Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Okul Öncesi Dönem Hobileri

Hangi Hobiler Okul Öncesi Döneme Uygundur? Çocuğuma Nasıl Hobi Seçmeliyim?

Okul öncesi dönem, çocukların gelişimi için önemli dönüm noktalarından biridir. Bu dönemde çocuğunuz için ne verirseniz misliyle alabilirsiniz. Bu sebeple okul öncesi dönem hobileri mutlaka ilgilenilmesi gereken konuların başında geliyor. Peki, neden okul öncesi dönemdeki çocukların hobi edinmesi gerekir?

Okul öncesi hobi etkinlikleri çocukların kendine olan güvenlerini kazanmaları, keyif alınabilecek aktiviteleri keşfetmeleri, okul öncesi dönemde yararlı çalışmalar yapabilmeleri ve bilişsel becerilerini artırabilmeleri için önemlidir. Peki, okul öncesi dönem hobileri nelerdir, çocuğunuza doğru hobiyi nasıl seçebilirsiniz? Sizin için küçük çaplı bir araştırma yaptık ve okul öncesi küçük yaş etkinlikleri arasından en yarar sağlayanları seçtik. 

Okul Öncesi Hobileri Nasıl Seçilir?

Çocuğunuz çok küçük ve siz onun hangi hobilere eğilim göstereceğini bilemiyor olabilirsiniz. Bu çok normal bir durum. Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfedebilmeniz için önerimiz öncelikle kendinize zaman tanımanızdır. Önce gözlemleyin, eğilimlerini inceleyin. Ardından hangi hobilerin onda keyif uyandıracağını, hangilerinin onu geliştireceğini kendiniz görebileceksiniz. 

Ayrıca çocuğunuzun özel bir yeteneği olmasını beklemeyin, çünkü her çocuğun böyle yeteneklerinin olmaması da gayet doğaldır. Üstelik erken çocukluk döneminden bahsediyorsak, bazı alanlarda yavaş gelişim bile görülebilir. Ama unutmayın ki her çocuğun gelişimi tamamen kendine hastır ve yarıştırılmaması gerekir. Okul öncesi dönem hobileri seçerken de bu söylediklerimizi aklınızdan çıkarmamanız ve ona göre davranmanız gerekiyor. Çocuğunuzu zor hobi kursları ile bunaltıp üzülmesine sebep olmayın. Yapabileceği ve sevebileceği hobilere yönelin. 

Çocuklarınız için okul öncesi dönem hobileri seçerken oyunlarını gözlemleyin. Çünkü bu dönemde çocuklar genellikle oyunlarla gelişirler. Ünlü eğitimci ve bilim insanı Maria Montessori’nin de dediği gibi “oyun çocuğun işidir” ve bu uğraşıyla gelişim gösterir. Öyleyse, ilgi alanlarını keşfedebilmek için bu uğraşlarını gözlemlemeli, oynadıkları oyuncaklardan fikir edinmelisiniz. 

Okul Öncesi Dönem 3-6 Yaş Çocukları İçin Eğlenceli Hobiler

Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfettiniz ya da tahmin ettiniz, sıra kurs bulmaya geldi diyelim. Okul öncesi dönem hobileri hakkında detaylara hakim olduğunuzda çocuğunuz için en uygun hobiyi kolayca bulabileceksiniz. Sanat faaliyetlerinin çocukları ne kadar geliştirdiğini asla unutmayın ve öncelikle aklınızın köşesine bunu yerleştirin. Okul öncesi sanat etkinlikleri ile nasıl gelişim gösterdiğini gördüğünüzde “keşke daha önce hobi edinmesini sağlasaymışım” diyebilirsiniz. Eğer 3 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa haklısınız. Fakat 3 yaşından önce çocuklarınızı kursa göndermenizi önermiyoruz. Zaten okul öncesi dönem 3-6 yaş arası olarak kabul ediliyor. 

