Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Keman Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkıları – Çocuklar Kemanla Büyüyor!

Çocuklar İçin Keman Eğitiminin Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

Çocuklar için erken yaşta müzik eğitimi almak oldukça önemlidir. Özgüven sahibi bireyler ve sosyal yönden kendine güvenen, kendini rahatça ifade eden bireyler yetiştirmek istiyorsanız siz de çocuklarınızı müzik ve enstrüman eğitimleri ile desteklemelisiniz.

Müzik ve enstrüman eğitimi için de çocuklarınıza sandığınızdan çok daha fazla faydası bulunacak bir enstrüman ve faydalarından bahsedeceğiz bu yazımızda. Keman eğitiminin çocuk gelişimine katkıları hakkında hiç düşünmüş müydünüz? İşte dünyanın en köklü enstrümanlarından biri olan keman ve keman eğitiminin çocuk gelişimine katkısı hakkında listelediklerimizden sonra çocuklarınıza keman eğitim aldırmak isteyeceksiniz!

İlk olarak özet geçmekle başlayalım, keman eğitiminin çocuğa katkıları arasında hangi gelişim alanları bulunuyor;

  • Fiziksel gelişimi destekliyor: çene ve parmak kasları, duruş çalışmaları
  • Zihinsel gelişimi destekliyor: çok yönlü düşünme sistemi
  • Sosyal – Duygusal Gelişim: özgüven ve iletişim becerileri

Kısaca bahsettiğimiz bu alanlarda çocuklarınız keman eğitiminin faydaları ile erken yaşta tanışarak yeteneklerini destekleyecek ve nitelikli bireyler olarak hayatlarının geri kalanında devam edecekler.

Erken yaşlarda müzik ve enstrüman eğitimi almak çocuklarınız için bir hayli önemlidir aslında. Hem çocuklarınızın yeteneklerini erken keşfetmesini sağlar hem de onların gelişimlerinde çeşitli yönlerden destekleyerek anksiyete ve stres gibi etkilerin azalmasını sağlamaktadır. Okul ve sınav kaygısı ile erken yaşta tanışan çocuklar için özellikle müzik ve enstrüman eğitimi önemlidir. Keman ise bu bağlamda çocukları en çok rahatlatan ve odak noktalarını kendi üzerine çeken enstrümanlardan biridir.

Keman eğitiminin çocuk gelişimine katkıları düşünüldüğünde bir hayli kabarık bir listeden bahsetmek mümkündür ancak biz, en temel gelişim alanları için keman eğitiminin çocuk gelişimine katkıları nedir bahsedeceğiz.

Keman Eğitiminin Çocuğa Katkıları Nedir?

Ebeveynler gerek yardımcı materyaller ile gerek ise küçük yaşta çocukları için planladıkları farklı aktivite ve eğitimler ile onların bilişsel ve fiziksel gelişimi başta olmak üzere nitelikli bir insan olmaları için tüm gelişim alanlarını desteklemeye çalışırlar. Müzik eğitimi ise çocukların gelişim alanlarının desteklenmesi için bir hayli önemli ve uygun bir aktivitedir. Keman eğitimi ise çocukların ritim ve müzik bilgisini geliştirmek, onların fiziksel gelişimlerine destek olmak ve onları müzik konusunda nitelikli bir insan olarak yetiştirmek için en uygun enstrümanlardan biridir.

Keman eğitiminin çocuğa faydaları, en erken yaştan başlar aslında çocukların kemanı kavramaları için önemli olan 6 yaşından itibaren çocuklarınızdaki değişimi görebilirsiniz. Çocuklarının ilerideki yaşamlarında keman ve müzik ile iç içe bir şekilde büyüyerek başarılı bir keman virtüözü olmasını isteyen ebeveynler hem keman eğitiminin çocuğa faydaları düşünüldüğünde hem de kaliteli boş zaman aktivitesi olduğu için onları keman eğiminde destekler.

Çocuklar da bu bilinçle yetiştiğinden hem kendilerini geliştirmek hem de müzikten keyif almak için keman eğitimlerine devam eder. Bu durumda da müzik ve ritim bilgisinin ardından gelişen bir diğer yetenekleri de sorumluluk duygusu olur. Okul öncesi çocukları için sorumluluk duygusunun gelişimi, ilkokul dönemindeki çocuklar gibi olmasa da kaliteli bir eğitim ve deneyimli bir eğitmen ile bu durum tersine döndürülebilir.

Keman Eğitimi Fiziksel Gelişime Katkı Sağlıyor! – Keman Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkısı

Keman eğitiminin çocuk gelişimine katkıları arasında ilk sırada fiziksel gelişim geliyor. Çocuklarınızın küçük ve büyük kas gelişimini büyük ölçüde destekleyecek keman eğitimleri ile çocuklarınızın parmak ve çene kaslarında belirgin bir gelişim gözlenir. Çocuklarınız parmaklarını daha kontrollü kullanır, daha detaylı bir şekilde ellerini kullanabilir. Klavye üzerinde parmakları gezindikçe parmak kasları kuvvetlenir ve desteklenir. Dolayısıyla keman eğitiminin çocuk gelişimine katkıları arasında ilk sırada fiziksel gelişim bulunmaktadır.

Keman Eğitimi Zihinsel Gelişime Katkı Sağlıyor!- Keman Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkısı

Keman eğitiminin çocuk gelişimine katkıları arasında zihinsel gelişim ise büyük yer tutuyor. Bunun sebeplerinden biri ise keman eğiminin çocuklarda çoklu düşünme becerilerini desteklemesi. Hem notaları okuyan hem de onları uygun noktalarda doğru ritimlerle kullanmaya çalışan çocukların çoklu düşünme becerileri gelişir. Aynı zamanda keman eğitiminin çocuk gelişimine katkısı açısından değil, okul başarısı açısından da zihinsel süreçlerinin bu şekilde gelişmesi onlara akademik başarı da sağlayacaktır.

Keman Eğitimi Özgüveni Artırıyor! – Keman Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkısı

Keman eğitiminin çocuğa yarları arasında en çok işlerine yarayacak katkı onların özgüvenini geliştirmesidir. Sosyal hayatlarında çok daha başarılı ve çevrelerinde kendine güvenen çocuklar olabilirler. Yeteneklerinden güç alarak kendilerini çok daha geliştirmek isteyebilir ve sosyal ortamlarda kendilerini daha iyi ifade edebilirler.

Keman Eğitiminin Faydaları İle Çocuklarınızı Büyütün!

Keman eğitiminin çocuk gelişimine katkıları yalnızca bunlarla kalmasa da çocuklarınız için ilerideki hayatlarına büyük yararlar sağlayacağı keman eğitiminin çocuğa yararları ana başlıkları ile fiziksel, zihinsel ve sosyal – duygusal gelişimi etkiler. Dolayısıyla çocuklarınızı keman eğitimleri ile desteklemek için vakit kaybetmeyin!

Sanat Akademi olarak çocuklarımızın Avrupa standartlarında uzman eğitmenlerden keman eğitimleri almalarını sağlıyor ve istek ile ihtiyaçlarını gözeten bir keman kursu programıyla onların yeteneklerini geliştirmelerini sağlıyoruz! 

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44