Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Aile Ortamında Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

Evinizde Olmak Sizlere Her Şeyi Yapabilme Hakkı Tanır mı?

“Nasılsa aile arasındayız dilediğim gibi yemek yer, istediğim gibi konuşurum.” diyenlerden misiniz? Görgü kurallarına, diğer bir ifade ile adabı muaşerete yalnızca yabancı insanların yanında uyulur, aile içi görgü kurallarını dikkate almaya gerek yoktur gibi bir düşünceniz varsa yanıldığınızı söylemek isteriz.  Çünkü tıpkı ofiste, sinemada, otobüste veya bir davette uyulması gerekenler gibi aile içi görgü kuralları da oldukça önemlidir.

Ailede görgü ve nezaket kuralları, aile ilişkilerinin bozulmaması, sevgi dolu bir ev ortamı yaratılması, bireylerin her birinin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi içindir. Bu da demek oluyor ki evde görgü kurallarına uyulması, huzurlu ve mutlu bir aile ortamı yaratmaktadır. 

Ailede Görgü ve Nezaket Kuralları Nelerdir?

Aile içi görgü kuralları, herkesin kendilerinden ne beklendiğini bilmesi için uygun sınırların belirlenmesine yardımcı olmaktadırr. Bu amaçla çocuklarınızın neye izin verildiğini ve ne tür davranışların yasak olduğunu bilmesi için ailede görgü kurallarının oluşturulması önemlidir. Hatta mümkünse aile içi görgü kurallarının herkesin görebileceği ve örnek alabileceği bir noktaya asılması daha verimlidir. Evde görgü kuralları ile çocuklar kendisini hem daha motivasyonlu hem de gelişmiş hissedecek, saygın ve iyi yetişmiş bir birey olarak toplumdaki yerlerini alacaktır. İşte, anne babaya karşı nezaketli davranış örnekleri ve aile içi görgü kuralları:

  • Aile büyüklerinin yanında rahatsız edici oturma ve yatma şekillerini uygulamayın. Evinizin, tüm aile üyelerinin kullanımı için olduğunu unutmayın.

  • Ailede görgü ve nezaket kuralları ile ilgili unutulmaması gereken en önemli şey, saygının yalnızca büyükler için geçerli olmadığıdır. Saygı, her yaşta insanın hak ettiği bir davranıştır. Bu yüzden yalnızca anne ve babanıza karşı saygılı olup kardeşlerinize karşı rahatsız edici tavırlar sergilemeniz, doğru bir davranış değildir.

  • Yemek hazırlanırken veya toplanırken mutlaka anne ve babanıza yardım edin. Aynı şekilde yemeğe başlarken de aile büyükleri oturmadan masaya oturmayın.

  • Ailede görgü kurallarına uyabilmek için bazı faydalı alışkanlıklar geliştirin. Örneğin, çıkardığınız çorapları orta yerde bırakmaktansa kirli sepetine atın, bulaşık makinesini siz yerleştirin ya da çamaşır katlama sorumlusu siz olun.

  • Adabı muaşeret kurallarına uyum sağlamak için “Günaydın, İyi Geceler, Eline Sağlık” gibi nazik sözlere mutlaka lügatınızda yer açın.

  • Evin içerisinde koşmayın ve zıplamayın.

  • Aile bireyleri uyurken rahatsız edici seste davranışlar ve konuşmalar yapmayın.

  • Evde görgü kurallarından en önemlilerinden bir diğeri ise saygıdır. Ortak kullanım alanı olan tuvalet ve banyo gibi alanlara kapıyı çalmadan izinsiz bir şekilde girmeyin.

Nezaketli Davranış Örneklerine Uyum Sağlanması İçin Evde Görgü Kuralları Listesi Oluşturun…

Ailede görgü kurallarına uyulması için her bireyin ayrı ayrı hassasiyet göstermesi şarttır. Aile içinde ne kadar fedakar ve ince düşünceli olursanız aile bireylerinizin ve akrabalarınızın da size karşı olan tutumları o kadar nazik olur. Bu sayede de aile ortamında huzurlu ve mutlu bir ambiyans oluşur.

Evde görgü kurallarını uygulamanın sunduğu pozitif etkilerden faydalanmak isterseniz Zarafet Kurslarına katılabilir, aile arasındayken güler yüzlü, saygılı ve ilgili olmanın olumlu dönüşlerini alabilirsiniz. Zarafet Kursu ile kendinizi yeni baştan yaratabilirsiniz.

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44