmesini bekleyebilirsiniz. Elbette, her çocuk farklı özelliklere sahip. Siz çocuğunuzun bu sürece çok daha erken başlayabileceğine ve bu yeteneğe sahip olduğuna inanıyorsanız daha erken dönemde de yola çıkabilirsiniz. Ancak 3 yaşında veya daha küçük çocuklar için yapılan gitar derslerinin çocuğun gelişimi üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağından emin olabilirsiniz. Bu yüzden çocuklarda gitara başlama yaşı olarak 5.5-6 yaş aralığını tercih ederek en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Ailelerin en çok merak ettiği, çocuklar hangi yaşta gitar eğitimine başlamalı sorusunu şimdi de başka bir yönden değerlendirelim. Bir çocuğun gitar öğrenmeye başlayacağı yaş, öğretmene ve derslerden beklentilerinize de bağlıdır. 6 yaşından küçük çocukların karşılaşacağı zorlukların üstesinden gelmek için öğretmenin deneyimli, hoşgörülü ve bilgili olması gerekir. 4 yaşındaki bir çocuğa gitar öğretmekle 6 yaşındaki bir çocuğa gitar öğretmek aynı şey değildir. Çünkü 4 ve 6 yaşlarındaki çocukların zihin gelişimleri, motor becerileri ve öğrenme kapasiteleri farklıdır. Dolayısıyla çok daha erken dönemde iken çocuk gitar kurslarını deneyimlemeyi düşünen aileler için eğitmen ve kurum seçimi, önemli bir konudur. 

Çocuklar İçin Gitar Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuğunuzun en kısa sürede gitar çalmayı öğrenmesini ve bu süreci başarılı bir şekilde yürütmesini istiyorsanız onu en doğru gitarla buluşturmalısınız. Çalması kolay, öğrenmesi pratik ve ilham verici bir gitar… Peki, çocuklar için gitar seçimini nasıl yapacaksınız?

  • Bilindik markaların çocuk gitarlarını tercih edin.
  • Başlangıcı klasik gitarla yapın.
  • Çocukların parmaklarını rahatça hareket ettirebileceği ince saplı gitarları seçin.
  • Çocuğunuzun yaşına uygun ölçülerdeki gitarları (1/4, 3/4, 1/2) araştırın.

Çocuk Gitar Eğitimleri Motive Edici Bir Yardımcı

Çocuğunuzun gitar çalmaya hevesli olduğunu düşünüyorsanız gitar videoları izleyerek yanlış bir başlangıç yapmak yerine onu başarılı bir çocuk gitar kursuna gönderebilirsiniz. Çocuğunuzun içindeki tutkuyu, merakı ve hevesi destekleyecek, ileride başarılı bir müzik kariyerine sahip olmasını sağlayacak çocuk gitar eğitimi, sizler için doğru bir tercih olacak.

Sanat Akademi bünyesindeki çocuk gitar kursları, deneyimli eğitmenleri ve keyifli atmosferiyle hem çocuklar hem de aileler için kusursuz bir öğrenme ortamı yaratıyor. Çocuklar için gitara başlama yaşı olan ideal dönemde onlara müzik sevgisini ve gitar tutkusunu aşılıyor. Siz de gelin, Sanat Akademi’nin büyülü dünyasında müzik dolu bir ortamı keşfedin!

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44