Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Soruları

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavında Ne Sorulur?

Güzel sanatlar lisesine girmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettikleri “güzel sanatlar lisesi yetenek sınavında ne sorulur?” konusudur. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları bölümlere göre farklılık gösterse de temelde öğrencilerin bilgi ve yetenek düzeylerini ölçmek amacıyla oluşturulurlar. Öğrencilerin o bölüme yeterli olup olmadıklarını anlamak için yapılan yetenek sınavları korkutucu gibi görünse de aslında bir hayli  gereklidir. Yine de güzel sanatlara hazırlanan öğrencilerin bu sınav için heyecanlanmaları normaldir.

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları neler, hangi bölüm için ne türde sorular hazırlanıyor bilinirse, stres ve heyecan azalacak, öğrenciler çok daha hazır olduklarını hissedebileceklerdir. O halde güzel sanatlar lisesi yetenek sınavında ne sorulur, öğrencilerin karşısına neler çıkacak bir bakalım. 

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Soruları İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

Öğrencilerin güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı ile ilgili geçmiş yıllarda çıkmış soruları öğrenmeleri önemli bir detaydır. Böylece kendilerini nasıl hazırlamaları gerektiğini az çok bilebilirler. Fakat öncelikle hangi bölümü tercih etmek istediklerini de düşünmeliler. 

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan güzel sanatlar liseleri, birbirinden farklı bölümler için değişik kriterlere sahip yetenek sınavları yapabiliyorlar. Bu yüzden her bölüm için ayrı bir çalışma gerekebilir. Resimden müziğe, tiyatrodan baleye kadar her bölüm için ayrı yetenek ölçme teknikleri uygulanır. Sınav sorularına hazırlanmak için öncelikle öğrencinin ilgi alanı belirlenmeli, sonra da bölüme uygun konu başlıkları incelenmelidir. Öyleyse güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları hangi konular üzerinde gelişiyor tek tek inceleyelim:

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Soruları: Tiyatro

Çağdaş bir eğitim almak isteyen, sanatı seven ve tiyatroya ilgi duyan öğrenciler güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümüne gitmek istiyor. Hayallerinin önünde bir yetenek sınavı engeli olmaması için ne türde sorularla karşılaşacaklarını da haliyle merak ediyorlar. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları tiyatro bölümü için nasıl hazırlanır diyenler için iki aşamalı bir sistemden bahsetmek mümkün. 

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları tiyatro bölümü için birinci aşamada adayın oyunculuk yeteneğini, vücudunu ve beden dilini kullanış biçimini, vurgu ve tonlamalarını doğru kullanma yeteneklerini ölçmek üzere düzenlenmiştir. Öğrenci burada eser sergiler ve değerlendirme bu şekilde  gerçekleştirilir. İkinci aşamada ise öğrencinin ritim ve müziksel becerileri ölçülür.

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Soruları: Müzik

Müzikle kendini ifade etmekten keyif duyan öğrenciler için güzel sanatlar liselerinde müzik bölümleri bulunuyor. Farklı dallara ayrılabilen müzik bölümleri için de yetenek sınavı yapılıyor. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları müzik bölümü için birkaç kriter üzerine  hazırlanıyor. Bu kriterler müziksel işitme, ritimsel bellek, ezgisel bellek ve müziksel çalma ve söylemedir.

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları müzik bölümleri için hazırlanırken tek ses ve birden fazla ses tınısı yanıtlama, birbirinden farklı iki ezginin tekrarlanması, vuruşları el çırparak tekrarlama, son olarak da diledikleri ezgileri seslendirme şeklinde düzenlenir. 

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Soruları: Resim

Resim bölümü için yetenek sınavı soruları da öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri. Hatta güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları deyince ilk akla gelen çıkmış sorular, resim bölümündeki kompozisyon soruları oluyor. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı çizimleri desen ve imgesel formlardan oluşmalarıyla biliniyor.

Öğrenciler güzel sanatlar lisesinde resim bölümünü tercih edeceklerse figür çizimi, kompozisyon çizimi veya perspektif çizimi yapıyorlar. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı soruları her yıl yepyeni bir kurgu verilmesini içeriyor. Bu sınavlar da yine birkaç aşamalı gerçekleştirilebiliyorlar. 

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Kolayca Atlatılabilir!

İyi bir güzel sanatlar lisesini kazanmak ve eğitime başlamak disiplin gerektiren bir süreçtir. Doğru çalışmayla ve destekçi eğitimlerle isteyen öğrenciler bu liselere yerleşebilirler. Fakat başarıyı getiren durum aynı zamanda öğrencilerin psikolojilerinin de iyi olmalarıdır. Bu yüzden öncelikle rahatlamak, sınav stresini yenmeye çalışmak önemlidir. 

Sınavın yarattığı gerilimi azaltmak için sınav öncesi çalışmaların erken başlaması önemlidir. Öğrenciler sevdikleri alana ne kadar önceden maruz kalıp kendilerini geliştirmeye başlarlarsa özgüvenleri de o oranda artar. Böylece sınav stresini kolayca aşabilirler. Güzel sanatlara hazırlık kurslarında eğitim alan öğrenciler çok daha hızlı bir şekilde sürece adapte olabilirler. Sanat Akademi olarak verdiğimiz eğitimlere tüm öğrenci adaylarımızı bekleriz. Gelin, stresinizi birlikte yenelim!

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44