Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğunuzun Yaşına Hangi Gitar Uygun?

Her Yaş İçin Farklı Bir Gitar Var…

Gitar çalmayı isteyen ve bu konuda yetenekli olduğunu düşündüğünüz bir çocuğunuz mu var? Onu çocuk gitar kurslarına yazdırmadan önce hangi gitarı alacağınızı öğrendiniz mi?  Yaşa göre gitar seçimi yaparak çocuğunuzun boyuna, el ve kol uzunluğuna uygun gitar modelleri ile doğru bir başlangıç yapmasını sağlayabilirsiniz.

Peki, yaşa göre gitar seçimi nasıl yapılır, çocuklar için gitar seçimi yaparken nelere dikkat edilir, öğrenmek ister misiniz? Çocukların müzik dolu bir yaşama merhaba diyecekleri ilk gitarlarının kaliteli olması ilk şart. İşte, yaşa göre gitar seçiminin diğer kriterleri burada…

Çocuklar İçin Gitar Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar, özellikle de daha önce hiçbir müzik aleti deneyimi olmayan çocuklar, gitar eğitimi sürecinde ne yapacaklarını ve nasıl davranacaklarını bilemezler. Bu noktada, gitar kursu eğitmenleriyle birlikte çocukları doğru bir şekilde yönlendirmek, elbette ebeveynlere düşer. “Müzik konusunda hiçbir bilgim yok, çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim.” diye endişeleniyorsanız bu sürecin sandığınızdan çok daha kolay olacağını söyleyebiliriz. İlk iş olarak çocuğunuz için yaşa göre gitar seçimi yapabilirsiniz.

  • 5 Yaş Gitar: 5 yaş gitar seçimi yaparken ilk kriter, boydur. Bu dönemde çocukların ortalama boyu 110 cm olarak kabul edilebilir. Bu doğrultuda alınabilecek 5 yaş gitarı 1/8 olmalıdır. Yamaha GL1 1/8 model, 5 yaş gitarı için uygundur.

  • 7 Yaş Gitar: 7 yaş gitarları, 110-130 cm aralığında boya sahip olan çocuklara göre üretilir. Bu dönemdeki çocuklar için en ideal 7 yaş gitarı, 1/4 boyutlu olanlardır. Yamaha CGS104 1/4 tercih edilebilir.

  • 9 Yaş Gitar: 9 yaş gitarları, 12-140 cm boyundaki çocuklar için 1/2 boyutludur. 9 yaş gitarı olarak Valencia VC102 1/2 tercih edilebilir.

  • 10 Yaş Gitar: Ortalama boyları 130-150 cm aralığında olan 10 yaş gitar çalmak için en ideal yaşlardan biridir. 10 yaş gitarı olarak 3/4 boyutlu modeller çalınabilir. Valencia VC103 3/4ideal bir seçim olabilir.

Yaşa göre gitar seçimini tamamladıktan sonra bir diğer adım da kaliteye önem vermek. Gitarın telleri, çocukların yaşına ve parmaklarına mutlaka uygun olmalıdır. Bu, çocuğunuzun daha sık pratik yapmasına izin verecek ve cesaret kırılmasını, motivasyon kaybını uzak tutacaktır. Bununla birlikte, çocuk gitarlarının kaliteli olması, motor becerilerinin beyne ve kaslara doğru bilgileri göndermesine yardımcı olacaktır.

Yaşa göre gitar seçimi yaparken çocuk gitarlarında yetişkin gitarlarına nazaran daha az tel olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi, notaları ve akorları hatırlamalarının dolay kolay olmasını sağlamaktır. Elbette, çocuğunuzun yeteneğini geliştirdiği aşamada farklı yaşlara uygun gitar modellerini alabilirsiniz.

Çocuklar Pratikle Daha İyi Hale Geliyor…

Çocukların merak ettikleri, ilgi gösterdikleri ya da hayran oldukları müzik aletlerini onlarla çok geç olmadan tanıştırmak ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak çok önemli. Çünkü çocukken gitar çalmayı öğrenmek ya da müzikle iç içe olmak, sağlıklı bir beyin gelişiminin de olmazsa olmazı. 

Yüksek kaliteli bir gitar, iyi bir gitar kursu ve aileden gelen kesintisiz destekle bir çocuğun yapamayacağı şey yok. Şimdi gelin, ilk adım olarak çocuğunuzun yaşına göre ister 10 yaş gitar ister 9 yaş gitar isterseniz de 5 yaş gitarları seçin, çocuğunuzun müzik dolu yolculuğunu başlatın…

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44