Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri Nelerdir?

Çocuklarınız Hangi Alanlarda Sanat Eğitimi Alabilir? – Güzel Sanatlar Lisesinde Hangi Bölümler Var?

Eğer çocuğunuzun sanatın bir alanına yetenekli olduğunu düşünüyor, erkenden bu alanda eğitim alarak şimdiden kariyeri için adım atması gerektiğine inanıyorsanız güzel sanatlar lisesi okuması için onu desteklemek oldukça iyi bir fikirdir. Diğer liselerde mesleki veya sayısal, eşit ağırlık ve sözel gibi bölümlerin olması gibi güzel sanatlar lisesi bölümleri de öğrencilere kendi yetenekli oldukları alanda sanat eğitimi alma fırsatı yaratır. Peki güzel sanatlar lisesi bölümleri nelerdir diye sıralamak gerekirse;

  • Resim,

  • Müzik,

  • Tiyatro,

  • Bale & Dans,

  • Sinema & TV şeklinde sıralanabilir.

Eğer güzel sanatlar lisesi bölümleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Seçimlerini Yeteneklerine Göre Yapsınlar! – Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri Nelerdir?

Güzel sanatları lisesi bölümleri nelerdir sorusu lisede sanat eğitimi almak isteyen çocukların ve anne babaların aklındaki en önemli soru işaretlerinden biridir. Yukarıda saydığımız güzel sanatlar lisesi bölümleri öğrencilere nasıl bir eğitim sunuyor, hangileri devlet liselerinde var, hangileri yalnızca özel liselerde var diye aşağıda daha detaylı bir biçimde ele aldık.

  • Resim Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri

Güzel sanatlar lisesi resim bölümü hem devlet hem de özel liselerde bulunan bir bölümdür. Geleceğin başarılı ressamlarının, iç mimarlarının, heykeltıraşlarının, grafikerlerinin ve animasyoncularının yetiştiği güzel sanatlar lisesi resim bölümü temel bilim ve kültür dersleri ile birlikte öğrencilerine desen, resim, heykel ve grafik gibi konularda eğitim verir. Güzel sanatlar lisesi resim bölümü dersleri hakkında daha fazla bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  • Müzik Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri

Güzel sanatlar lisesi bölümü olarak müzik de hem devlet hem de özel liselerde yer almaktadır. Müzik teorisi, çalgı ve ses eğitimine yönelik derslerin bulunduğu güzel sanatlar lisesi bölümü, konservatuvarlara öğrenci yetiştirmekte ve öğrenci alımlarını tıpkı diğer güzel sanatlar lisesi bölümleri gibi yetenek sınavları ile yapmaktadır.

  • Tiyatro Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri

Geçmişte yalnızca özel liselerde bulunsa da devlet liselerinde de artık bulunmaya başlayan güzel sanatlar lisesi bölümü, sahne sanatları ve tiyatro tarihine ve teorisine yönelik bir eğitim sağlar. Oyunculuk, toplu oyunculuk, diksiyon ve artikülasyon gibi ses ve konuşma eğitimleri gibi uygulamalı güzel sanatlar lisesi dersleri ile de öğrencilerin temel oyunculuk becerileri kazanması hedeflenir.

  • Bale & Dans Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri

Ülkemizde henüz yalnızca özel güzel sanatlar liselerinde bulunan bale-dans bölümü klasik bale, bale tarihi, modern dans, dans, solfej ve piyano olmak üzere müzik eğitimi, tarihi danslar, repertuar danslar, karakter danslar, türk halk dansları, ritmik jimnastik güzel sanatlar lisesi dersleri ile öğrencilerine eğitim vermektedir.

  • Sinema & TV Bölümü – Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri

Yalnızca özel liselerde bulunan güzel sanatlar lise bölümleri arasındaki sinema-TV bölümü; öğrencilerin 4 yıl boyunca video art, fotoğraf çalışmaları, senaryo ve metin yazarlığı gibi alanlarda eğitim aldıkları, onları gelecekte yapımcı ve yönetmen, görüntü yönetmeni, dijital kurgucu ve kameraman olmaya hazırlayan bir bölümdür.

Hayallerindeki Okulu Sanat Akademi ile Kazanacaklar!

Güzel sanatlar liselerine girmek için her ne kadar özel bir yetenek gerektiği muhakkak olsa da aynı derecede çalışma ve özveri gerektiği de unutulmamalıdır. Tıpkı diğer liselerde olduğu gibi güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları için de öğrenciler uzun süreli bir çalışma programı hazır olmalı, bilgilerini pekiştirerek yetenek sınavlarına hazırlanmalıdır.

Sanat Akademi olarak 15 yıllık deneyimimizi hayalinde güzel sanatlar lisesi bölümlerinde eğitim almak olan öğrencilerimizin yollarını aydınlatıyor, nitelikli bir güzel sanatlara hazırlık kursu ile yetenek sınavlarında ve sonrasında başarılı olmalarını sağlıyor, çocukluktan itibaren gerçek birer sanatçı olarak yetişmelerini destekliyoruz!

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44