Öyleyse okul öncesi dönem 3-6 yaş için en uygun hobi kursları neler, çocuğunuza hangi hobileri kazandırabilirsiniz?

Birçok okul öncesi dönem hobileri arasından en kalitelilerini ve eğitici olanlarını seçerek çocuğunuzu yönlendirmeniz mümkün. Hangi okul öncesi hobileri çocuğunuza iyi gelir, sizin için sıraladık. Okul öncesi sanat etkinlikleri ve hobiler:

1. Mini Bale Kursu 3-4 Yaş ve Hazırlık Seviye Bale Kursu 4-5 Yaş 

Çocuğunuzu bir kuğu gibi sahnede görmek ister misiniz? Öyleyse Sanat Akademi’den vücudunu etkili bir şekilde kullanabileceği 3-4 yaş mini bale kursu veya 4-5 yaş hazırlık seviye bale kursu almasını sağlayabilirsiniz. 3 yaş kursları İstanbul sınırları içerisinde arandığında en çok merak edilen genellikle bale kursları oluyor. Bunu da küçük bir not olarak paylaşalım. Okul öncesi sanat etkinlikleri arasında en kaliteli ve kaslar için en geliştirici seçenek olan bale kurslarını bir kenara not edin.

2. Çocuklar İçin Resim Kursu

Çocuğunuzun sürekli kağıt ve boya kalemleri alarak resim yapmak istediğini, bu alanı sevdiğini gözlemliyorsanız okul öncesi hobileri arasından en uygun seçeneği bulmuşsunuz demektir. Gözlemleriniz işte bu noktada çok etkili. Okul öncesi dönem 3-6 yaş etkinliklerinin arasında resim yapmak hem yaratıcılıklarını artırıyor hem de keyif almalarını sağlıyor. 

3. Çocuklar İçin Yaratıcı Drama Kursu

İşte geldik güzel bir öneriye daha… 4-6 yaş yaratıcı drama kursu sayesinde çocuğunuzun yaratıcılığı artarken sosyalleşmesini de sağlayabilirsiniz. Paylaşmayı öğrenmesini, empati yeteneklerini kullanmasını ve kendini özgürce ifade etmesini istiyorsanız okul öncesi hobileri arasından yaratıcı drama kursunu seçmelisiniz. İlgi çekici bir hobiyle rol yapma yeteneklerini geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz. 

4. Çocuk Müzik Kursları

Geniş bir hobi yelpazesine sahip olan müzik kurslarıyla el becerilerini geliştirirken beyin gelişimini de sağlıklı bir şekilde yapmalarını sağlayabilirsiniz. Okul öncesi sanat etkinlikleri arasında en sevilenlerden biri olan müzik çalışmaları çocuğunuzun el ve göz koordinasyonlarını geliştirecek, sağ ve sol beyinlerini aynı anda kullanma kapasitelerini artıracak. Piyano, gitar, orff, keman, bateri, perküsyon gibi çeşitli müzik kursları ilaç gibi gelecek.

Okul Öncesi Küçük Yaş Etkinlikleri İle Onu Destekleyin!

Okul öncesi dönem kursları çok fazla kurs mantığında değildir ve çocukların eğlenmelerini sağlar. Eğlenirken de tıpkı oyunla öğrenme gibi bir öğrenme süreçlerinin yürütüldüğünü unutmayın. Yani “çocuğumu bu yaşta neden kursa gönderiyorum” endişesi taşımayın. Aslında gelişimi için bir ışık yakmış oluyorsunuz. İleri dönem yaşamlarına yeni yeni alışkanlıklar kazandırmak için okul öncesi hobileri önemlidir.

Çocuğunuzun kendi seçtiği bir hobide eğlenerek öğrenmesine destek olmak istiyorsanız ona seçenekler sunun. Fikirlerinizden onu etkilemeden bahsedin ve seçim şansını ona bırakın. Eğer sizden yardım isterse yardımcı olabilirsiniz. Okul öncesi dönem çocuk kursları ve hobileri hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44